A duguláselhárítás pszichológiája

A dugulás, mint trauma

Idegesítő a dugulás - Világi Duguláselhárítás

Előre bocsátjuk, következő írásunk sem duguláselhárítási, sem pszichológiai szempontból nem a szakmai szakszavakra épülő tudományoskodó mű, hanem a közérthetőséget tekinti zsinórmértéknek… Vagyis a megszokott-tól eltérő szemszögből tekintünk szakmánkra, hivatásunkra.

A dugulás lelki terhekkel is járhat?

Ha a trauma szó jelentését keressük, akkor kiderül, hogy ez a fogalom a hétköznapi helyzetektől való extrém, vagyis szélsőséges eltérést ír le, amit a szokottnál nehezebben küzdünk le, és erős szenvedéssel jár. Ilyen fogalmak kapcsolódnak még hozzá, hogy: fenyegetettség, kiszolgáltatottság, tehetetlenség… Kell még bizonygatnunk, hogy a dugulás traumatikus élmény?

A személy szerint ránk ható trauma mértékét több tényező befolyásolja.

  • Az időszerű pszichés állapotunk. (Eldobom az agyam, még ez is…)
  • A személyes érzékenységünk az adott gonddal kapcsolatban. (Má’ megint megállt a rötyi…)
  • A korábbi negatív vagy épp pozitív élmények. (A Géza múltkor tudta, mit kell csinálni…)
  • A társas támogatás megléte. (Bezzeg a Feri pont most ment horgászni, ahelyett, hogy segítene…)
  • Egyéni személyiségfejlődésünk adott szintje. (Apu, gyere, oldd meg!)

A dugulás pszichológiája

Egy ismeretlen svájci (de lehet, hogy angol, esetleg angol-svájci…) tudós a dugulást elszenvedő egyén lelki folyamatait öt szakaszra osztotta.

  1. Elutasítás: az érintett személy eleinte nehezen fogadja el, hogy gond van, kicsit megrugdossa a lefolyót, ráenged még egy kis vizet a vécére. Nem lesz baj, le fog ez menni – mondogatja közben.
  2. Düh: ebben a fázisban a tulajdonos egyre mérgesebb, először csak a vécépumpát vágja a sarokba, összeszólalkozik a férjével/feleségével, megtalálja a bűnöst az anyós személyében. Az utóbbi az illető korábbi halála esetén is felmerülhet…
  3. Alkudozás: ebben a lelki állapotban az ember már könyörgőre fogja, megpróbálja a dugulást ráolvasással, szellemek megidézésével orvosolni. Föltúrja a szekrényeket hosszú drótokért, félredobott vécépumpákért, flakon alján maradt hypókészletekért.
  4. Depresszió: amikor a drót nem válik be csőgörényként, a pumpa megreped, a vegyszerektől meg csak egyszerűen büdös lesz, ráadásul egyetlen ismerős, barát, szomszéd sem tud segíteni rajta, akkor mind a világ, mind történetünk hősének lelkiállapota összeomlóban van. Viszont ekkor megcsillan a remény: az isteni beavatkozás az egyik fiókban apró papírdarabkára vetül a fény: a duguláselhárító cég neve és telefonszáma csillan meg rajta!
  5. A megnyugvás fázisa: a szám kicsöng, a telefont felveszik és egy barátságos hang gyors segítséget ígér. És jönnek, már az ajtón kopogtatnak! És hozzák a szerszámaikat és értenek hozzá! Csőkamera, csőgörény, profizmus – olyan végtelenül reménytelennek tűnt még az előbb minden, de most végre csitulhat a lelki cunami…

Az utolsó utáni állapot

És amikor mindennek vége, csak a fertőtlenített valóság, a tisztaság és a teljes nyugalom lesz úrrá a szenvedésektől meggyötört tulajdonoson. A papírdarabka pedig fő helyet kap a családi üzenőtáblán: ha szükség lesz rá, legközelebb is a Világi Duguláselhárítást fogjuk hívni!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük