A duguláselhárító vegyszerek tárolása

Tűzveszély - Világi Duguláselhárítás
Egy veszélyjelző piktogram

Duguláselhárítás laboráns a háztartásban?

A csavarlazító folyadéktól a vízkőoldóig

A háztartásokban egyre többféle vegyianyagot használunk, amik – ha nem fogynak el –, komoly veszélyforrást is jelenthetnek a későbbiekben. Mifélék ezek?

  • háztartási tisztítószerek (savas, lúgos, porszerű vagy gél),
  • mosószerek, öblítők, fertőtlenítőszerek,
  • festékek, hígítók, oldószerek,
  • a gépjárművek adalékai, autótisztító és ápolószerek,
  • gázpalackok, túrapalackok, öngyújtók,
  • kozmetikumok (pl. körömlakk-lemosó, hajlakk, dezodor,…)

és még sorolhatnánk a végtelenségig… A dugulások elhárítására használt anyagok között is több ingerlő, mérgező szer van. További gondot jelenthet, hogy a szakszerűtlen tárolással akár újabb, fokozottan veszélyes anyagokat hozhatunk létre. Hogyan óvjuk meg magunkat és családtagjainkat e veszedelmes szerektől, anélkül, hogy elvégeznénk egy idevágó tanfolyamot?

Milyen szempontokat fontos betartanunk ha vegyszereket használunk?

  • A vásárláskor tájékozódjuk a vegyszer tulajdonságairól, ismerjük meg a rajta lévő veszélyjelek jelentését. A címkéken lévő figyelmeztetéseket, óvintézkedésekre figyelmeztető utasításokat, a veszély pontos jellegét rögzítő szöveget őrizzük meg.
  • A veszélyes anyagokat lehetőleg külön szekrényben, stabil polcokon elhelyezve, egymástól is elkülönítve tároljuk. Ha a családban kisgyermek is van, különösen oda kell figyelnünk a kellően magas helyen való elhelyezésre, valamint a zárhatóságra. A tárolóhely a tűzveszélyes anyagok miatt legyen hőforrástól védett. Egyben jól szellőző helyen álljon, hogy az esetlegesen mégis fejlődő gázok eltávozhassanak.
  • A folyadékokat soha ne tegyük a szilárd anyagok fölé, alkalmazzunk tálcát a maró anyagok alatt. A savas és a lúgos anyagokat minél lejjebb helyezzük el, távol a gyúlékony anyagoktól, amelyekkel együtt egyes savak tűzveszélyt is jelentenek. Egyúttal fontos megoldanunk, hogy a savak és a lúgok ne keveredhessenek.
  • Mindig a vásárláskor használt edényben tartsuk a vegyszereket, áttöltés esetén minden jelzést tüntessük fel az új csomagoláson. Különösen kerülnünk kell a gyermekeknek érdekes, őket csábító dobozolást.
  • Időről-időre ellenőrizze a tárolt vegyszereket!

És a profik hogyan bánnak a veszélyes anyagokkal?

A munkahelyeken a kémiai biztonsági törvény rendszabályai érvényesek. Ezek alapján számos megelőző és védelmi intézkedést kell tenniük a cégeknek. Minden Magyarországon forgalmazott szerre a részletes tudnivalókat tartalmazó biztonsági adatlapot készítenek, amit folyamatosan frissítenek. A vegyianyagokkal kapcsolatos veszélyhelyzetek leküzdésére intézkedési tervet készítenek, aminek alkalmazására dolgozóikat felkészítik.


A témában korábban:

Duguláselhárítás házilag vegyszerrel

A TOP 13 lefolyótisztító, duguláselhárító szer

Vegyszerek a háztartásban

A duguláselhárító szerek használatának veszélyei

Veszélyes vegyi anyagok jelölése – veszélypiktogramok

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük