A dugulás kémiája: reakciók csövekben

Talán nem megalapozatlanul gondoljuk, hogy Ön, kedves olvasónk, nem mostanában vett részt az utolsó kémiaóráján… Ezért most segítünk feleleveníteni a tudását – persze csakis a duguláselhárítás szempontjából, mellőzve a hírhedt kovalens kötést. A reakció szót mégis értelmezzük újra! Így mondjuk, ha az anyagok kölcsönhatásba lépnek egymással. A duguláselhárítás során is végbemennek reakciók.
Mi az a kémhatás?
A vízben oldott anyagoknak van egy jellemzője, amit kémhatásnak hívunk, és ami mélyebben az oldat összetételével kapcsolatos. Háromféle lehet: savas, lúgos, semleges. A savas anyagok savanyú ízűek, mint az éretlen gyümölcs, az ecet vagy a szénsav, illetve a gyomorsav. Az erős savak legtöbbször maró hatásúak is, mint a háztartási sósav.
A lúgok fehérjeoldó hatásuk miatt csúszóssá teszik a bőrt, mint a szappan kézmosáskor. Az erős lúgok, mint a hypo vagy a hidroxidok, szintén jelentős maró hatással rendelkeznek. Ugyanilyen jellemzői vannak a granulátumok feloldásakor keletkező tisztítószereknek.
Semleges anyagok például a desztillált víz, a konyhasó vagy a répacukor oldata.
Mire jók a savak?
Elsősorban a vízkövet oldhatjuk savakkal, citromsavval, ecettel, háztartási sósavval – növekvő erősségi sorrendben. Mindegyik esetben pezsgés, gázfejlődés kíséri az oldódást, ugyanis szén-dioxid keletkezik. A sósav azonban a fém szerelvényekkel is reakcióba léphet, roncsolja azok felületét, használata közben védőkesztyűt, -szemüveget ajánlott viselni.
Létezik tömény kénsavat tartalmazó duguláselhárító szer is szerves szennyeződések ellen, mint az ételmaradék, zsír, haj. Ez az anyag olyan szintű veszélyt jelent, ami rendkívüli odafigyelést igényel. A felhasználása közben erős hő fejlődhet, robbanásveszélyes hidrogéngáz is létrejöhet, védőeszközök nélkül értelmetlen használni. Csak gyakorlattal rendelkezőknek ajánljuk!
Milyen dugulást oldjunk lúgokkal?
A szerves anyagok, zsírok, olajok, ételmaradékok oldásában hasznosak a lúgos vagy lúgosan oldódó szerek, nátrium- vagy kálium-hidroxid hatóanyaguk révén. Ezek akár egy húsdarabot is feloldanak, szintén erős hőfejlődés során. Hasonlóan komolyan kell venni a használatukat, tárolásukat, mint az erős savakét.
Lúgot savval, savat lúggal keverjünk-e?
Ha a savat és a lúgot egyenlő arányban elegyítjük, semlegesítésről beszélünk. Ezért sem hatékony a savas ecet és a lúgosan oldódó szódabikarbóna – gyönyörűen habzó, ám hatástalan – keverékével harcba szállni a dugulás ellen, hiszen egymás hatását oltják ki…
Ráadásul egyes anyagpárosításokban mérgező klórgáz keletkezhet! A hőfejlődés ezekben az esetekben is forrásig hevítheti a dugulás elhárítására összekevert oldatot, és a fémeket károsító korróziós hatás szintén megjelenik.
Reméljük, hasznos volt Önnek ez a gyors kémiaóra! Ha úgy dönt, hogy mellőzi e szerek használatát, jobb, ha szól nekünk. Mi szakszerűen elhárítjuk a csőrendszereiben keletkezett dugulást, és nem lesz több gondja!
***
Témánkba vágó írások, lépjen velük reakcióba 🙂