A tisztakezű duguláselhárító

Duguláselhárítás fehér kesztyűben

Duguláselhárító rohamkocsi a Világi Duguláselhárítás autója - Világi Duguláselhárítás

A tisztakezűség a duguláselhárítás során annyit jelent: korszerű műszerek segítségével a duguláselhárító munka akár fehér kesztyű összepiszkolása nélkül is elvégezhető!
Hogyan deríthetők fel a csőtörések és a dugulások korszerű eszközökkel, feltárás nélkül?

Napjainkban már többféle modern berendezés segítheti a csőrendszerekkel dolgozó szakembereket, amelyek lehetővé teszik, hogy a lehető legkevésbé piszkolják össze magukat munka közben. Ilyenek:

  • a kamerás csatornavizsgálat,
  • az elektromágneses vezetékkeresők, a mikrohullámok, a talajradar alkalmazása,
  • a csőtörés vizsgálata akusztikus eszközökkel,
  • a WOMA használata.

Csőkamera, elektromágneses vezetékkeresők, talajradar

Egyenesen nézz a csőbe, ne görbén!

  • Csőkamera. A csőrendszerek belsejének megszemlélése visszatérő vagy éppen egy konkrét tárgy beejtése által okozott dugulások és csőtörésgyanú, vizesedés esetén egyaránt indokolt – bár más esetekben is hasznos lehet. Felvetődhet sokféle kérdés, amire ilyenkor választ keres a szakember.
  • Pontosan miért dugult el a lefolyó, a csatorna?
  • Jól állították-e be a csatorna lejtését, fellépett-e süllyedés?
  • Deformálódott-e valamilyen ok (pl. gyökérbenövés) miatt a cső?
  • Megsérült-e a cső valamelyik szakasza vagy ága-boga, fellelhetők-e törés, hajszálrepedés?
  • Található-e idegen tárgy a vezetékben?

A felderítésre használatos csőkamerák és más kamerás megoldások segítségével elkerülhető a bontás, a föld megmozgatása, hiszen alkalmazásukkal pontos válaszokat adhatunk a felsorolt és az ezeken túli kérdésekre. A jól bevált módszerrel a hibák jellegét és helyét pontosan meghatározhatjuk a rögzíthető képek, videófelvételek alapján. Mindezek alapján aprólékos tervet készíthetünk a hiba elhárítására. Ez pedig egyformán kedvező hatással van a munka hatékonyságára és a költségcsökkentés mértékére.

Vigyázó szemeiteket a föld alá vessétek!

  • Az elektromágneses vezetékkeresők. Elsősorban a veszélyes és költségesen helyreállítható elektromos földkábelek pontos helyének föltérképezésére használhatjuk ezeket az eszközöket.
  • A talajradar. Különleges segítséget nyújt a műanyagból, üvegszálból vagy betonból épített közművek ellenőrzésében. A másként föld- vagy georadarnak is hívott berendezés a közművek és egyéb eltemetett tárgyak keresésére kifejlesztett szerkezet. Az elektromágneses sugárzáson alapuló eszköz akár a talajnedvességről ugyancsak képes információt adni.

A duguláselhárítás mint informatika által vezérelt munkafolyamat

A radar jeladója pillanatszerű, magas rezgésszámú elektromágneses impulzusokat bocsát ki. A hullámtermészetű jelek a tajban lévő tárgyakról visszaverődnek, esetenként megtörnek, szóródnak. A vevőegység ezeket a jelzéseket gyűjti össze és továbbítja a vezérlő egységbe, ami digitális jelek formájában rögzíti az információkat.

Informatikai támogatásként a megfelelően ellátott szoftvert tartalmazó tablettel, laptoppal is összeköthető a földradar. Így előállítható két-, vagy némi utómunkával háromdimenziós kép is a kérdéses területről. Az eszköz vezeték nélküli kapcsolatban lehet GPS-szel, vagyis a helymeghatározó eszközzel, ami centiméteres pontosságot tesz lehetővé.

Egy bontás területén, de még a látszólag zöldmezős beruházások helyén komoly költségcsökkentő tényező lehet a rejtetten, akár négy-öt méteres mélységben futó vezetékek helyének megismerése. Ez már csak azért is indokolt, mert a közműtérképek nem mindig megbízhatóak, nem beszélve a kivitelezőkről…

Akusztikus és korrelációs megoldások

Halló, ott a csőtörés?

  • Az akusztikus csőtörésvizsgálat. Ez a fogás nem azonos az indiánoknak tulajdonított módszerrel, miszerint a sínre tapasztott füllel megadható, közeledik-e a szerelvény…

A rejtett csőhibákat különleges műszerekkel deríthetjük fel. Ezek használata komoly szaktudást tételez fel, ráadásul bonyolultak és drágák. Ha az esetenkénti különféle hátráltató tényezőket kiküszöböltük, eme eszközökkel regisztrálhatjuk a csőtöréssel járó zajokat, zörejeket. A zajok erőssége, rezgésszáma már önmagában árulkodik a hiba helyéről, mértékéről. A kis szivárgás egyértelműen más, alkalmanként érzékelhetetlenül kicsi hangokat kelt, míg a nagy áramlások hangját lényegesen könnyebb bemérni. Az ilyen vagy olyan jellegű hangokat úgynevezett tapadómikrofonokkal derítik fel. A jól elhelyezett mikrofonokkal igen rövid idő alatt pontosítható a csőtörés helye.

  • A számítógépes korrelációs módszer. Még érzékenyebb vizsgálatokat tesz lehetővé szivárgás, csőtörés esetén a számítógépes korrelációs módszer alkalmazása. (A korreláció egy statisztikai fogalom. Az eljárás azt vizsgálja, hogy van-e összefüggés az eltérő változók között, és hogy az mekkora, illetve milyen irányú. Másként kölcsönös viszony, egymástól való függés.)

Ez az elég összetett, ezért részleteiben kevésbé részletezendő eljárás a hibát jelző hangok jellegét még alaposabban veszi figyelembe, kizárva az emberi hibákat. A berendezés központi egységének monitorján grafikusan jelennek meg a hangok, a wifivel ellátott mikrofonok által rögzített zajokba bele lehet hallgatni. A számítógépes szoftver segít kiszűrni az egyéb, zavaró hangokat. Így a nagyobb szolgáltatók erre felkészült szakemberei, szakcsoportjai végeznek vizsgálatokat.

A király: a WOMA

Csatornatisztító gép, WOMA - Világi Duguláselhárítás

Nem piton, duguláselhárító a WOMA!

Mert ugye a kígyó, a woma piton, ez az ausztráliai hüllő bemegy a csőbe, a WOMA pedig kitakarítja a dugulást… A csatornatisztítás leghatékonyabb berendezése nagynyomású duguláselhárító masina, amelynek a vízsugara 150 bar nyomással győzi meg a szennyeződéseket arról, hogy jobb nekik a csövön kívül. Akár ipari csőrendszer, akár házi szennyvízcső, eredményesen alkalmazható bennük a WOMA. Persze csak akkor szabad alkalmazni, ha szakértő kezekben van. A hozzá nem értő többet árthat vele, mint amennyit használ.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük