A 6 leggyakoribb baleset a duguláselhárításban
A 6+1 leggyakoribb baleset duguláselhárítás közben és a megelőzés

Bármilyen blőd ötletnek tűnhet, bizony tudok példát arra, hogy egy szimpla dugulást megszüntető pumpálás is okozhat bordatörést, légmellel koronázva.
A baleset mégsem törvényszerű velejárója a duguláselhárítás munkájának.
1. Elcsúszás
A konkrét esetet egy székesfehérvári duguláselhárítás közben mesélte az ingatlan tulajdonosa – vele történt meg a sajnálatos baleset. Az ominózus sztori főgonosza egy eltömődött fürdőszobai mosdókagyló volt. A házigazda annak rendje-módja szerint feltöltötte vízzel, és pumpálni kezdte a latrot. A pumpálás közben persze szanaszét fröcsögött a járólapon a víz. A következő felvonás egy óvatlan lépés volt, amit egy markáns esés, majd bordatörés követett. Ez nem volt elég, a törött borda átszúrta a mellhártyát, légmellet okozva. Hálisten maradéktalan gyógyulás követte a duguláselhárítást, viszont a lefolyó még egy ideig nem folyt le. Szóval csak óvatosan!
2. Esés, leesés
Az esések, zuhanások az ereszcsatorna-tisztítás közben elszenvedett balesetekre jellemzőek. A magasban történő munkálatok különösen veszélyesek.
Csatornakiépítés, csatornacsere közben is előfordulhat egy-egy rossz lépés, főleg, ha sáros a talaj: egy pillanat, és az ember már a kiásott munkagödörben találhatja magát, ami esetenként több méter mély is lehet.
3. Rovarcsípés
Ha már ereszcsatorna… A darazsak előszeretettel rakják fészkeiket a tetőcserepek alá. Az ereszcsatorna tisztítás szinte törvényszerű velejárója, hogy beleakadunk ilyen darázsfészkekbe. A darázscsípés az allergiások számára életveszélyes, ezért ilyen esetekben eszünkbe se jusson, hogy mi végezzük ezt az amúgy sem veszélytelen műveletet. Hívjunk szakembert! A méhek is potenciális zavaró tényezők lehetnek, hiszen a magasban gyakran gyűjtik a tető fölé magasodó virágzó fákról a nektárt.
4. Vágások, horzsolások
A mélyebb, és/vagy nagyobb roncsolódást lássa orvos. A korrodált, erősen szennyezett csatorna igencsak nehezen gyógyuló, és akár elfertőződött sebeket képes produkálni.
5. Marás, égés
Írtunk már a savakkal, lúgokkal történő duguláselhárítás közbeni balesetek megelőzéséről. Itt röviden a legfontosabb: ezek mindenképpen gyerekektől elzárva tartandó anyagok, be kell tartani minden óvó rendszabályt, és savakat lúgokkal TILOS vegyíteni!
6. Szemsérülések
A vegyi anyagokkal végzett duguláselhárítás egyik legnagyobb és legsúlyosabb kockázata lehet a kifröccsenő maró hatású anyag szembe kerülése. Mondanom sem kell: védőeszköz…
6+1. Patkányharapás
Mivel közel sem gyakori, de duguláselhárítás során bizony előfordulhat, hogy a sarokba, illetve csatornába szorított rágcsáló irhamentés okán harap. Az elsődleges kockázatot ez esetben a fertőzésveszély jelenti. A ritka, de veszélyes Spirillum baktérium olyan betegséget okozhat, mely influenza-szerű tünetekkel jár, ez a patkányharapás-láz, és egészen komoly szövődményekkel járhat. A kezeletlen betegség következménye tüdőgyulladás, lép- májtályog, szívizomgyulladás is lehet, azonban egyes antibiotikomra jól reagál.
A dugulási balesetek megelőzése – házi duguláselhárítás
Nem csak dugulás, hanem mindenfajta barkácstevékenység közben ajánlott az óvó rendszabályok, ajánlások be- és megtartása. Különösen a rutintalan embert az otthon végzett munka közben lepheti meg a fizika vagy a biológia a törvényeivel. A duguláselhárítás házilag ezért veszélyes is lehet.
Vizesblokkok
A fürdőszobában, konyhában, mellékhelyiségben végzett duguláselhárítás közben a papucsot cseréljük le csúszásmentes cipőre.
Magasban történő munkálatok
Mindig stabil alapra tegyük a létrát, odafigyelve a felső szárak biztos támaszkodására. A legjobb az a lajtorja, melynek végei kampóval szereltek. Azonban legyünk résen: csak olyan helyre akaszkodjunk, ami nem ezeréves, rozsdás, málló szerkezetű, legyen az eresz, fal vagy ragalja. A csúszásmentes cipő, a védőszemüveg, munkaruha, kesztyű és a méhészkalap erősen ajánlott. A szerszámokat úgy vigyük fel, és helyezzük el, hogy közben meg tudjunk kapaszkodni, és ne akadályozzon a műveletben bennünket.
Nyílt munkaárkok-gödrök
Higgyük el, akár 20 centi mély munkagödörben is történhet komoly baj. Nem kell ahhoz törés, hogy rosszul érezzük magunkat – már egy szimpla szalaghúzódás, bokaficam is roppant kellemetlen. Az óvatosság, a megfelelő munkavédelmi felszerelés, a helyszín elszeparálása, a rendszabályok betartása – biztosítóheveder, munkavédelmi sisak, stabil talaj és létra elengedhetetlen.
Savakkal, lúgokkal végzett duguláselhárítás
Ezerszer mondtuk, de soha nem elég: savakat lúgokkal egyszerre TILOS! Tartsuk be a flakonon jelzett ajánlásokat, használjunk munkaruhát, kesztyűt, szemüveget, vigyázzunk a gőzökkel, gázokkal, felfreccsenésekkel…
Éles felületek
Nélkülözhetetlen a megfelelő védőfelszerelés. Ha szennyvízcsatorna vagy rozsdás felület okoz sérülést, a lehető leghamarabb fertőtlenítsük, mossuk ki folyó víz alatt a sebben található szennyeződéseket, és ha gyulladásos tüneteket tapasztalunk, mutassuk meg orvosnak!
Méhek, darazsak ellen
A leghatékonyabb, legbiztonságosabb, ha darázsirtó szakembert hívunk, aki biztosra megy. Ha magunk végezzük a műveletet, használjunk úgynevezett méhészkalapot, erősebb anyagból készült öltözéket, munkavédelmi kesztyűt. Egy centiméternyi szabad felületet se kínáljunk a fullánkkal felszerelt kis lények számára. Ne csapkodjunk, mert ezzel csak ingereljük őket. Ne ijedezzünk, ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, mert ezzel a leesés kockázatát növeljük!
A méhek egy szúrás után elpusztulnak, és csak akkor támadnak, ha veszélyben érzik magukat. Szemben a darazsakkal, melyek random is támadhatnak, és több szúrásra is képesek. Fontos, ha akár egyetlen méh vagy darázs is megszúrt bennünket, függesszük fel a tevékenységet, mivel a szárnyasok szúrás közben olyan vegyületet bocsájtanak ki, mely a levegőben villámgyorsan terjed, és olyan, mintha harci riadót fújtak volna. Erre a jelre a közelben lévő összes darázs kardot, illetve fullánkot fog rántani…
Ha pedig óriás darázzsal, azaz lódarázzsal futunk össze, a lehető leggyorsabban távozzunk a helyszínről – mérge nem csak az arra allergiásokra veszélyes!
Ha mégis megmart bennünket, ecetes, citromos lemosással semlegesíthetjük. Ha szédülés, hányás, légszomj lép fel, azonnal hívjunk mentőt!
Nem véletlenül hagytuk a végére a darázscsípést.
Duguláselhárítás Budapest, 2020 nyara. Kollégánkat csatornacsere közben szúrta meg többször egy(?) darázs, a fészket a telepítésre váró egyik csatorna rejtette. Szerencsére a fájdalmon, a duzzanaton és a bőrpíron kívül más baj nem esett.
Méhek, darazsak ide vagy oda, mi azóta is rendületlenül végezzük csatornával kapcsolatos szolgáltatásainkat. Igaz, azóta csatornacsere esetén bekukkantunk a vezetékekbe.