A duguláselhárítás nehézségei hegyvidéken

Duguláselhárítás hegyvidéken - Világi Duguláselhárítás

Dugulás és duguláselhárítás hegyen-völgyön

A főváros budai oldalán vagy a Gerecse, a Pilis és a Vértes hegységek településein nem egyszer nagy lejtésű területeken futnak az utcák. A többféle szempontból sajátos helyzetű lakóhelyeken, így a hegyvidéken a szennyvízcső dugulásának kialakulása és elhárítása is különleges szempontokat vet fel.

Mitől más a hegyvidéki szennyvízelvezetés?

A szabványosan kiépített szennyvízelvezető rendszerek kialakításakor sokféle szempontot kell figyelembe venniük a tervezőknek és a kivitelezőknek:

  • a csövet befogadó talaj sajátosságait, homokágy alkalmazását,
  • a fagyhatárt figyelembe vevő elhelyezést,
  • a cső anyagát, optimális keresztmetszetét,
  • a csatlakozások, kanyarodások megfelelő kialakítását,
  • a szükséges tisztítóelemek beépítését,
  • a törvénybe foglalt lejtési feltételeket,
  • a talaj szintkülönbségeit.

A szokványosnál nagyobb szintkülönbséget többféle műszaki megoldással hidalhatják át a gravitációs rendszerekben. Ilyen lehet az aknák alkalmazása (bukóakna, ejtőcsöves vagy ejtőcsöves bukóakna), valamint a szennyvízátemelő szivattyú beépítése.

Milyen tényezők nehezítik a lejtős telkek csatornáinak tisztítását?

  • Épp a leírtak miatt az általában nagy telekméretű lejtős ingatlanok csatornarendszerei összetettebbek, ami növeli a hibalehetőségek számát, a dugulás esélyét.
  • Az újabb gyártású, víztakarékos gépészeti berendezések által kibocsátott víz nem elég a hatékony öblítéshez, lerakódások keletkezhetnek a csőben.
  • Az átemelőszivattyúk hibája, az esetleges áramkimaradás miatti üzemidő-kiesés ugyancsak nagyobb dugulásveszélyt jelent.
  • A kisebb rendszerekben is a cső eltömődéséhez vezető tényezők (a túl sok vécépapír használata; a különféle tárgyak beejtéséből adódó dugulás; a vízkő lerakódása; a különféle konyhai eredetű anyagok tömítő hatása;…) is hatványozottabban vezethetnek gondokhoz.

Hogyan előzzük meg a hegyvidéki ingatlanok csőrendszereinek dugulását?

A megelőzés lépései épp a hibákat okozó tényezők – lehetőség szerinti – kiküszöböléséből adódnak.

Értelemszerű, hogy a szennyvízhálózat összetettségét legföljebb az építés vagy a felújítás során befolyásolhatjuk. Főként a vécéöblítésnél nem szabad takarékoskodnunk a vízzel. Ebben a vonatkozásban a fekáliával nem szennyezett, úgynevezett szürkevíz gyűjtése és a vécéöblítésre való felhasználása is szóba jöhet, mint víztakarékos megoldás.

Az átemelőszivattyú vonatkozásában a lehető legüzembiztosabb berendezés beszerzése segít. Az áramkimaradások ellen legföljebb saját generátor beszerelésével védekezhetünk.

A csődugulást okozó tényezők minimumra csökkentése, az odafigyelés, a gyakori ellenőrzés segíthet egyéb vonatkozásban. Ha minden családtag odafigyel a dugulásveszélyt rejtő összetevőkre, ha a lakók gondos gazdák módjára használják a házat, kevesebbszer alakulhat ki veszélyes helyzet.

De ha mégis dugulása lesz a szerencsénknek

A hegyvidéken, dimbes-dombos terepen élők – és ez majdnem biztosra vehető – alkalomadtán vagy időről-időre rászorulnak a hivatásos duguláselhárítók segítségére, akik kellő szakismerettel és rutinnal, a kornak megfelelő, modern műszerek és berendezések bevetésével elhárítják a gondokat. Hogy ne menjünk messzebbre, ilyen cég a Világi Duguláselhárítás, amely a budai kerületekben, Tatabányán és más, hegyvidéki településeken szerzett tapasztalataival áll a rendelkezésére!

Témánkhoz kapcsolódik:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük