Tisztelt Lakótársak, strangcsere következik!

csövek erdeje a házban - Világi Duguláselhárítás

Emeletes társasházak, panelépületek lakói találkozhatnak ezzel a mondattal, főként, ha lakóházuk évtizedekkel ezelőtt épült. A fal mögé rejtett csövek élettartama egy idő után lejár, cserére van szükség. És ez, mivel a rendszer úgynevezett osztatlan közös tulajdonú, minden ott lakót érint a tatarozásigény.

Mi az a strangvezeték?

A strang a felszálló (és leszálló) gerincvezetékeket jelenti, amelyek függőlegesen futnak fel a lakásokhoz. A legegyszerűbben az ilyen vezetékrendszerrel rendelkező épületek strangjai a vécé fala mögött elhelyezkedő burkolat alatt férhetők hozzá a panelokban. Általában a vízvezetékeket, a szennyvízcsöveket és helyenként az esővízelvezető rendszer részeit foglalják magukba.

Milyen tényezők okozzák a strangvezetékek elöregedését?

  • a felhasznált, ma már korszerűtlen anyagok élettartama
  • a rendszert eleve korlátozott időtartamra, 25–40 évre tervezték
  • az egyre többször előforduló meghibásodások, csőtörések, dugulások
  • a lecsökkent víznyomás és vízhozam az épületben
  • a használati meleg víz mennyiségének csökkenése
  • az egyre emelkedő üzemben tartási és karbantartási költségek

Hogyan korszerűsíthetjük az elöregedett strangvezetékeket?

Röviden összefoglalva: a mai kornak megfelelő minőségi paraméterekkel rendelkező anyagok felhasználásával. A különféle polipropilén műanyag (hideg és meleg vizes) vízvezetékeket manapság már homogén egységgé olvasztják össze, hosszú távra kizárva a csőtörés veszélyét. A modern csövek közül lerakódásmentes vezetékeket érdemes választani, ami a vízkő miatti dugulás veszélyét is a minimumra csökkenti. Ugyancsak korszerű idomokkal a keresztmetszetcsökkenés ugyancsak kizárható.

A szennyvíz ejtővezetékeket PVC-PP részegységekre cserélve – kisebb időtartamban – a 90 °C-os víznek is ellenálló rendszert kapunk. Az újabb csövek és idomok a vegyszereknek és a zsíros, olajos szennyeződéseknek is jobban ellenállnak.

A szennyvíz alapvezetékek esetében a KG/PVC csövek alkalmazása javasolt, ahogy a lapos tetős házak esővízelvezető csöveit szintén ugyanilyen anyagból célszerű megújítani. Ezek az időálló vezetékek jóval hosszabb ideig szavatolják a hibamentes működést.

Milyen lépésekből áll a strangcsere előkészítése, lebonyolítása?

  1. Alapos felmérés, tervezés. Ennek minden lakásra ki kell terjednie, és a lelkiismeretes elvégzéséhez szükségesek a hivatásos duguláselhárítók korszerű eszközei közül a csőkamera.
  2. A költségek meghatározása. Ez nem egy esetben két részből áll. Először készül egy, az előzetes felmérést követő előzetes költségvetés. A feltárást követően megadott részletesebb árajánlat általában több tételt tartalmaz, ám megadhatja a végső árat.
  3. Az időtartam megadása. Az előbbiekből következően szintén fontos kérdés a mikor és a meddig. Ez a lakóknak és a kivitelezőnek is igen lényegbevágó tényező. Elengedhetetlen, hogy tisztázzák a garancia és a szavatosság kérdéskörét.

A megfelelően előkészített és lebonyolított strangcsere jó időre szükségtelenné teszi a társasházi rendszer duguláselhárítását, hiszen nem lesz dugulás. Még jobb, ha a kivitelezés társul a lakók elméleti okításával is. Javasolunk néhány témát.

  • Megelőzési tippek: ne dobjon idegen tárgyakat a lefolyóba!
  • Rendszeresen tisztítsa a szifont!
  • Ne öntsön zsíros ételmaradékot a lefolyóba!
  • Használjon környezetbarát duguláselhárító szereket!

És így tovább…

A témáról még bővebben:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük