Fürdőszobai dugulás, duguláselhárítás
Szumma szummárum – szoktuk használni a régi rómaiak megfogalmazását mondanivalónk végső összegzése előtt. Ha nem is a fürdőszobai csövek jelentik az utolsó nagy összefolyót a házi szennyvízrendszerben, mindenképpen nagy figyelmet érdemel ez a helyiség a dugulás megelőzésében és a duguláselhárítás során.
Megnyílnak a csapok, de nem nyílik meg a lefolyó
A fürdőben meglepő sokféleséggel jelenhet meg a csövek elzáródása. Eldugulhat a …
- a vízvezeték és a csatlakozó csapok, szerelvények
- a kézmosó szifonja,
- a zuhanytálca vagy a kád lefolyója,
- a bidé,
- a padlóösszefolyó,
- a fürdőben másodlagosan elhelyezett vécé.
És akkor még nem vettük be a sorba a fürdőszobai bojlert és az egyéb elektromos gépezetek regimentjét…
Mindezek egyenként is magukban rejtik a dugulás veszélyét, de lakásunk tisztálkodásra használt helyiségében – szerepénél fogva – a padlóösszefolyó van kitéve a legjobban az elzáródásnak. Mivel ebben nem egyszer öt-hat oldalról gyűlik össze az elfolyó, szennyezett víz, a vezetékrendszert sem lehet elágazásmentesre építeni. Ez egy további vízlassító, s ezzel dugulásra hajlamosító összetevő.
Milyen okok vannak a dugulás megjelenése mögött?
Ismét csak a szabad vízáramlást akadályozó tényezők sokféleségére hivatkozhatunk elsősorban.
- A hajvágás, a hajmosás, a borotválkozás, egyáltalán a tisztálkodás során testünkről eltávozó szőr- és hajszálak, amúgy jelentéktelen körömdarabkák adják az egyik tényezőt. Ezt a hatást növelheti, ha kisállataink is a fürdőszoba vendégei közé tartoznak.
- A tisztálkodás során használt szappan, sokféle kozmetikum anyaga egyfajta cementáló hatást hozhat létre az előbbiekben felsorolt, jelentéktelen testmorzsalékok között.
- Az apró anyagdarabkákat meghaladó kisebb-nagyobb tárgyak (fém- és műanyagdarabok), az akarva-akaratlanul behozott talajszemcsék ugyancsak hozzáadódhatnak a listához.
- A kemény vízből kiváló kalcium- és magnézium-karbonát – jó, mondjuk csak vízkőnek – szintén hajlamos a csövekben való lerakódásra. V.ö.: Tények a vízkőről – ahol víz van, vízkő is lesz
Dr. Duguláselhárító tanácsai
Hogy ne legyen olyan száraz téma a duguláselhárítás, vegyük úgy, mintha a dugulás egy betegség lenne. És ehhez van egy képzeletbeli háziorvosunk, dr. Duguláselhárító, aki három pontban foglalja össze teendőinket.
- Megelőzés, odafigyelés. Érdemes a lefolyókban szűrőt biggyeszteni. Csodaszerként nem Coderitet, meg Fagifort, hanem időnkénti forróvizes vagy ecetes öblítést ajánlunk a lerakódások eltávolítására.
- Házi praktikák alkalmazása. Ide tartozik a drótos kurkászás, a pumpálás és hasonlók, esetenként bolti vegyszerekkel megspékelve. Lásd: Tippek-trükkök a duguláselhárítás otthoni segítésére
- Sürgősségi ellátás a Világi Duguláselhárítás bevonásával. (A piócás ember ilyent nem vállal.)