Csatornázás és csatornatisztítás

A Cloaca Maximától a PVC csatornarendszerekig

Ha azt mondom csatorna, csatornázás sokféle dolog eszünkbe juthat:

  • a belvízelvezető csatorna,
  • a csapadékvízelvezető csatorna,
  • az öntözőcsatorna,
  • a hajózási csatorna,
  • a szélcsatorna,
  • a Csatorna-szigetek…
Csatornázás - Világi Duguláselhárítás

A profi duguláselhárító szakembernek a csatorna főképpen a szennyvízelvezető csatornát jelenti, szinte már mindenről ez jut eszébe. Hiszen ez az egyik vezetékféleség, ami munkát ad neki, még ha nem is igazán kellemes az a munka. Írásunkban a szennyvízcsatornával foglalkozunk.

Távozz tőlem, fekália!

Túlzó megállapítás lenne, hogy tudjuk, mikor és hol épültek az első városok, hiszen napjainkban is találnak a legújabb régészeti módszerekkel olyan elsüllyedt településeket, amik az ismerteknél régebbiek. Mégis tíz-tizenkétezer évvel ezelőttre tehetjük azt az időszakot, amikor az első városokba szerveződött egy-egy térség népessége.

Az ókori Közel-Keleten, vagyis a mai Irak, Egyiptom területén, a nyugat-indiai társadalomban, az ókori Görögországban, vagy éppen a Római Birodalomban ezer évekkel ezelőtt ugyanúgy gondot jelentett a keletkezett szennyvíz és főként az anyagcserénk termékeinek a lakóhelyektől történő eltávolítása. Ám hiába találtak ki az ókori okosok annyi ügyes vezetéket, a sötétnek mondott középkor ezen a téren feledékenynek bizonyult. A háztartási szemét, az ürülék egyaránt ment az utcára, legföljebb kötelezték a lakókat, hogy a bili kiöntése előtt figyelmeztessék a járókelőket…

Viszont, hogy mitől vannak időnként pusztító járványok, azt sehogy sem értették. Ne csodálkozzunk ezen, Semmelweis Ignác a 19. század végén sem tudta meggyőzni a fertőtlenítés szükségességéről orvostársait – nem ám a közembereket!
Ha már az egészségügy és a csatorna kapcsolata szóba jött:
A szivárgó cső egészségügyi következményei

Van háztartási, van szürke és van fekete – a szennyvíz típusai

A szennyvizeket alapvetően eredetük szerint különböztetik meg. E szerint beszélünk házi vagy kommunális, ipari vagy mezőgazdasági szennyvízről. A háztartási szennyvíz lehet fekete- vagy szürkevíz. Az első az erősen, többek közt fekáliával vegyes vízfajta, fertőzésveszélyes anyag, ez egyből a csatornába vezetendő.

A szürkevíz kevésbé szennyezett. Ha jellemzően csak szappan, mosószer található benne, akkor sötétszürkének is hívják. A csapadékvizet nevezik világosszürkének, hiszen szennyezőanyag jellemzően nagyon kevés van benne, de mégsem iható. Ezt a takarékosabb háztartásokban – általában egy átmeneti tárolótartály közbeiktatásával – visszavezetik a vécébe. Tegyük hozzá: 48 órán túl a szürkevíz is megromolhat, tovább még fertőtlenítve sem szabad tárolni!
Részletesebben:

Milyen szempontok szerint építsünk szennyvízelvezető csatornát?

Csatornázás - Világi Duguláselhárítás

Manapság milyen nézőpontok szerint létesül egy házi szennyvízcsatorna? Természetesen ehhez az kell, hogy az ember olyan településen lakjon, ahol kiépítették már a település hálózatát, és szennyvíztisztító-telep várja a rendszer másik végén a „csőpostán” továbbított küldeményt. Terjedelmi okok miatt nézzünk csak néhány főbb szempontot!

  1. A szennyvíz jellemzői alapján. Alapvető, hogy szennyvíz csak zártszelvényű csatornában vezethető tovább. Tilos káros anyagokat tartalmazó, magas hőmérsékletű (huzamosan már a +40 °C is ilyen) vagy robbantásveszélyes anyagot tartalmazó szennyvizet a közüzemi hálózatba továbbítani – bár ez az átlagos háztartásokban nem jellemző. Ahol mégis, ott a csatorna tervezésekor ezt figyelembe kell venni.
  2. A cső anyaga. Maga a házi vezetékrendszer olyan anyagból készítendő, ami az agresszív tulajdonságokkal rendelkező szennyvíznek ellenáll, kellőképpen szilárd és vízzáró. A ma kiterjedten használt KG PVC-csövek megfelelnek ennek az elvárásnak, ötvenévnyi hibátlan szolgálatot várhatunk tőlük. A jóval drágább, ám jóval ellenállóbb, hosszabb élettartamú öntöttvas csövek csak a fokozott biztonságot igénylő helyeken használatosak.
  3. Mélységi viszonyok. A szennyvízcső a föld alatt a megfelelő mélységben vezetendő, az épületből történő kivezetésnél például legalább 80 cm-re. Azért fogalmazunk némileg ködösen, mert a fagyhatáron túl (1,2 m) például befolyásolja az adott helyzetben szükséges mélységet, hogy van-e pince vagy, hogy milyen a közcsatorna mélysége. Nagyobb szinteltérés esetén átemelő szivattyú alkalmazása is szükséges lehet. Tehát a tényleges számokat a helyszín nagyban befolyásolja.
  4. A keresztmetszet és a lejtés. A a cső keresztmetszete (a várt vízmennyiségtől függően) és a lejtése meghatározó. Mind a nagy, mind a túl kicsi lejtésszög – illetve a szűk keresztmetszet – a szennyeződés megakadásához, duguláshoz vezet hosszútávon. A mintaszerű, egyben szabványos lejtés három-öt ezrelék, vagyis egy méteren ugyanennyi milliméter. A házon belüli ágvezetékekre valamivel nagyobb (3,5–1%-os) lejtést kell tervezni, hogy a szennyvíz minél előbb lefolyjon benne.
  5. Irányok, elágazások, szellőzés. A lehető legtökéletesebb, ha a vezeték minél kevesebbszer törik meg, minél kevesebb hajlat, törés van rajta – ismét csak a dugulásveszély csökkentésére. A vezetéken ma már elengedhetetlen a tisztítónyílás, és hasznos a külső vezetékre történ csatlakozás előtt, még a saját telken belül ellenőrző aknát létrehozni. Ennek ismét csak a lehetséges dugulás esetén lehet nagy szerepe, ezért az előírt méretűnek, hágcsóval ellátottnak kell lennie. Más kérdés, hogy a korszerű duguláselhárítási eszközök – mint a csőkamera, a WOMA – alkalmazásához a hivatásos duguláselhárítónak már nem kell ennyi hely.
  6. Rákötés a közműre. Természetesen csak a szolgáltató engedélyével tehetjük meg, hogy rácsatlakozunk a települési szennyvízvezeték bekötőcsonkjára. Az ingatlanon belüli szereléstől eltérően a közterületen lévő csatornára csatlakozást csak szakfelügyelettel dolgozó szakvállalkozó végezheti el, betartva az előírásokat.

Írásunkban a nyomott rendszerű szennyvízcsatornára nem térünk ki. Ennek kiépítése további szempontok, szabályok figyelembe vételével történhet.

Ne hagyja ki:

A rendszer tökéletes, a dugulás mégis bekövetkezik

A legjobban megtervezett és kivitelezett rendszerben is történhet dugulás. Mit csináljon ilyenkor? A legegyszerűbb válaszunk: hívja a Világi Duguláselhárítást! A szakértelem, a tapasztalat és a megfelelő gépesítés hármasa révén megoldjuk a gondját! Például a kamerás csatornavizsgálat is gyorsítja a munka elvégzését. Csatornakamera – a duguláselhárítás endoszkópja; WOMA

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük