Lefolyó és csatornatisztítás – az eltömődések okai

Zsírok és sók lerakódása
Az esetek 80 százalékában a zsírok összetorlódása okozza a lefolyó eldugulását. A sók lerakódása leginkább azokban a régiókban tapasztalható, ahol a víz kemény. Ennek a legkitettebbek a fém alkatrészek. A már meglévő sólerakódásokon könnyen telepszik meg a zsír. A szennyvízben lévő zsírrészecskék a csőben haladva lehűlnek, majd az egyenetlenségekhez tapadnak, miközben egyre több zsírcsomót vonzanak magukhoz. Végül annyira leszűkül a lefolyó keresztmetszete, hogy kialakul egy tömör zsírdugó, amely megakadályozza a víz és a kisebb hulladékok áthaladását.
Lefolyó és a szappandugók
Többnyire a fürdőszoba lefolyóiban alakul ki, és nem a konyhában. Szappanos víz gyakori használatával keletkezik. A lefolyóban a szappanos víz összekeveredik apró hulladékkal, hajszálakkal stb. Végül egy a cső falához tapadó gélszerű anyag képződik.
Oda nem illő idegen tárgy
Néha előfordul, hogy a lefolyórendszerbe egy nagyobb tárgy kerül, ami elakad benne. Ennek legtöbbször vigyázatlanság az oka. Ez lehet rongydarab, illatosító kosár, gyerekjáték stb. Időnként a dugulást az összetorlódott vécépapír okozza.
A duguláselhárítás módszerei
Mielőtt hozzálátnánk a duguláselhárításhoz, győződjünk meg arról, hogy lokális (lefolyó) vagy globális (csatorna) problémával állunk szemben. Amennyiben a csatorna tömődött el, akkor forduljuk szakemberhez. Csatornadugulásról úgy győződhetünk meg, hogy kinyitjuk a lakásban lévő összes csapot. Ha mindenütt (konyhában, vécében, fürdőszobában) egyforma lassan folyik le a víz, akkor ez a csatorna dugulásáról árulkodik, vagyis nem a lakásunkban, hanem a társasházban van a probléma.
Ha a dugulás csak a lakásunkban következett be, akkor mi is megpróbálkozhatunk annak elhárításával. Lássunk néhány módszert:
- Csövek forró vízzel történő átmosása
Ezt leggyakrabban a konyhai mosogató eltömődésekor alkalmazzuk, mivel a forró víz oldja a zsírokat. Öntsünk a mosogatóba 3-5 liter forró vizet és várjunk 15 percet. Ha a beavatkozás nem járt eredménnyel, akkor távolítsuk el a kihűlt vizet, és ismételjük meg a folyamatot. Ez a legegyszerűbb módszer, de mégis gyakran hatékony.
- Nátrium-hidrokarbonát és ételecet keveréke
Az előző eljáráshoz képest ez egy agresszívabb módszer. A szóda és az ecet között sav-bázis reakció (semlegesítési reakció) megy végbe. Azzal kezdjük, hogy a mosogató lefolyó nyílásába egy pohár szódabikarbónát öntünk, majd utána egy pohár ecetet. A reakció, amely kb. 30 percig tart, alatt ne nyissunk meg a lakásban csapokat. Mikor a habzás elmúlt, bőséges meleg vízzel öblítsük át a lefolyót. Ha szerencsénk van, akkor nincs szükségünk szerelőre.
- Vegyszeres tisztítás
Ha az első két módszerrel nem jártunk sikerrel, akkor próbálkozzunk vegyszerekkel. A háztartási boltokban alapvetően kétféle – lúgos és savas kémhatású – vegyszert ajánlanak. Az első inkább a konyhai mosogató tisztítására alkalmas, mivel jobban megbirkózik a zsírok feloldásával. A savas kémhatásúak a fürdőszoba duguláselhárítására megfelelőbb.
- Mechanikus
Ha a vegyszeres módszer sem sikerült megszüntetni a dugulást, akkor próbálkozhatunk a duguláselhárító spirállal (csőrögény). Ehhez szét kell szerelni a mosogató alatti szifont, majd a spirált a lefolyócsőbe helyezni. Ez egy kétemberes beavatkozás. Az egyik forgatja a csőrögény egyik végét, a másik pedig tolja előre a csőben a másikat.
Ha komoly a probléma, a Világi Duguláselhárítás szakemberei jelentik a megoldást!
A lefolyótisztítás, csatornatisztítás témájáról korábban írtuk és jól kiegészítik ezek a duguláselhárítás témájával foglalkozó írások a most olvasott bejegyzést:
Csatornakamera alkalmazása a modern duguláselhárításban
Duguláselhárítás: csatornakamera
WOMA, a legyőzhetetlen – előtte nincs akadály!