Strangcsere, csatornacsere – miért muszáj?
Az elöregedett szennyvízcsatornák, gyűjtővezetékek cseréjének több indoka is van. Az egyre gyakrabban előforduló, visszatérő dugulás, a zaj és a baktériumbarát közeg gyakran írható a régi csatornahálózatok számlájára – de ez csak a jéghegy csúcsa. Muszájból jöhet a csatornacsere.
Egészségre káros elöregedett csatornák
A békebeli azbesztcementes eternitből, ólomból, öntöttvasból készült csővezetékek a korróziónak köszönhetően ontják magukból a szennyvízhálózatba a káros, környezetre akár veszélyt is jelentő vegyületeket. Ezek bár bekerülnek a szennyvíztisztító üzemekbe, de összességében terhelik mind a tisztítót, és a majdani befogadó vizeket is.
A higiéniai szempontok is sokat nyomnak a latban. A baktériumok számára eleve remek bölcső a páradús, nedves, langyos közeg, a szennyvízcsatorna erre amúgy is remek opció. Ideális a rozsdás, vízköves terep is, ahol az áramlás csökkenése, és a pangó szennyvíz miatt kisebb eséllyel mosódnak le, mint a sima felületről. Nem nehéz elképzelni: egy elöregedett, beszűkült, rozsdás szakasz rücskös felületén kell annak a hideg szennyvíznek átverekedni magát, mely szerves anyagokban, WC papírban, zsírban igencsak gazdag. Az elakadt papírt (esetenként kéztörlőpapír, nedvestörlőkendő, tampon, fültisztító pálcika és még sorolhatnám…), hajszálat, miegyebet egyre több követ, ezek feltorlódnak, rajtuk pazarul megtapad a csatornába került zsír – előbb utóbb kész a dugulás a zsírdugótól. Naná, hogy a baktériumoknak ez Kánaán!
A legtöbb csatornában található baktérium napjainkban szerencsére nem okoz különösebb problémát, ha a „helyén” marad. Azonban ha a talajban, padlóban, fejünk felett futó vezeték öregedett el, repedt meg, a szivárgó szennyvíz bizony felszínre kerülhet. A szivárgó cső egyik átka a penész. Márpedig a penész jelenleg is az épületek egyik rákfenéje, és sok egészségügyi probléma oka. Írtunk már a Legionella baktériumról, mely a penésznél kevésbé ragaszkodóbb, viszont nagyobb veszélyforrást jelent az ember egészségére. De érdemes ezt is elolvasnunk a témában: A szivárgó cső egészségügyi következményei
Repedt, törött csatorna – gyökérbenövések, visszatérő dugulás
A meggyengült vezetékek könnyen törnek, repednek. A keletkezett rések, repedések kiváló lehetőség arra, hogy a környező növények gyökerei bekússzanak, és teljes átmérőjében elzárják a szennyvíz útját. Elég egy hajszálvékony repedés, ahova befér a bokrok, fák milliméteres gyökere. Először csak egy-két hajszálvékonyságú gyökér talál utat, aztán egyre több, melyek a csatornában folyó szervesanyag-tartalomtól villámgyorsan híznak, erősödnek. Mindannyian láttunk már fagyökeret, mely a betont is felnyomta, széttörte. A szennyvízvezetékünkkel sem lesz másként. Érdemes a csatornát még azelőtt cserélni, mielőtt több rövid távú, amolyan tüneti dugulásmegszüntetésen lennénk túl. Kidobott pénz, idő, energia.
A károsodott szennyvízvezetékbe a repedéseken, réseken át a növények mellett bekerülhet föld, kavics és más, a visszatérő dugulás kialakulására tökéletesen alkalmas tömítőanyag.
A zaj aknamunkája – idegrendszerborzoló ejtővezetékzörej
Hazánk – főleg Budapest és a nagyobb városok – bővelkedik a hagyományos házgyári épületekben. Amikor Budapest, Győr, Székesfehérvár kerül duguláselhárítás okán a porondra, munka közben gyakran adnak jelenlétüknek hangot az ejtővezetékek, strangok. Az itt élők tudnának mesélni egészen érdekes, bosszantó „koncertekről”. A zömmel a mellékhelyiség mögött futó strang magában foglalja a szennyvíz- és vízvezetékeket, a szellőzőcsatornát, és általában semminemű zajcsökkentő szigeteléssel nincs ellátva. A zajt fokozza, hogy az egész miskulancia egy légterű, így eszményi a visszhangos környezet kialakulásához. Szerencsésebb, halkabb a helyzet ott, ahol nincs nyitott strang, hanem a betonba vágott lyukakon keresztül vezetnek át a csövek; bár mozgásuk, rezgésük, és a benne mozgó anyag révén ez a megoldás sem teljesen zajtalan.
A ejtővezetékek hangossága függ a vezeték anyagától is. A hagyományos PVC cső zajosabb például, mint például az erre a célra kifejlesztett jó akusztikai paraméterekkel bíró polietilén vezeték. Az áramló szennyvíz keltette zaj a vezeték töréseitől, ezek szögeitől is függ. Igazán jó megoldás eddig nem született, a mostanság épült, korszerű épületekben is bizony fel-felsír no nem a hegedű, hanem a strangvezeték.
Csatornamosás WOMA – átmeneti megoldás
Amennyiben egyelőre nincs mód a csatorna teljes körű cseréjére, a visszatérő dugulások ellen ideiglenes megoldás lehet a magasnyomású szennyvízvezeték, csatornamosás. Azonban ha a cső szerkezete már annyira roncsolódott, hogy fennáll a veszély, hogy szétmállik a cső a magasnyomású vízsugártól, ezt a lehetőséget javasoljuk elvetni. Normál esetben mehet a WOMA.
Világi Duguláselhárítás – csatornacsere teljeskörűen
Vállalkozásunk, a Világi Duguláselhárítás örömmel áll rendelkezésre, ha szeretne a gyakori csatornaeltömődésektől hatékonyan megszabadulni – érkezzen a felkérés lakossági, családi, vagy társasházi, ipari vagy egyéb jellegű vonalról. A csatornacsere legelső lépéseitől (csatornatervezés) kezdve a földmunkákon át a végső tereprendezésig vállaljuk az egész projektet tapasztalt szakemberek, korszerű géppark és kiváló csapat összehangolt munkáját bevetve.