Felkészülés a fagyokra: téliesítés – 1.

Nyaralók, hétvégi házak víztelenítése

Itt az ideje a víztelenítésnek. - Világi Duguláselhárítás
Víztelenítést, hogy ne jégtelenítés legyen!

Már alig-alig, de „Még nyílnak a völgyben a kerti virágok…” hiszen október elején járunk! Beköszönt az Ön, és mi, duguláselhárítók számára a nyaralók, hétvégi házak víztelenítésének, téliesítésének szezonja! Az utolsó pillanatok egyike, amikor megtehetjük mindazon óvintézkedéseket, melyekkel megelőzhetjük, hogy a későbbiekben vízvezetékcsöveink, szennyvízelvezető csöveink, átemelő szivattyúink, vízmérőink, mosogató és mosógépünk, radiátoraink, bojlerünk, WC-tartályunk, bűzelzáróink, szifonjaink, összefolyóink nyíljanak. Szét, mégpedig a fagytól. Ennek egyenes következményeként a pénztárcánk nyílhat meg. Nem kicsit. Nagyon.

Vessünk egy pillantást alábbi rendeletre!

A 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvíz elvezetésről szóló passzusban kimondja:

A vízmérő állagának megóvása és a fagyvédelem biztosítása a fogyasztó kötelessége. Ergo: ha elfagy a vízmérő, pótlásának ellenértékét kötelesek vagyunk kiegyenlíteni. Ó, ez még csak a jéghegy csúcsa, hiszen előfordulhat, hogy hónapokon át ömlik a víz a fagytól szétrepedt réseken, nyílásokon át. A számlát bizony nem a DRV fogja kifizetni…

Lássunk neki a víztelenítésnek!
Duguláselhárítóként szívesen oldjuk meg a nyaralók, hétvégi házak, egyéb ingatlanok víztelenítését, téliesítését, hiszen profilba vág. Ki ismerné nálunk jobban a szennyvízelvezető csövek, szennyvíz mozgásának, „lecövekelésének” lélektanát? Tudjuk, mely szakaszokon panghat leginkább az a fránya szmötyi, ami aztán megfagyva, többszörösére duzzadva, a csatorna hihetetlen Hulkjaként gigászi pusztításra képes szerelvényeinkben, vízvezeték, és szennyvízelvezető rendszerünkben.

Ha Ön lát neki ennek a ha nem is nemes, de elengedhetetlen feladatnak, és nem bízza dugulás elhárítási szakemberre, végezze körültekintően, minden részletre (csőre, szerelvényre) kiterjedően. Akár ön, akár duguláselhárítási szakember, akár vízvezeték-szerelő, akár a szomszéd Laci végzi a víztelenítést, fontos, hogy a vízmérő plombája és a műanyag záróbilincs ne sérüljön meg!

Összefolyók, WC tartály, WC kagyló, bűzelzárók, szifonok, mosó- és mosogatógép, bojler, egyéb vízmelegítők, központi fűtés

Zárjuk el a főcsapot. Nyissuk ki az összes csapot. Az udvari, kerti csapokat is.
A víztelenítő csonkon folyassuk ki a maradék vizet. (Az az „egészséges”, ha ez a csonk a fagyhatár alatti helyezkedik el.) Később ellenőrizzük: egészen biztosan nem folyik már víz a víztelenítő csonknál?! Bizonyosodjunk meg arról, hogy valóban megálltak a vízmérő lapján a számok, és mozdulatlan a csillagkerék!?

Összefolyók, WC tartály, WC kagyló, bűzelzárók, szifonok, mosó- és mosogatógép, bojler, egyéb vízmelegítők, központi fűtés: ki a vízzel! Ahonnan nem megy folyatva, vagy szivaccsal, ronggyal ki- és felitatva, ne sajnáljuk a fáradtságot: vegyük elő a kompresszort, és pumpáljuk, szívjuk, fújassuk ki a vizet, szennyvizet!
Öntsünk fagyálló szélvédőmosó folyadékot oda, ahol meglapulhat a nyavalyás!

Érdemes kiemelt figyelmet fordítani a vízórára, vízmérőre! Ez akkor sem árt, ha lakott épületről van szó! Ha tartunk attól, hogy nincs elég mélyen, „adjunk rá meleg ruhát”, nedvtaszító szigetelőanyag az optimális. Tegyünk így a szabadban álló csapokkal is, hiszen ezen keresztül sok mínusz kúszhat az aknába!
Tegyünk plusz óvintézkedést, ha biztosak akarunk lenni a dolgunkban: a vízakna fedelére kívül, vagy belül erősítsünk vastag polifómot, hungarocellt. Ha úgy véli az akna fedele nem zár elég passzentosan, terítse le!

Folytatjuk… Téliesítés 2. rész

Téliesítés: mit és hogyan kell tennünk

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük