Duguláselhárítás házilag vegyszerrel
Az eltömődött lefolyót a kárvallott ember először házilag igyekszik meggyógyítani. Nyüstöli pumpával, kurkássza dróttal vagy a szomszédtól kölcsön kért csőgörénnyel, de előbb-utóbb eljut a vegyi módszerekhez. Milyen fajtájú szereket ismerünk erre a célra, melyik hogyan működik, és mire juthatunk az alkalmazásukkal?
Mutasd a dugulást, megmondom, mivel hárítsd el!
Mivel a dugulásokat többféle anyag okozhatja, az eltávolításukat sem csak egyféleképpen közelíthetjük meg. Egyfelől számít a szer kémhatása.
- Lúgos kémhatású szerek
- Savas kémhatású szerek
A másik kérdés az alkalmazandó szerek állaga. Így beszélhetünk:
- porszerű anyagok,
- granulátumok,
- sűrű folyékony szerek alkalmazásáról.
Mi hogyan hat a dugulásra?
A lúgok hypót, illetőleg kálium- vagy nátrium-hidroxidot tartalmaznak. A hypo az oxigénfelszabadulás révén jól fertőtlenít, ez hasznos hatás a fürdő vagy a konyha csőrendszereinek tisztításában, különösen, ha időszakosan, megelőzésre használjuk. Az utóbbi kettős erős fehérjeoldó hatással rendelkezik, például a hajat – netán a konyhában keletkező kisebb-nagyobb húsdarabokat is… – képesek föloldani, ezzel megnyitva az utat a csatorna felé. Így elsősorban a fürdőszobai dugulások elhárítására használhatjuk ezeket.
Vigyáznunk kell azonban arra, hogy az említett szerek az oldódásuk és a reakciójuk közben erős hőfejlődést okoznak, egyenesen fölforralva az elzáródott vezetékben lévő vizet. Kellemetlen szag, veszélyes légnemű anyagok is keletkezhetnek, érdemes nyitott ablaknál végezni a munkát. A legjobb, ha a mellékelt utasításokat betartva, és a saját biztonságunkra ügyelve (gumikesztyű, védőszemüveg) dolgozunk.
Az ecet, különösen a közhiedelem szerint legendás tisztítószerrel, a szódabikarbónával kombinálva, nem hatásos. A két anyag egymásra hatása erős pezsgést kelt, de ez csak szén-dioxid létrejöttét jelzi, és kizárólag látszólag ér valamit. Ráadásul a gyengén savas anyag végképp semlegesíti a közepesen lúgos másikat, így nem sokra mehetünk velük.
A háztartási sósav inkább hatékony a vízköves dugulások eltávolításában. A tömény kénsavat tartalmazó duguláselhárító szerek a szerves anyagok elszenesítésével érhetnek célt, de éppúgy jellemző ezekre a közepes vagy erős hőfejlődés, mint az erős maró hatás. Vagyis az óvatosság, a biztonsági előírások betartása velük kapcsolatban éppúgy indokolt.
Folyékony vagy granulált legyen a szer?
A granulátumok jellemzően jól, lúgos kémhatású oldatot eredményezve oldódnak a vízben és így fejtik ki a duguláselhárító hatást. Előnyükre mindaz írható, amit ezekkel kapcsolatban már leírtunk. Hátrányuk lehet, hogy esetenként beleköthetnek a lefolyóba, tovább növelve a gondokat.
A folyékony szerek szintén lehetnek lúgosak, ám savas kémhatásúak is vannak köztük. Hatásuk jellegétől függően a csövek fertőtlenítését is elérhetjük velük. A lefolyóba öntve a leírás alapján érdemes várni velük, míg kifejtik a hatásukat. Amikor megszűnt a dugulás, ajánlatos egy forróvizes öblítéssel befejezni a munkát. A drágább, felkapott, ám egyben hatásos szerek mellett a sajátmárkás, olcsóbb termékek is célravezetők lehetnek.
Veszélyek, gondok
Valamennyi duguláselhárító vegyszerre igaz, hogy a fémfelületek korrózióját okozhatják. Ez főleg a régi, fém vezetékeket is tartalmazó rendszerekben lehet veszélyes.
Másrészt a különféle kémhatású anyagok elegyítése a kölcsönös semlegesítésen kívül azt a veszélyt is hordozhatja, hogy mérgező gáz keletkezik. A hypo és a sósav például klórgázt fejleszt. Ne akarjuk kipróbálni a sárgászöld kémiai elem fojtó, tüdőroncsoló hatását, különösen egy ablaktalan helyiségben!
És ha mindezek nem működnek?
Ha nem találtunk házilag megoldást, ott van a Világi Duguláselhárítás telefonszáma, email elérhetősége a Kapcsolat oldalon! Budapest, Érd, Győr, Székesfehérvár, Tatabánya, Dunaújváros vagy az ezekhez közeli települések lakójaként így találhatja meg a biztos és szakszerű megoldást fürdőszobájának, konyhájának lefolyódugulására!
A témánkba vág: