Szilikonozás és duguláselhárítás

Szilikonozás és duguláselhárítás

Szilikonozás - Világi Duguláselhárítás

Elsőre azt gondolnánk, hogy annyira egyszerű az alkalmazásuk, hogy különösebb magyarázatot nem is igényelnek.
Budapesten illetve Budapest környékén végzett vízvezeték-szerelési munkáim, valamint a duguláselhárítás során tapasztaltak alapján mégis azt gondolom, hogy észrevételeim hasznosak lehetnek, legyen szó akár kádszilikonozásról vagy mondjuk egy házilagos WC dugulás megszüntetésekor.
Elsőre talán a házilagos duguláselhárításra vállalkozók körében a leginkább nehezítő körülménnyel kezdeném a felsorolást, ami szintén a szilikonnal hozható összefüggésbe.
Azért ezzel kezdem a felsorolást, mert a pénzhiány, vagy nevezhetjük gazdasági válságnak is, egyre több embert ösztönöz arra, hogy saját kezűleg küzdjön meg az otthonában kialakult dugulással.

Kezdjük tehát az otthoni WC duguláselhárítást alapos szemrevételezéssel. Nézzük meg, hogy miként rögzítették le a toalettünket.
A rögzítések lehetséges kombinációi:

  •  csavarozás
  • csavarozás + szilikonozás
  • szilikonozás
  • cement bázisú rögzítés (beton, csemperagasztó, cementágy)

Amennyiben csavaros WC rögzítéssel kerülünk szembe, akkor a csavartakaró eltávolításával kezdjük az otthoni duguláselhárítás első műveletét, melynek eltávolításához használjunk egyenesfejű csavarhúzót.
Legáltalánosabban hatlapfejű csavarral találkozhatunk, melynek kihajtásához keressünk 10-es dugókulcsot, ennek hiányában egy 10-es villáskulcs is tökéletes.
Abban az esetben, ha a rögzítésre alkalmazott csavar nem hatlapfejű, akkor leginkább marokcsavarhúzó bevetésével tudunk továbblépni a duguláselhárítás első szakaszán.
Ha adottak a tárgyi feltételek és kellően ügyesek vagyunk akkor a csavar kihajtása után a wc csésze rögzítése elenged, majd óvatosan leemelhetjük a toalettet.
Nehezítő körülményként korrodált, berohadt csavarokkal találkozhatunk, mely próbára teheti türelmünket. Sajnos nem minden házi duguláselhárító rendelkezik kellő nyugalommal a rögzítés oldásához, mely könnyen a beteg elvesztéséhez vezethet, ami a porcelán eltörésével egyenértékű (feszegetések következtében).
Végső megoldásként előkerülhet a fűrészlap is, amivel a kiszedhetetlen csavart elvágjuk. Értelemszerűen a padló és a porcelán találkozásánál kell annyi helyet kierőszakolnunk, hogy a fűrészlapot bevethessük vágásra. Ez kissé kényes feladat, mondhatni haladó szint, mivel érzéseinkre kell hagyatkoznunk, hogy milyen erőhatásokat visel még el az eltávolítandó toalettünk.
Mondanom sem kell, hogy itt is fennáll a WC elvesztésének lehetősége.
Ha kockázatosnak ítéljük a duguláselhárítás ezen momentumát, akkor nem szégyen profi duguláselhárító segítségét kérni, mely nem mellesleg pénztárca kímélőbb megoldásnak is ígérkezik.
Akkor kimerítettük a csavarozásos WC rögzítés minden csínját-bínját, így rátérhetünk a szilikonozás rejtelmeinek taglalásába.

A duguláselhárítás egyik „csodafegyvere”: a sniccer

A szilikonragasztás  oldására legalkalmasabb a sniccer vagyis a tapétakés.
Nem túlságosan nehéz feladat a ragasztás elvágása, amennyiben kellően éles pengét használunk és rendelkezünk minimális kézügyességgel.
Itt a penge megfeszítésére kell odafigyelnünk, nehogy eltörjön, esetleg sérülést, vágást okozzon.
Na de, hogy ne örüljünk, itt is találkozhatunk meglehetősen komoly kihívásokkal.

Szilikonozás kesztyűben és kinyomópisztollyal - Világi Duguláselhárítás

Történetesen, ha beszereléskor úgy rögzítették a toalettet, hogy körbejelölték, majd a ragasztóból a csésze alá is juttattak.Ekkor meglehetősen nehéz feladat előtt állunk.
Sajnos még szakmabeliek is elkövetik ezt a rögzítési szarvashibát, mely később felvételkor komoly akadályt jelenthet, nem beszélve az esztétikai hiányosságairól.
Ha fel szeretnénk venni a wc-t ill. a duguláselhárítást el szeretnénk végezni, akkor el kell érnünk, hogy a kövezet és a porcelán közé beférjen a késünk pengéje.
Ebben az esetben is finom, érzéssel végzett feszítéssel kell elérnünk a wc és a padlólap minimális eltávolodását, melyhez valószínűleg éket is kell alkalmaznunk, méghozzá oly módon, hogy a fajansz sérülésmentes maradjon.
A feladat nem könnyű, egyben időigényes is, de az épen maradt porcelán meghálálja türelmünket, erőfeszítéseinket.
A cementbázisú rögzítések oldása sem ígérkezik könnyű feladatnak, így otthoni duguláselhárításra nem is javasolnám, mivel itt a legnagyobb a porcelán elvesztésének esélye.
Egyébként itt is az „érzéssel” feszegetés, ékelgetés eszközeivel operálunk. Itt az operátor jártassága kulcskérdés lesz a duguláselhárítás során.

A szilikonozás alapszabályai

A végére pedig a szilikonozás alapszabályiból csemegézzünk.

1. Használjunk kinyomópisztolyt. Ennek hiányában könnyen maszatolás lesz a próbálkozásunk eredménye.
2. Kizárólag penészmentes ún. szaniterszilikont alkalmazzunk.
3. Zsírmentes, porszáraz felületet kell kialakítanunk.
4. Kevesebb tapasztalattal inkább szintelen, azaz transzparens változatot alkalmazzunk. (kevésbé látszik a hiányosság)
5. sem a wc csésze alá, sem pedig mosdó, bidé, fali rögzítésű wc alá nem juttatunk ragasztót, kizárólag a külső találkozásuknál végzünk ragasztást.
6. A ragasztóhoz adott ‘csőrt’ enyhén ferdén vágjuk le, így könnyebb a ragasztó alkalmazása, ezáltal a végeredmény is magasabb esztétikai kívánalmakat elégít ki.
7. Egyenletes adagolással, lehetőleg folyamatosan hordjuk fel a szilikont.
8. Az előző ragasztást tökéletesen távolítsuk el. Ne sajnáljuk rá a fáradtságot.
9. A felhordás után, egyetlen mozdulattal húzzuk körbe a ragasztót. Előtte ujjunkat nedvesítsük be, így szép lesz a kialakított felület, egyben az ujjunkra sem ragad a ragasztó.
Minél többször nyúlunk a ragasztóhoz, annál rosszabb eredményre számíthatunk.

Jó szórakozást kívánok Önnek mind a szilikonozáshoz, otthoni duguláselhárításhoz, mint pedig az egyéb kiegészítő munkák elvégzéséhez.
Figyelmébe ajánlom a honlapon található kiegészítő kisfilmeket is, melyek között kedvére csemegézhet az otthoni duguláselhárítás rejtelmei között.
Ha pedig professzionális duguláselhárításról beszélünk, akkor: ajánlom magamat!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük