Hóolvadás, esőzés okozta dugulások
Időjárás, dugulás, duguláselhárítás
Budapest időjárásában igen szélsőséges állapotokat tapasztaltam, ami arra inspirált, hogy írjak néhány általam hasznosnak vélt észrevételt az időjárásunk és a duguláselhárítás kapcsolatáról. Vagyis az időjárás és a lefolyórendszerekben kialakult dugulásokat venném górcső alá.
Elsőre nem is gondolnánk, hogy lehet összefüggés a megnövekedett esőzések és a dugulások megjelenése között, hiszen látszólag igen távol eső fogalmakról beszélünk.
Megfigyeltem, hogy az esőzések után, valamint a csapadékos időszak utáni napokban, megemelkednek a duguláselhárítást igénylő ügyfeleim hívása.
Ez részben természetes is, mivel a csapadék elvezetésére az elhanyagolt állapotú csatornavezetékek nem alkalmasak, így a duguláselhárítás szükségessége ilyenkor természetesen indokolt is.
Egyre több olyan dugulással találkozom viszont, mely jó pár nappal az esőzések után üti fel a fejét.
És ez hogy lehet? – kérdezhetnénk.
Budapest csatornahálózata
Budapest központi csatornahálózatába sok szabálytalan kivitelezésű esővíz elvezető vezetéket kötöttek, melyek túlterheltséget okoznak a hálózatban. Mondanom sem kell, hogy kizárólag esőzések, hóolvadás idején jelentkezik a felvázolt hibajelenség. Ilyenkor a feltelt központi lefolyórendszerből visszaáramlik a szennyvíz a bekötések irányába, ahol pedig dugulásokat okoz. Ráadásul sokszor csak napok elteltével jelentkezik a probléma, mely szinte minden esetben főlefolyó dugulásként mutatja meg önmagát.
Ahol az említett jelenség visszatérő, ott azt ajánlanám, hogy építsenek be a lefolyóhálózatba visszacsapó szelepet, mely megoldás lehet az állandó duguláselhárítások elkerülésére.

Ugyan kissé költséges szerelvény típus, de egy-két duguláselhárítás összege biztosan fedezi a szerelvény beépítését.
Azt gondolom, hogy akinek egyszer elárasztotta a házát, lakását a szennyvíz az biztosan megszívleli a visszacsapó szelep beszerelésének eshetőségét.
A zárt szennyvíztároló tulajdonosait pedig arra kérném, hogy ellenőrizzék a tárolójuk telítetségét, mert az olvadó hó ill. az esőzések könnyen feltelíthetik a szennyvíztárolót, mely könnyen duguláselhárítással végződő eseménybe torkollhat.
A tavaszi kertmunkálatokkal összefüggésben pedig a facsemeték elhelyezésénél legyünk körültekintőek, mely szintén öszzefüggésbe hozható a duguláselhárítással, méghozzá két aspektusból is.
A kiásásukkor megsérthetjük a lefolyóvezetéket, melynek rendbehozatala idő és pénzigényes.
Másodsorban pedig, a lefolyóvezeték környékére ültetett csemete későbbi gyökérnövekedése okozhat lefolyórendszerünkben zavart. A gyökérzet térnyerése megváltoztathatja a lefolyóvezeték lejtését, így okozva később dugulások megjelenését. Rosszabb esetben a gyökerek a csővezeték belsejébe is benőhetnek, amennyiben az régebben használatos eternit lefolyóvezetékből készült.