Házvásárlás a duguláselhárító szemével

Csövek, csapok röntgenrajzon - Világi Duguláselhárítás
Csövek, csapok röntgenrajzon – átlátunk a falon

Csövek, csapok, bűzelzárók

Házvásárlás során vannak teljesen tiszta ügyek, ilyen például az épület energetikai állapota. Hiszen az eladónak kötelező úgynevezett energetikai tanúsítványt kiállítania, így vevő és eladó tiszta viszonyokkal számolhat. A vásárló tudni fogja kell-e majd költenie szigetelésre, nyílászárókra, javításokra, felújításokra.
Ám a duguláselhárító szakember azt tanácsolja, ne elégedjünk meg ennyivel!

A ház- vagy lakásvásárlás során kismillió szempont szerint érdemes nagyító alá vennünk a megvásárolandó ingatlant. Rutinos szakértők már sorolják is, milyen kérdésekre érdemes választ keresnünk.

  • Hol helyezkedik el az ingatlan, milyen a szűkebb, tágabb környezete?
  • A hasonló ingatlanok ajánlati árai hogyan viszonyulnak az általunk kinézett lakás árához?
  • Milyen a ház statikai állapota, összképe?
  • Milyenek a közlekedési lehetőségek a környéken?
  • Kik a szomszédok…?

Ne is soroljuk tovább, hiszen a szerteágazó kérdések megválaszolásának sora nem ennek a cikknek a témája. Mi éppen, hogy bővíteni szeretnénk ezt a szempontsort a magunk módján.

Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.”

Az emberi viszonylatokban valahogy így van ez, de a házvásárlás során Saint-Exupéry, „A kis herceg” írójának híres mondásának első mondata már kevésbé alkalmazható. A szívünkkel nem feltétlenül látunk jól, különösen nem a falakon keresztül. Ráadásul éppen az homályosíthatja el a látásunkat, ami a szívünket befolyásolja, vagyis, ha beleszerettünk a lakásba!

Sajnos, még akkor is, ha építésszel és kivitelező szakemberrel közösen próbáljuk meg felmérni a lakást vagy a házat, rejtve maradhatnak egyes hibák. Amennyire csak lehet, régiesen szólva górcső, vagyis nagyító alá kell vennünk többféle gépészeti elem, vezetékrendszer minőségét, állapotát. A régebbi épületekben nem egyszer az egyes vezetékek nyomvonalát is szükséges tisztázni.

Mit kell górcső alá venni? Mindent, ami a dugulás forrása lehet!

A lehetséges hibákat, hibaforrásokat keresve nézze át a következőket – kihagyva persze az adott épületbe be nem épített elemeket!

  • a vízmérőt, a vízvezetékeket, a víznyomás problémáit;
  • a bűzelzárókat (a vécé, a mosogató, a fürdőkád, a tusoló, a mosdókagyló, a padlóösszefolyó bűzelzáróit);
  • a szennyvízrendszer egyes további elemeit, a szerviznyílásokat, az összefolyókat;
  • a csapokat és az egyéb szanitereket;
  • a fűtési rendszer csöveit, iszapleválasztóját, a padlástérben elhelyezett tartályokat;
  • az esetleges tűzvédelmi rendszer összetevőit;
  • a házi medence víztöltő és leeresztő rendszerét.

Van, ami szabad szemmel is feltűnhet?

Igen, vagyis nézze át az építményt a pincétől a padlásig, és ne hagyja ki az udvart sem!

  1. A házat kívülről körbejárva észlelheti, ha vizesedik a fal, ami szigetelési hibát vagy csőtörést sejtethet.
  2. Megütheti a szemét, ha az udvarban a vízvezeték vagy a szennyvízcsatorna fölött besüpped a talaj, ami szintén a csőtörés vagy a szennyvízszivárgás gyanúját veti fel. Persze a laza föld utalhat egy nemrégiben történt vezetékcserére vagy -javításra is, aminek éppen ezért érdemes tisztázni az okát.
  3. A különféle lefolyók dugulásáról egészen egyszerűen, a csapok megnyitásával és hosszabb-rövidebb ideig tartó folyatásával szerezhetünk benyomást. Ez egyben a szaniterek állapotának tisztázását is jelentheti, kiderülhet, mely alkotórészek szorulnak cserére, javításra.
  4. A bűzelzárók a legneuralgikusabb pontokat jelentik. A kád bűzelzárójából szállongó büdösség már árulkodó jel, de a padlóösszefolyóból érkező kellemetlen szag egyértelműen dugulásveszélyt vagy már meglévő eltömődést jelez. A szennyvízösszefolyó ugyancsak kényes pont, meghibásodása az egész lakást megtöltheti nem odavaló szaggal. Ide kapcsolódik a bűzelzáró visszacsapó szelepének megléte, ami a töményen áradó szagok mellett a szennyvíz visszaáramlását is megakadályozza egy nagy zápor vagy zivatar során.

Ezek a vizsgálódások több okból is fontosak. Nem csak a lehetséges és kijavítandó, költségnövelő hibák derülhetnek ki, hanem a vélhetően tervezett felújításhoz is támpontokat nyújtanak. Az új tulajdonos felmérheti, hogy a csövek átmérője elegendő vagy nem, megfelel-e további lefolyók rákötéséhez? Megfelelő a csövek lejtése? Szükséges esetleg új szerelőaknát, tisztítónyílást beépítenünk?

A szemle során kapott válaszok szükségesek, de nem elégségesek a tisztánlátáshoz. A pontos felméréshez egyértelműen szakszerű segítségre van szükségünk.

Mégiscsak át kell látnunk a csövekig a falon

A falon keresztül a csőkamera, vagyis a kamerás cső- és csatornavizsgálat segítségével láthatunk át, legalábbis képletesen szólva. A mára elterjedté vált masinák igen vékony és nagyon vastag csövekben egyformán alkalmazhatók. Az általuk sugárzott és mobilkészüléken vagy laptopon egyenes adásban megtekinthető, ledekkel megvilágított képek és videók rögzíthetők a hosszabb tanulmányozás esetére. Alkalmazásukkal pontosan tisztázható minden lehetséges dugulást okozó tényező, illetve elhárításuk lehetőségeit és költségeit is felmérhetjük. Ezen a téren a Világi Duguláselhárítás munkatársai mind szakmailag, mind felszereltségüket tekintve készen állnak az Ön kisegítésére!

Hogyan tovább?

A pontosan feltérképezett ingatlanról már sokkal könnyebben el tudjuk dönteni, hogy egyáltalán belevágunk-e a vételbe. Ismereteink révén nyilván az alkupozíciónk is javul: könnyebben elérhetünk némi árcsökkenést… És végül pontosan tudni fogjuk, hogy mivel kell kezdenünk – és folytatnunk – a felújítást. Jó vételt és jó munkát kívánunk ehhez, és ha a későbbiekben mégis egy dugulás keseríti majd az életét, hívjon bennünket, megoldjuk a gondját!

Ráadásként néhány fogalom tisztázásához, pontos értelmezéséhez:

Bűzelzáró:
A bűzelzáró egy olyan szerkezet, amely megakadályozza a szivárgást egy adott rendszerből vagy környezetből. Ez lehet egy fizikai vagy mechanikai eszköz, amelyet a rendszer vagy tartály kifolyóján vagy bejáratán helyeznek el, vagy egy elektronikus vagy szoftver alapú rendszer, amely figyeli és ellenőrzi a rendszert, és értesítést küld, ha szivárgás észlelhető. A bűzelzárókat általában ipari folyamatokban, olaj- és gázkitermelésben, vegyipari létesítményekben, szennyvíztisztítókban, valamint élelmiszer- és italgyártó üzemekben alkalmazzák. A bűzelzárók kulcsfontosságúak a környezeti biztonság és a folyamatbiztonság szempontjából.

Vízmérő:
A vízmérő egy olyan eszköz, amelyet használnak a vízfogyasztás mérésére. Általában a vízellátó vállalatok helyezik el a vízmérőket az otthonok és az üzletek belső vízrendszerében, hogy mérjék a felhasznált vízmennyiséget, és ez alapján számlázzák a fogyasztókat. A vízmérők rendszerint műanyag vagy fémházban helyezkednek el, és a vízcsőbe szerelik fel őket. A víz átfolyik az eszközön, és az áramlási sebességet érzékelő mechanizmus (általában forgórész vagy turbina) forog, míg a mérő egység a víz által mozgatott forgó mozgás alapján méri a víz mennyiségét. A vízmérők fontos eszközök a vízfogyasztás ellenőrzésére és a vízszámlák pontos kiszámítására, és segítenek a vízfogyasztás hatékonyabb kezelésében és a vízgazdálkodás fenntarthatóságának javításában.

Víznyomás:
A víznyomás az a nyomás, amelyet a víz gyakorol egy adott ponton a csővezetékekben vagy rendszerben. A víznyomás a vízszolgáltatók által biztosított vízforrásból származó víznyomás és a helyi vízhálózatban található csövek és szelepek nyomáscsökkentő hatásától függően változhat. A víznyomást általában a mértékegység bar-ban vagy PSI-ben (pounds per square inch) fejezik ki. A magasabb víznyomás általában a nagyobb vízszintkülönbségnek, az erősebb vízellátásnak és a nagyobb vízforrásoknak köszönhető. A víznyomás szerepet játszik a vízhozam, az ivóvíz minősége, a vízvezeték-rendszer hatékonysága és a vízszolgáltatás biztonsága szempontjából. Túl magas vagy túl alacsony víznyomás is problémákat okozhat, például károsíthatja a vízvezeték rendszereket, vagy nehezítheti a megfelelő vízmennyiség elérést a fogyasztóknál.

Csap:
A csap általában egy olyan eszköz, amely segítségével a folyadék (általában víz) áramlását lehet szabályozni vagy lezárni egy csővezetékben. A csapokat általában a vízellátó cégek vagy háztartások helyezik el a vízvezeték-rendszerben, és azokat használják a vízszolgáltatás és az otthoni vízfelhasználás szabályozására.

Az egyszerűbb háztartási csapok általában egy fogantyúval vagy kar leverrel rendelkeznek, amely segítségével a csapot nyitni vagy zárni lehet, így szabályozva a víz áramlását. Az ipari környezetben használt csapok általában nagyobbak és bonyolultabbak lehetnek, és azokat rendszerint speciális szelepekkel vagy dugattyúkkal kombinálják, amelyeket általában a víznyomás vagy a hőmérséklet szabályozására használnak.

A csapok kulcsfontosságú szerepet játszanak az otthoni és ipari vízellátásban, mivel lehetővé teszik az áramlás szabályozását és a vízfelhasználás hatékony kezelését.

Csőkamera:

A csőkamera egy olyan eszköz, amely segítségével az állapotfelmérés vagy a hibakeresés során az esetleges csőrendszerbeli problémák vizuálisan megfigyelhetőek. Általában egy kis méretű, rugalmas vagy merev kamerát és egy LED világítást tartalmazó hosszú kábelből áll, amelyet a csővezetékbe helyeznek.

A csőkamerákat használják például az épületek belső vízvezeték-rendszereinek, szennyvízcsatornáknak, vagy az ipari csőhálózatok ellenőrzésére. A kamera által rögzített képek lehetővé teszik a csőrendszer belső felületének vizuális megfigyelését, és a képek felbontása és minősége segítségével azonosíthatók az eltérések, az elzáródások, a repedések vagy más csőrendszerbeli problémák.

A csőkamerák használata lehetővé teszi a szakemberek számára, hogy hatékonyan és gyorsan diagnosztizálják a problémákat, és ezáltal meghatározzák a megfelelő javítási vagy karbantartási megoldásokat. A csőkamerák használata növeli a hatékonyságot és a megbízhatóságot a csőrendszerek kezelése és karbantartása során, így segítve a vízellátó rendszerek fenntartását és a vízfogyasztás hatékonyabb kezelését.

Más szakma szempontjai, melyekkel érdemes összehangoltan vizsgálódni: Energetikai tanúsítvány Budapest

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük