A nyaraló és a duguláselhárítás

A duguláselhárítás eszközei - Világi Duguláselhárítás

Folytatjuk a nyár, dugulás, duguláselhárítás témájában kezdett ismertetőnket

A nyaraló családi lerohanását megelőzően mindenképpen célszerű rászánnunk egy napot a lehetséges gondok feltérképezésére, az előkészültekre és – esetleg több napot – a szükséges hibaelhárításra. Ideális esetben persze…

  • a téliesítés során elzártuk a vízvezetékeket,
  • elzártuk a kerti csapot és kiengedtük a csőből (és a locsolótömlőből) a vizet,
  • leengedtük a bojler vizét,
  • kiürítettük a vécétartályokat,
  • víztelenítettük a vizet használó háztartási gépeket,
  • gondosan kitisztítottuk a vízmérő aknáját és rongyokkal vagy szigetelőanyagokkal gondoskodtunk a fagy elleni védelemről,
  • felírtuk a különféle mérőórák (víz, gáz, áram) állását, hogy az esetleges változásra idejekorán felfigyeljünk tavasszal, nyáron,
  • ellenőriztük a kerti öntözőrendszert a gyártó utasításainak megfelelően,
  • végül kiszivattyúztuk a különféle csövekből az ott maradt vizet és nyitva hagytuk a csapokat.

Természetesen az áramtalanítás és a földgáz elzárása is mindezekhez tartozik, bár mi elsősorban a vízrendszer irányából nézünk a nyaraló időszakos gondozására. Ha a felsoroltakat maradéktalanul végrehajtottuk, sokkal kevesebb meglepetésre számíthatunk az újabb nyaralási időszak előtt.

És akkor eljött a nyár a klímaváltozás hőségével

Minden gondosságunk ellenére érhetnek meglepetések az első nyaralólátogatás idején, és sokszor még csak nem is önhibánkból. Mire figyeljünk, hogyan védjük ki ezeket?

  1. Nyomás alá helyezzük a vízvezetékrendszert, a vizes berendezéseket.

A tömítések és az elhasználódott (de korábban még hibátlannak tűnő) szerelvények ilyenkor meglepetésszerűen megadhatják magukat. A vízmérő aknájától elindulva érdemes végignézni a vezetékek elérhető nyomvonalát, a csatlakozásokat. Maga a vízmérő a szolgáltató tulajdona, ha ott hibát tapasztalunk, akkor törvényi kötelességünk azonnal jelezni ezt a vízműnek. A vízmérőtől befelé pedig minden hiba a tulajdonos illetékességébe tartozik.

  1. Ellenőrizzük a szennyvízvezetékeket.

A téliesítés során házilag a legkevésbé a szennyvízcső ellenőrizhető. Annak ellenére, hogy ezt korábban nem észleltük és a lehető legjobban eleget tettünk a dugulásmegelőzés kívánalmainak, a csőben (például egy véletlenül beesett tárgytól) kialakulhatott egy kisebb szűkület. Ha ráadásul némi vizet is feltartott a kialakult szennykupac, eszkalálódhat a helyzet. Az idegen tárgyak okozta dugulás télen akkor is súlyosabbá válhat, ha a vezeték félig-meddig átjárható marad.

Ugyancsak gondot jelenthet, ha a víkendház megbontott vagy feltöltött területen áll. Akármilyen stabil az alap, a talajmozgás évtizedes eltéréssel is okozhatja a víz- vagy a szennyvízcsövek elmozdulását, aminek következménye a talaj kimosódása lehet. Ez pedig az egész épület statikai viszonyait bontja meg. Az épületet körül járva felderíthetjük a hasonló nehézségeket, rosszabb esetben a falak repedései árulhatják el a talajban végbement változást.

Az ilyenfajta gondok meglétét a legbiztosabban csőkamerás ellenőrzéssel szűrhetjük ki előzetesen. De sajnos nem jönnek szóba házi duguláselhárítási módszerek. A szennyvízcső elzáródását csak egy szakszerű megoldással, magasnyomású mosó alkalmazásával (WOMA-zás) távolíthatjuk el a leghatékonyabban. Erre csak képzett, tapasztalt és korszerűen felszerelt duguláselhárító cégek képesek, mint a Világi Duguláselhárítás.

A szennyvízvezeték elzáródását a kerti növények gyökérzetének burjánzása is okozhatja. A gyökerek áttörhetik a csőfalat és az előbbiekhez hasonló elzáródást eredményezhetnek – ez a gyökér okozta dugulás. Az ipari csőkamerás felderítés után ugyancsak az ipari csőspirál (másként csőgörény) használata hozhat biztos megoldást, amelynek tartozékaival ki lehet vágni a benőtt gyökereket. Más kérdés, hogy igazán tartós megoldást csak a csődarab cseréje, a gondot okozó növények eltávolítása jelent.

  1. A szennyvízderítő ellenőrzése.

Nyilván ez csak azokat érinti, akiknek nem csatornázott ingatlanon helyezkedik el a nyaralója. A derítő állapotának felmérése után derül ki, hogy mennyire szükséges azonnali szippantást igényelni. Hasznos lehet egy-két adag, por alakú vagy folyékony biológiai szennyvíztisztítót önteni a derítőbe, hogy felfrissüljön a rendszer.

  1. Átereszt-e az eresz?

Az ősszel lehullott levelek és ágak komoly akadályt képezhetnek az esővízelvezető csatornában. Ha előbb nem, tavasszal érdemes a létra magasából belepillantanunk a felülről nyitott rendszerbe. A nyárral mostanában eljönnek a tetemes vízmennyiséggel érkező záporok és zivatarok. Ha nem akarjuk, hogy az akadályon túlömlő víz a falat verje, ezt is ellenőriznünk kell. Ugyanígy, ha van esővízgyűjtő, szintén megér néhány, lehetséges hibát kutató pillantást. A lehullott növényi anyag ide is bejuthat.

Mit javasol a hivatásos duguláselhárító szakember?

Összességében mindig ugyanaz a következtetés. Ha bármelyik ingatlanunkban következetesen karbantartjuk csőrendszereinket, berendezéseinket, sokkal kevesebb gondunk akad a ház körül. Éljen a megelőzési ötletek alkalmazásával! A dugulásmegelőzés, a házi duguláselhárítási módszerek, a szakember általi duguláselhárítás révén a kisebb és a nagyobb gondokat is megoldhatjuk.

Persze a legstabilabb megoldás, ha rendszeresen ellenőrizteti a csatornarendszerét erre hivatott szakemberekkel, ennél nincs jobb megelőzés. Tárcsázza számunkat, mindenben segítjük!


Írásunkat kiegészítő források:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük