Jobb az automata leeresztő szelep

A szakrális és hétköznapi tisztálkodás útja a kézmosás világnapjáig

A kézmosás az ókortól fontos szerepet töltött be egyes kultúrákban vallási, társadalmi, tisztálkodási és gyógyítási vonatkozásban. A kézmosás, a mosakodás kisebb-nagyobb medencékben vagy folyóvízben történt, akkor még automata leeresztő szelep nélkül 🙂

Felemlíthetjük még Semmelweis Ignác két évszázados felismerését is a fertőtlenítő kézmosás szerepéről a szülőanyák, illetve egyáltalán a kórházi ápoltak megmentésében.
Hosszú és kanyargós volt az emberiség útja az október 15-ére keltezett kézmosási világnapig.

Kézmosás leeresztő szelepes mosdókagylóban - Világi Duguláselhárítás

Azonban azt, hogy a kisebb-nagyobb medencéken, kézmosókhoz pontosan mikor kezdtek leeresztő nyílást, különösen leeresztő szelepet alkalmazni, nehéz lenne megmondani.

A dugótól az automata leeresztő szelepekig

Valamikor a középkorban találhatták fel a dugózott lefolyót. Ezzel évszázadokig kevés változás történt, de alkalmazási területe kibővült. Beszerelték

  • konyhai mosogatótálca,
  • fürdőkád vagy tusoló,
  • kézmosó,
  • bidé lefolyójába.

Az egyszerűtől az automatáig

Manapság a következő lefolyótípusokat különböztethetjük meg, amelyek ára a párszáz forintostól a több tízezres tételig terjed. Megkíséreljük a legfőbb jellemzőiket sorra venni, hogy választ adhassunk a címben feltett kérdésre.

  1. A jellegzetes dugós leeresztőt ma túlfolyó nélkül vagy túlfolyóval vehetjük meg. Duguláselhárítási szempontból a szűrővel ellátott lefolyódugót ajánljuk, ami segít Önnek elkerülni a későbbi hibákat.
  2. A túlfolyós vagy anélküli, click-clack rendszerű leeresztő átmenet a korszerűbb megoldások felé, úgymond félautomata, fémdugós rendszer. A rozsdamentes, esztétikus dugót rugó segíti mozgatni, a vízszigetelést pedig az eszközön lévő gumi perem biztosítja. Kis kényelmetlenség, hogy a – jellegzetes hanggal kísért – ki- vagy bekapcsolás során a kád vagy a kézmosó leeresztendő, tulajdonképpen szennyezett vízbe kell nyúlnunk. Ezzel együtt könnyen beszerelhető, szétszerelhető, tisztítható és működtethető.
  3. Az alkalmazás időrendjében első önműködő leeresztő volt a bowdenes (magyarul: tokos huzallal ellátott) kádleeresztő. A huzal a szabályozó kereket és a leeresztő dugót köti össze, ami manapság szintén click-clack rendszerű. Ez a megoldás a huzal elmerevedése miatt hibásodhat meg.
  4. Automata, mégis mechanikus megoldásnak számít a dugókiemelős lefolyóváltozat. Lényege, hogy egyszerűen, a csap hátsó oldalán kinyúló fémpálcával emelhetjük fel és süllyeszthetjük le a dugót. Némi hátrányt jelent, hogy (bár ez ízlésfüggő lehet) a fémrudacska a formatervezett változatokban sem szép igazán. A mechanika miatt szintén előfordulhat meghibásodás.
  5. A legújabb, a mosdóhoz és bidéhez is használatos rendszer a push-open fantázianevet viseli, ami a nyomással történő nyitásra utal. Ehhez nincs kiemelő rúd és túlfolyóval rendelkező mosdókhoz ajánlják.

Mit ajánl a hivatásos duguláselhárító?

Az eldugult lefolyórendszerek mind házi, mind professzionális módszerekkel kitisztíthatók. Persze ezt megelőzhetjük rendszeres ellenőrzéssel, átmosással. Ha mégsem így alakult, hívja a Világi Duguláselhárítás csapatát, segítünk!

A témánkhoz kapcsolódik:

Mosdódugulás és automata leeresztőszelep – okok, következmények

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük