A dugulás biológiája

Élőlények a csövekben
Háztartási csőrendszereinkben főként víz áramlik. Maga a földi élet a vízben jött létre és fennmaradásához szintén elengedhetetlen. Vagyis indokolt tudományos minisorozatunkban a csőhálózatokat érintő biológiai vonatkozásokkal is foglalkoznunk. A téma áttekintéséhez szükséges végigkövetnünk a víz útját, de nem fogunk megfeledkezni az egyéb, a duguláselhárítás témájához illeszkedő gondokról sem.
Az éltető víz fertőző is lehet?
A természetes vízforrásokból és a talaj rétegeiből származó víz számos ásványi anyag mellett biológiai összetevőket is tartalmaz. Milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie az ivóvíznek?
- színtelen és szagtalan
- kellemes ízű és hőfokú
- kiegyensúlyozott vízkeménységű
- mentes a fertőzéstől és az egészségre ártalmas egyéb anyagoktól
Még Európa egyes országaiban sem számít magától értetődőnek, hogy a csapvíz mentes a betegség veszélyét magában hordozó baktériumoktól, vírusoktól, gombáktól vagy férgektől. Magyarországon ugyancsak számos példa van a vízminőséget rontó tényezőkre, de ezek alapvetően ásványi összetevők (arzén, nitrát, vas,…) jelenlétéből erednek.
Kicsi és mégis veszélyes – mikroorganizmusok a vezetékben
Az ivóvíz előállítása során komoly eszközöket alkalmaznak a piciny lényekkel szemben.
- fertőtlenítőszerek alkalmazása
- UV-fénnyel való besugárzás
- ultra- és nanoszűrés (a millimétertől a méter milliárdod részéig terjedően mérhető összetevők eltávolítása)
- biológiai szűrés (a baktériumok, vírusok mérettartományába eső szűrők használata)
A felsorolt víztisztítási műveleteknek és a folyamatos ellenőrzésnek köszönhetően nincs gond az ivóvízvezetékben lakásunkba érkező éltető folyadék biológiai összetevőivel. Persze majd mindenki ismer olyan hírhedt kórokozókat, mint a klímákból is ismert Legionella, a E. coli, vagy a Hepatitis A vírus. De tegyük hozzá: hacsak tudatos szennyezés, elemi csapás, a vezetékekben pangó víz vagy épp csőtörés miatt alkalmilag nem jut biológiai szennyezés a vízvezetékbe, ezeknek a jelenlététől a magyarországi ivóvízben nem kell tartanunk.
A dugulás haszonélvezői: a penész és a gombák

A lefolyók, a házi szennyvízcsatorna kezdődő dugulásával jelenhetnek meg életterünkben az alcímben említett veszélyforrások. Megjelenésüket rossz szagok megjelenése, lakásunk romló levegőminősége, az ebből eredő légúti tüneteink jellemzik.
Idejekorán a dugulás megelőzésének lépéseivel, illetve a duguláselhárítás házi eszözeivel vehetjük föl a harcot ellenük. Ha komolyodik a helyzet, vegyük elő a vegyi védekezés eszközeit, a fertőtlenítőszereket. A legfőbb megoldásaink:
- a nátrium-hipoklorit (hypo) tartalmú szerek,
- a hidrogén-peroxid használata,
- ózongenerátor alkalmazása.
Tudatában kell lennünk, hogy a penész és a gombák ellen – több ok miatt – soha nem tudunk teljes sikert aratni, folyamatosan oda kell figyelnünk a dugulásra és ebből eredő fertőzésveszélyre.
Támadnak a növények is!
A legapróbb élőlények mellett még egy tényező veszélyezteti a házi rendszereinket, a gyökérbenövés. Ez elsősorban a nagyobb átmérőjű csöveket, vagyis főként a szennyvízcsöveket támadhatja meg. Az életerős gyökerek megjelenését a hálózatban rendszeres csőkamerás vizsgálattal deríthetjük fel időben. Ha ez elmarad, a dugulás megjelenése tudósít bennünket a gyökerek esetleges csőszűkítő hatásáról. Ebben ismét csak a csőkamera használatával győződhetünk meg, amihez profi duguláselhárító segítségére van szükségünk, ahogy a hiba elhárításához is.
Talán nem fog csodálkozni kedves Olvasónk, de ebben a gondjában a Világi Duguláselhárítás minden tekintetben felkészült munkatársai a rendelkezésére állnak! Hívjon és segítünk!
Sorozatunk más darabjai:
A penészről: