Az ember, mint opcionális vízveszély – vízvédelem
Víz és vízvédelem a csapból
Tudom, a csapból is a klímavédelem és a vízvédelem folyik. És tiszta víz… Egyelőre… Duguláselhárító szakemberként és magánemberként is rendkívül fontosnak tartom a környezetvédelmet, kiemelten a víz megóvását, századszorra és ezredszerre is (nem lehet elégszer…) ki fogom fejteni a felszíni vizek szennyezőanyagainak mibenlétét, hiszen lehet, bele sem gondolunk, hogy teszem azt két deci olaj milyen nagy terhet jelenthet… Igen, „csak” két deci. Ami 5 ember esetében már egy liter…
Ellentmondásos érzéseim vannak, amikor duguláselhárítás alkalmával látom, mennyi vizet vagyunk kénytelenek használni azért (például a besűrűsödött anyag hígítása okán), hogy a szennyvízcsatorna újra átjárható legyen. Egyrészt örülök, hogy a WOMA mosás megold minden vezetékblokkot (és a bajhoz képest nem is használ sok vizet), másrészt látom, hogy a dugulások zöme megelőzhető lett volna… Nagyobb csőtöréseknél, vízszivattyúzás közben is sajog a szívem.
Folyadék nélkül
A tiszta víz molekulája csupán egy Hidrogénmolekulát (H2) és egy Oxigénatomot (O) tartalmaz. Mennyire egyszerű és mégis, mennyire nélkülözhetetlen. Már csak azért is, mert az emberi test nagy része is víz. Patetikusan hangzik, de 100%-ban igaz: víz nélkül nincs élet. 3-4 nap, és bizony meghalunk, ha nem iszunk. És milyen jólesik a nyári melegben egy pohár hűvös sör víz… Arról nem is beszélve, amikor egy bonyolultabb duguláselhárítás után beállunk a tusoló alá… A víz… a víz mindent visz!
A vízminőség védelme mindannyiunk érdeke
Tetszik vagy sem, sokat ártunk mind a felszíni, mind a felszín alatti víznek mi, emberek. (Pontosítok… a víznek IS.)
A tudomány azt mondja, „A szennyező anyagok olyan szervetlen elemek, ionok, illetve szervetlen és szerves vegyületek, amelyek a vízbe jutva az élőlények élettevékenységét kedvezőtlenül befolyásolják, életüket veszélyeztetik, az ember tevékenységét akadályozzák.”
A felszíni vizek szennyezőanyagai lehetnek:
- Kórokozók
- Oxigénigényes hulladékok, mikrobiológiailag lebontható, szerves anyagok
- A vízoldható szervetlen
- A szervetlen növényi tápanyagok
- Szervetlen és szerves mikroszennyezők
- Lebegő hordalékok
- Radioaktív anyagok
- Hőszennyezés
Szennyvízszennyezés?
Igen, furcsának tűnhet, de a szennyvíz is lehet ideálisan, vagy túlszennyezett. Az olaj, a kisebb ételmaradékok, egyéb csatornába nem való anyagok eljutnak a szennyvíztisztító befogadó telepeire, és túlterhelik a szennyvizet.
De ez csak a jéghegy csúcsa…
Mindannyiunk érdeke, hogy a majdani megtisztított szennyvíz a lehető legegészségesebb állapotban kerüljön a befogadó vizekbe. Állóvizeink egészsége (közvetve ivóvizünk!) nagymértékben függ attól, mennyi szerves (és szervetlen) anyag kerül bele, hiszen a víz kényes ökológiai egyensúllyal bír.
Forrás: agr.unideb.hu/ebook/vizminoseg/a_felszni_vizek_szennyezi.html