A házi szennyvíztisztítás közelről

A házi szennyvíztisztító is rendelkezhet hátránnyal?
A szennyezett, de még tisztítható víz kezelése több szempontból is fontos, az egyik ezek közül a környezeti terhelés csökkentése. A házi szennyvíztisztítás bevetésével alkalmassá tehetjük a vizet a vécé öblítésére, a konyhakert öntözésére, ami egyben költségkímélővé teszi ezt a megoldást.
Szokatlanul hangzik, de a kifejezetten erre kifejlesztett eszköz, a membrán révén akár emberi fogyasztásra is felhasználható az így nyert víz.
Még megdöbbentőbb lehet első hallásra, hogy Szingapúrban az újrahasznosított vízből már sört is készítenek.
Csatorna, derítő vagy házi szennyvíztisztító?
A szennyvíz elvezetésére sok településen magától értetődő lehetőség a csatornahálózatba való csatlakozás, ám ez sokszáz kisebb helységben, a magyarországi települések egyharmadában megoldhatatlan, hiszen nincs kiépített rendszer, nincs tisztítómű. Szennyvíz és szennyvíztisztítás – a környezetvédelem egyre fontosabb , de nincs tisztítómű, mert gazdaságtalan lenne a működtetésük.
A derítőtől a házi szennyvíztisztítóig számos megoldás közül választhatnak a csatornázatlan városrészekben vagy kistelepüléseken élők. Az utóbbinak egyre több, egyszerűen, szagtalanul és viszonylag olcsón üzemeltethető változatát ismerhetjük meg. Azonban javarészt a házi szennyvíztisztítás előnyeiről hallunk, olvasunk. A házi szennyvíztisztítás diadala .De vajon van olyan tulajdonsága is ezeknek a berendezéseknek, amit a hátrányok közé sorolhatunk?
Először nézzük mégis a dolgok jó oldalát!
A házi biológiai szennyvíztisztítók részben a levegő kizárásával, anaerob baktériumok bevetésével, részben a bebuborékoltatott levegő oxigénjének bevonásával végzik el a szennyeződések lebontását – természetesen térben elválasztott módon. Általában elegendő évente egy-két szippantás, a hivatásos duguláselhárító egyszeri látogatása a tisztításukhoz. Előnyeik közé tartoznak (a teljesség igénye nélkül):
- hosszútávon költségkímélő, a megrendelés után hamarosan telepíthető eszközök ezek;
- a szennyvíz tisztítása szinte azonnal, helyben végbemegy;
- működtetésük környezetbarát, szagtalan, zajmentes és kis kiadással jár;
- alkalmazásuk környezeti nevelő hatású a használókra nézve, hiszen nem mindegy, mit öntünk a lefolyóba.
És mondd, mi a gond, ha ennyi az előny?
Gond, nehézség vagy csak intézendő teendő – nem mindenki tekint egyformán a házi szennyvíztisztító létesítése és működtetése során adódó feladatokra. Melyek ezek?
- A létesítés engedélyezési tervdokumentációt csak víziközmű-tervezésre jogosult végezheti. A munka hivatalos szervek engedélyét is igényli. Ötszáz köbméternél kisebb évenkénti mennyiség esetén a helység jegyzője ad engedélyt, a tisztított víz élővízbe történő belevezetéséhez már csak a területileg illetékes Katasztrófavédelmi igazgatóság adhatja beleegyezését.
- Még az alkalmi jellegű használat esetén is odafigyelést, törődést (időnkénti szivattyúzás), alkatrészcserét igényelnek a berendezések.
- A rendszerbe juttatott szilárd hulladék, darabos élelmiszer károsíthatja a tisztítót.
- A kellő odafigyelés hiánya felbillentheti a rendszer működését, az úgynevezett bioreaktor kémiai folyamatait, a nekünk dolgozó baktériumhadsereg egyensúlyát.
És még érdemes a témában a figyelmünkre: Szennyvízcsatorna vs. házi szennyvíztisztító
Ami viszont biztos
Biztos, hogy a Világi Duguláselhárításra a megfelelő szennyvíztisztítási módszer kiválasztásában és működtetésében is számíthat!
- Budapest
- Érd
- Győr
- Székesfehérvár
- Tatabánya
- Dunaújváros
területén, vagy a felsorolt városok környékén lévő településeken él? Szakszerű támogatást kap a Világi Duguláselhárítástól, hívjon bennünket!