Csatornaszag és duguláselhárítás

Csatornaszag a lakásban

Sajnos igen gyakran találkozom olyan csatornarendszerekkel, melyeknél nélkülözték a szellőzővezeték kiépítését illetve a helyettesítésére szánt légbeszívószelep sem került beépítésre. Márpedig ezek hiányában nem működhet tökéletesen lefolyórendszerünk.

Áramlás és légbeszívás

Súlyosabb esetben ismétlődő dugulások formájában keseríti meg életünket a fenti hiányosság.

Miért is van szükség a csatorna szellőzővezetékre?

  • elvezeti a lefolyórendszerben keletkező gázokat oly módon, hogy azok ne szennyezzék a környezetet
  • biztosítja a gépészeti berendezések és a szifonok bűzzárainak védelmét, megakadályozza, hogy a vákuum, illetve a túlnyomás hatására a csatornagázok bekerüljenek a helyiségekbe
  • mérsékelheti a közmű csatornákban (fém, cement kötőanyagú) fellépő, és azokat károsító korróziós hatásokat.

Depressziók, kompressziók

Légbeszívó szelep - Világi Duguláselhárítás
Légbeszívó szelep

A csatornahálózatok megfelelően kialakított szellőztetése segítségével mérsékelhetők a csatornákban a szennyvíz áramlása során kialakuló depressziók, kompressziók, azaz a lefolyás gyorsulási és lassulási folyamatai miatt az ejtővezeték és a vízszintes vezetékek tartományában keletkezett nyomásingadozások, melynek hatására csökken a csatlakozó berendezések bűzelzáróiban keletkező záró vízveszteség.

A szellőzővezeték hiányában nem csak a használat utáni kellemetlen szagokra számíthatunk, de súlyosabb esetekben a dugulások megjelenése is elképzelhető.

Megoldást jelenthet a problémánkra, ha vásárolunk egy légbeszívószelepet, melyet a szellőzővezeték kiváltására gyártottak.

A légbeszívószelep beépítésével rendszerint költséghatékonyan és bontás nélkül orvosolhatóak a csatorna szellőzővezeték hiányából adódó kellemetlen tünetek.

Összefoglalva:

Mi a csatornaszag?

A csatornaszag egy kellemetlen szag, amelyet a csatornarendszerből, illetve a szennyvíz vagy hulladékanyagok lerakódásából eredő gázok, például hidrogén-szulfid és metán okoznak. A csatornaszag a belélegzésekor egészségkárosító lehet, és jelzi, hogy valami nincs rendben a csatornahálózatban vagy az épület szennyvízrendszerében. A csatornaszag megszüntetése általában az ok megszüntetését jelenti, például a csatornahálózat vagy a szennyvízrendszer takarítását, karbantartását vagy javítását.

Milyen oka lehet egy lakásban, ha csatornaszag tapasztalható?

A lakásban észlelt csatornaszag számos okból eredhet, de általában az alábbiak valamelyike állhat a háttérben:

  1. Eltömődött csatornák: Az eltömődött csatornák lehetnek a csatornaszag leggyakoribb oka. Ha a szennyvíz nem tud normálisan áramolni a csatornahálózaton keresztül, a lerakódott hulladékanyagokból és szerves anyagokból gázok képződhetnek, amelyek csatornaszagot okoznak.
  2. Hiányos szifonozás: Ha a lefolyókban lévő szifonok nem működnek megfelelően, a csatornaszag a lakásban terjedhet. A szifonok olyan kanyargós csövek, amelyekben víz van, és amelyek megakadályozzák a csatornából származó gázok visszajutását a lakásba.
  3. Hiányos szellőzés: Ha a csatornahálózatból származó gázokat nem vezetik ki megfelelően a szabadba, a lakásban terjedhetnek. A szellőzési rendszernek lehetővé kell tennie a levegő szabad áramlását a csatornarendszerből a szabadba.
  4. Sérült csatornacsövek: Ha a csatornacsövek sérültek vagy repedtek, a gázok szivároghatnak ki belőlük és a lakásba terjedhetnek.
  5. Hiányos vízszint: Ha a WC-csészében vagy a mosdóban a vízszint túl alacsony, a csatornából származó gázok könnyebben visszajuthatnak a lakásba.
  6. Szivárgások: Ha a lakásban van valamilyen szivárgás, például a vízvezetékekben vagy a csatornarendszerben, a gázok könnyen átjuthatnak a szivárgó részen és a lakásba kerülhetnek.

Ha csatornaszagot észlelünk a lakásban, ajánlott minél hamarabb megkeresni a probléma okát és megoldani azt. Ha a problémát nem lehet önállóan megoldani, ajánlott szakember segítségét kérni.

***

Kapcsolódó bejegyzés:
Kamerás csatornavizsgálat

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük