Vegyszerek a háztartásban

A profi duguláselhárító arról is megismerszik, hogy esze ágában sem jut vegyszerrel dugulást elhárítani. Azonban a dugulást vegyszerrel megszüntető házi praktikák létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen. Ezermillió fajta népszerű duguláselhárító szer létezik, ezek mindegyike megtalálható az egyes háztartásokban. Nincsen ezzel semmi gond, egészen addig, míg előírás szerint, és a megfelelő védelmi eszközöket, óvó rendszabályokat betartjuk a vegyszerek használata során.

Írtunk már többször a duguláselhárító, maró, mérgező anyagok okozta balesetek megelőzéséről, ám kevés szó esett ezek helyes tárolásáról. Márpedig előfordul, hogy élet vagy halál múlik azon, hol, hogyan és miben tároljuk ezeket a remélhetőleg hatékony, de mindenképpen veszélyes kemikáliákat.

Mi számít veszélyes anyagnak?

A veszélyes anyagok listája a magyarországi jegyzék alapján elképesztően hosszú. Felesleges ezeket átböngészni, mert a termékek címkéjén mindig rajta vannak azok az információk, veszélyt jelző piktogramok, melyek alapján azonnal be tudjuk azonosítani, hogy veszélyes a szer vagy sem. A veszélyt jelző piktogramoknak külön cikket szentelünk – szerintem ez olyan téma, amit minden háztartásban illik tudni.

Miután eldöntöttük, hogy a lefolyók, WC-k eltömődését milyen veszélyes vegyi anyaggal végezzük, első lépés a termékcímke tartalmának megismerése. A címke tartalma sohasem random, kötelező elemeit, ezek megjelenítését, formáját jogszabály írja elő.

A címkén fel van tüntetve a vegyianyag minden olyan ismérve, mely veszélyt jelenthet. A felhasználás, tárolás biztonságáról, és az ártalmatlanításról is informál.

Vegyszerek helyes tárolása a háztartásokban

  • Sötét, hűvös, szellőztethető, gyermekek számára hozzá nem férhető helyen tároljuk.
  • A gyúlékony anyagoknak, lúgoknak nincs helye a savak mellett. A gyúlékony anyagokat ne tároljuk elektromos berendezések, és különféle hőforrás közelében.
  • Ne tegyünk savakat, lúgot magas helyre, ahonnan esetleg ránk folyhat.
  • Alapszabály, hogy minden vegyszert a saját tárolóedényben kell tárolni. Ha ez elkerülhetetlen, akkor lehetőség szerint azonos termék palackjába/dobozába helyezzük. Mindig lássuk el olyan könnyen olvasható, élénk színű felirattal, mely jelöli a tartalom nevét, a veszélyeztetés minőségét (maró, robbanásveszély…).
  • Tilos élelmiszerhez kapcsolódó, vagy a gyermekek számára vonzó palackban tárolni, és mindig olyan helyre tegyük, ahol illetéktelenek nem férnek hozzá!
  • Használat után azonnal zárjuk le, és tegyük a helyére.
  • Tartsunk időnként szemlét. A sérült, szivárgó vagy „gyanús” vegyszert távolítsuk el.
  • A lehető legkevesebb vegyianyag kerüljön a lefolyókba, hiszen minden milliliter vegyszer terheli a környezetet!
  • A vegyszeres flakon sem mehet a kommunális hulladék közé!

Hol helyezhetjük el a veszélyes hulladéknak számító vegyszeres, festékes, fertőtlenítős flakonokat?

A koronavírus járvány óta nagyságrendekkel növekedett a fertőtlenítőszerek forgalma. A KSH adatai szerint míg 2018-ban alig 190 milliárd forintot, addig 2020-ban 231 milliárd forintot költöttünk fertőtlenítőszerekre.

A környezetre, élővilágra veszélyes piktogrammal ellátott, kiürült flakonokat kimosva sem tehetjük a szelektív műanyaghulladék közé. A veszélyes hulladékot, ahogyan az elektronikus hulladékot, adott település hulladékudvarán adhatjuk le.

Hulladékudvarok

A teljesség igénye nélkül: Budapesten, Érden, Székesfehérváron, Tatabányán, Győrben. Beszállítás előtt mindig érdeklődjünk, hogy átveszik-e az adott anyagot, mivel telephelyenként változhat a hulladékfogadás fajtája.

Viszont ha duguláselhárításra van szüksége, elég egyetlen számot, a Világi Duguláselhárítás telefonszámát hívni.

A Világi Duguláselhárítás teljes vállalási listájáról itt tájékozódhat: duguláselhárítás

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük