Tegyük tisztába – a lefolyót!
Ahhoz, hogy a lefolyó – a nevéhez híven – mindig lefolyjon, oda kell figyelnie a használóinak is. A lefolyótisztítás szükséges plussz munka a lefolyódugulás megelőzéséhez.
Tiszta sor – első az odafigyelés, a megelőzés
Alapvetően csak néhány kritikus pont van a lakásunkban, amiket rendszeresen figyelnünk kell a lefolyódugulás elkerülésének érdekében.
- A konyhai lefolyó.
- A fürdőszobai lefolyók és az ezekből távozó vizeket összegyűjtő padlóösszefolyó.
- Ház esetében az egyéb helyiségek (garázs, tároló,…) kézmosóinak lefolyói.
- A házon kívül az ereszcsatornák függőleges szakaszai, a vízgyűjtők, ciszternák befolyó nyílásai.
Hogyan őrizzük meg a tisztaságot?
- A dugulást okozó szilárd anyagokat (főzési hulladékok, ételmaradékok, kisebb tárgyak, talajdarabkák, szőr, haj, köröm,…), a kicsapódással fenyegető folyékony vagy gélállagú anyagok (tisztító- és tisztálkodószerek, olaj, olvasztott margarin, zsír,…) eleve ne öntsük a lefolyóba!
- A konyhai lefolyó tisztább marad, ha nem engedjük a mosogatóvizet kihűlni, mert így a mosogatószer által oldott állapotban ragadja magával a mosogatás során feloldott zsírt és olajat, ami csökkenti a kicsapódás esélyét. A zsírtalanított mosogatótál öblítéshez használt vízzel ugyancsak bánjunk bő kézzel.
- Alkalmazzunk szűrőket a lefolyókon! Ugyancsak jó eredményre vezet az úgynevezett konyhamalac beépítése a konyhai mosogató nyílásába – ha előírásosan használjuk.
- Figyeljünk oda a – víz keménységétől függő mennyiségű – vízkő képződésére! Mivel Magyarországon a Tiszántúlt kivéve kevés lágyvízű térség van, ez szinte mindenkinek kötelező. Ez a gond a lefolyókon kívül a vízmelegítő és a fűtőberendezéseket is érinti.
- Legyen elmaradhatatlan a meleg, de nem forrásban lévő vizes, illetve ecetes öblítés a lefolyókban! Ezzel eltávolíthatjuk a szemmel vagy lámpás bevilágítással is nehezen felderíthető, kezdeti lerakódásokat.
És ha mégis baj van, az is tiszta sor…
Ha mégis a dugulás jeleit (lassan lefolyó víz, bugyborékolás, szagok jelentkezése…) tapasztaljuk, az elhárításnak két fő iránya lehet.
- Házi módszerek. Az egyszerű pumpa, az meggörbített drótdarab vagy a kisebb csőspirál alkalmazása mellett a bolti duguláselhárító szerek alkalmazása merülhet fel mindenekelőtt. Csak ne feledjük: ezek veszélyes anyagok! Kellő ügyességgel mindezek alkalmazásával áttörhetjük a csőben létrejött akadályt.
- Profi duguláselhárító megbízása. A lefolyóink és a csatornáink veszélyes szakaszainak felderítéséhez már a megelőzés kapcsán számíthatunk a modern csőkamerákat használó, rutinos és tapasztalt profikra. Ha viszont nagyobb a baj, a sokféle kiegészítővel felszerelt, ipari csőspirál vagy a nagynyomású vízzel tisztító WOMA jelenthet biztos módszert.
Ilyen, a huszonegyedik század kihívásainak megfelelő szolgáltató a Világi Duguláselhárítás. Ajánljuk magunkat!
Témánkat elmélyítő írások: