Házilag is szerelhető WC-tartályt

Hogy miért ilyent vegyen? Elmondjuk.

WC duguláselhárítás után - Világi Duguláselhárítás
Ez házilag szerelhető WC-tartály

Az épületgépész szakemberek nagy bánatára sokan maguk szerzik be a szanitert, mellőzve a szakértő véleményét. A csaptelepek, a mosdók, a vécétartályok és egyéb eszközök működtetése, javíthatósága a későbbiekben jelentős mértékben összefügg a beszerzett termékek minőségével, alkatrész-ellátottságával. Ezért érdemes alaposan megfontolnunk, milyen típusú berendezéseket veszünk a vizes helyiségekbe. Ebben a cikkben a lakás vagy ház általában legkisebb helyiségére, a vécére, azon belül is a tartályra és javítására összpontosítunk.

A javíthatóság már a vásárlásnál legyen szempont!

Mióta föltalálták a vízöblítéses illemhelyet, vagy a water closet-et, sokféle tartálytípust dolgoztak ki. Manapság a hosszabb-rövidebb ideig tartó magány helyszínét az alábbi típusú víztartályokkal szerelhetjük fel.

  • Falra szerelhető vécétartály. (Ezen belül van vécé fölé rögzíthető; a vécé fölé és mögé egyformán szerelhető, illetve megvásárolható saroktartály is.)
  • Létezik kizárólag a vécékagylóra szerelhető, monoblokkos víztartály, aminek speciális változata a kézmosós vécétartály.
  • Falba épített vécétartály.

Nem elhanyagolandó szempont, hogy víztakarékos, netán megállítógombbal felszerelt tartályt szerezzünk be, a minél kisebb vízfelhasználás érdekében. Márkától függetlenül olyan berendezés mellett tegyük le a voksunkat, amihez eleve árusítanak alkatrészeket, javítószettet.

Valamennyi víztartály közül a falba építettek a legstabilabb, teljes szettben kínált, s egyben a legdrágább, minőségi eszközök. Viszont az elhelyezésénél fogva ez a típus a leginkább szerelőigényes vécétartályféle. Mind a kisebb, mind a nagyobb szereléseknél biztonságosabb szakavatott szerelőre bíznunk a javítást. Így aztán nézzük, milyen hibákra számíthatunk a többi típusnál, amelyek ügyes kezű tulajdonosok által javíthatók?

Hibák és elhárításuk

Általánosságban igaz, hogy célszerű a víz elzárásával elkezdenünk a szerelést. Ugyancsak érdemes – úgymond logikai sorrendben – a víztartály előtti sarokszelepet ellenőriznünk, ha már belefogunk a munkába.

A vécéöblítőszelep javítása a leggyakoribb ránk váró feladat. Mind a töltőszelep, mind a leeresztő szelep meghibásodhat. A víz túltöltése vízveszteséggel jár, ami a vízkövesedés miatt is előfordulhat. A töltőszelep tömítéscseréje vagy vízkőmentesítése (ecettel, vízkőoldóval, sósavval,…) megoldást hozhat. Az alultöltés, tehát a túl kevés víz beengedése ugyancsak problémás helyzet, amin a szelepcsere vagy a töltőszelephez való javítókészlet alkalmazásával segíthetünk.

A gumitömítés öregedése miatt a tartály időnként magától öblíthet. Ezen egyszerűen a tömítés megfordítása is használhat, rosszabb esetben a gumigyűrű cseréjével orvosolhatjuk a hibát.

Ha pedig régi, szinte ókori darab a tartályunk, a legjobb, ha barkácsolás helyett új, víztakarékos fajtájúra cseréljük!

És az öblítőszelepek?

Gyártmánytól függően a vécéöblítő-szelep cseréjére is szükség lehet. A szakszerű tömítés, valamint a gumigyűrű javasolt cseréje miatt ezek az eszközök már inkább szakiért kiáltanak – de nehogy megsértődjön, ha Ön igazi ezermester!
Viszont a cserénél minden esetben figyelje arra, hogy gyengébb vagy erősebb kezű a felhasználó, hiszen az egyes típusok eltérő működtető erőt kívánnak.

És ha mindezek egyáltalán nem vonzóak Önnek?

Akkor hívjon bennünket, a Világi Duguláselhárítás csapatát!

***

A témában sokakat érdekel: A darálós wc árnyoldala

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük