Házi szennyvíztisztító kisokos

Derítő elhelyezése - Világi Duguláselhárítás

Házi szennyvíztisztító akár a préri közepén?

Szinte mindegyikünknek eszébe jutott már: de jó lenne egyedül vagy családunkkal, barátainkkal együtt elvonulni a világtól, akárcsak néhány napra! Ilyenkor rögtön fölmerül a kérdés: jó, de hová? Hol lehetnénk teljes nyugalomban, ahol azért a megszokott infrastrukturális ellátottság egy része biztosított.
Sokféle olvasata lehet ennek a szempontnak, mi a szennyvízelhelyezésre összpontosítunk most. Hogyan biztosítható egy épületnek a szennyvízkezelése, hogyan létesíthető szennyvíztisztító – úgymond a préri közepén?

Milyen szolgáltatást nyújt egy házi szennyvíztisztító?

A környezeti hatásoknak jól ellenálló, műanyagból készült szennyvíztisztító berendezések képesek megtisztítani egy adott ingatlan összes keletkező szennyvízét. A meglévő tartályhoz kapcsoltan is telepíthető berendezések a föld alatt vagy fölött is elhelyezhetők. Bár előzetesen szükséges a talaj összetételének, vízáteresztő-képességének feltérképezése, a talajvízszint felmérése, de a különféle rendszerek jól alkalmazkodnak az adottságokhoz. Nyugodtan kijelenthetjük: hosszútávú, környezettudatos és kifizetődő befektetés egy ilyenfajta rendszer létesítése.

Milyen típusú ingatlanokhoz alkalmazható a házi szennyvíztisztító?

  • Állandóan használt lakóingatlanok (családi ház, társasház, tanya, házcsoport,…).
  • Időszakosan lakott épületek (nyaraló, hétvégi ház, vadászház,…).
  • Vendéglátó- és szálláshelyek (étterem, panzió, szálloda,…).
  • Kereskedelmi létesítmények, intézmények, egyéb létesítmények.

Hány főt képes kiszolgálni a házi szennyvíztisztító?

A néhány fős lakóközösségtől az utcaszintig terjedhet az ellátottak száma.

  • A kiskapacitású rendszer, ami egy 2-3 m3-es előkezelő tartályt és bioreaktort foglal magába, néhány embert szolgál ki.
  • A közepes befogadóképességű szennyvíztisztító legfeljebb harmincfőnyi személy szennyvizének kezelésére alkalmas.
  • A nagykapacitású rendszer 300 főt, vagyis egy utcányi ember számára képes ellátni a szennyvízkezelés feladatát a párhuzamosan telepített kisebb részegységekből felépülő berendezései révén.

Érdemes megjegyezni, hogyha az ingatlant csak időszakosan használják, egy egyszerűbb működésű, kisebb tisztítási hatásfokú, anaerob (oxigénmentes) működésű szennyvízkezelő rendszert célszerűbb beépíteni.

Hogy épül fel a házi szennyvíztisztító?

Az egyes rendszerek kisebb-nagyobb mértékben különböznek. Több cég használ saját szabadalmú részegységeket, anyagokat, amik más gyártmányokban nem lelhetők fel. A főbb részegységek általában a következők – bár létezik egykamrás rendszer is.

  1. Előkezelő tartály – a szennyvíz előzetes kezelését (a szilárd szennyeződések elkülönítését, a zsírok, olajok lebontását) és a szerves anyagok anaerob lebontását teszi lehetővé.
  2. A szennyvíz az előkezelés után – egy szennyvízszűrőn keresztül tovább haladva – az úgynevezett bioreaktorba érkezik, ahol folytatódik a levegőtől elzárt, baktériumok közreműködésével zajló, biológiai szennyvíztisztítás.
  3. Egyes szennyvíztisztítók kiegészülnek az eleveniszap és a megtisztított víz különválasztására alkalmas részegységgel. A gravitációs megoldással tovább folyatott vagy a részegységből kiszivattyúzott és megtisztított víz sokféleképpen használható fel (pl. kertöntözés, gyökérzónás vagy kavicságyas elszivárogtatás).

A rendszer működtetése során stabilizált, száraz iszap keletkezik, ami egy négy fő által lakott ingatlanban mindössze fél köbméternyi anyagot jelent.

Milyen előnyei vannak a hasonló rendszereknek?

A legnagyobb előny természetesen az, hogy akár kietlen vidéken, helyi csatornarendszer nélkül is működhet egy ingatlan szennyvízelvezetése a környezet károsítása nélkül, biztosítva az ott tartózkodók kényelmét. Természetesen a csatornázott településeken ugyancsak beépíthető ilyen rendszer, megtakarítva a csatornadíjat. További előnyök:

  • egyenértékű a közműves szennyvízszolgáltatással
  • kicsi energiafelhasználás (egyes rendszerek akár áram nélkül is működnek)
  • egyszerű működtetés, könnyű kezelés
  • enyhe karbantartási igény, kicsi esély a meghibásodásra
  • igen csekély zajjal jár az üzemeltetés, akár az épületen belül is telepíthető
  • lényegében szagtalan a rendszer
  • hosszú távon költséghatékony a telepítés és a működtetés

Veszélyek, gondok

A szennyezőanyagok lebontását végző baktériumkultúra gyakorlatilag önálló életközösség. A mikroorganizmusok a számunkra tápanyagként szolgáló szennyeződések által biztosított tápláléktengerben élnek, sokasodnak és elmúlnak. Azonban közösségüket a háztartásokban használt fertőtlenítő- és antibakteriális szerek felboríthatják. A Hypo, a különféle zsíroldók, a kézfertőtlenítők, illetve az antibiotikumok tartoznak a rájuk veszélyes anyagok közé. Természetesen óhatatlanul bejutnak ilyen szerek a szennyvízbe, azonban mennyiségüket érdemes a lehető legkisebbre szorítani. (Ezzel a gonddal egyébként a nagy, települési tisztítóművek is küzdenek, a nagy rendszerek baktériumkultúráját is felboríthatják a nagy esők, a sok háztartásból összegződő vegyi hatások.)

A megoldást a biológiailag lebomló tisztítószerek használata jelentheti. Ha a baj mégis bekövetkezik, a teljes szennyvíztisztító-rendszert újra kell indítani.

Hogyan telepíthetek én a saját ingatlanomon házi szennyvíztisztítót?

Erre a kérdésre a különféle, házi szennyvíztisztítókra szakosodott cégek tudnak alapos választ adni. Az biztos, – ahogy erre utaltunk is – a helyi adottságok alapos feltérképezése, az egyéni igények feltérképezése után adott árajánlatok alapján lehet csak megalapozottan dönteni a telepítésről.

Témánkat kiegészítő írások:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük