Dugulás a vízvezetékben? Lehet!

Vízvezeték ellenőrzés - Világi Duguláselhárítás

Bár a vízvezetékcső jellemzően kimarad a dugulástól veszélyeztetett vezetékek közül, sajnos ivóvizünk útja is eltömődhet. A vízvezeték elzáródásnak többféle oka lehet.

A vízrendszer hozzáértő tervezés nélkül, ötletszerűen, úgymond „okosban” készül

Nem okos dolog terv nélkül, kóklerre bízni a szaktudást igénylő feladatokat. Az elsőre pénztakarékosnak tűnő építés, javítás sokszorosan drágulhat hibás kivitelezés esetén.

Esetenként tervezési hiba is közbeszólhat

A tervezési hibák kipróbált, minősített tervezővel igen kis eséllyel jöhetnek szóba. Bár egyes szakmai kérdésekben (pl. a vízcső anyaga,…) lehet eltérő véleményekkel találkozni a hozzáértők körében is, ebben a vonatkozásban kisebb a hibalehetőség. A tervezésnél azért érdemes figyelembe venni, hogy az ivóvízvezeték könnyebben hozzáférhető, ha szerelőaknában futnak a csövek, megelőzve a későbbi vésést, falbontást. A vezetékek szakaszolt szerelése szintén egyszerűbbé teheti a későbbi hibák javítását, cseréjét.

Kivitelezési hiba vagy a kivitelezésből eredő gondok ugyancsak megállíthatják az áramló ivóvizet

A hibás kivitelezés ismét elsősorban a kóklerek munkájának eredménye. A szakmai szervezetek tagsága, a minősített szakmai munka biztosíték a jó munkára.

A leggondosabb munkavégzés során is a csővezetékbe juthatnak fémforgácsok, tömítésdarabkák. Ezt azonban az első nyomáspróba során földerítheti és elháríthatja a szerelő. A később jelentkező gondok ugyancsak eredhetnek apró anyagdarabokból.

A vízcső anyagából adódó bajok szintén okot adhatnak a dugulásra

A vízcső anyaga évek során át jelentős fejlődésen ment keresztül.

  • Horganyzott, vagyis cinkkel bevont vas vagy acél. A sok lakásban még üzemelő horganyzott csöveket egyre inkább száműzik a lehetséges korrózió (különösen 50 °C feletti hőmérsékletű víz esetén) és az úgynevezett biofilm, vagyis mikroorganizmusok megtelepedése miatt. Szerelési hibát okozhat a réz- és a vascső együttes alkalmazása felújítás során, ami a cink feloldódását, a rozsda elleni védelem megszűnését okozhatja.
  • Rézcső – gyakori megoldás ma már a vas helyett a tartósabb rézzel szerelni. Hátrány lehet, hogy a réz némileg oldódik a vízben, lassanként elvékonyodik.
  • Műanyagok: KPE (kemény polietilén); PVC (vagy poli(vinil-klorid) – csak hideg vizes rendszerhez), CPVC (vagy klórozott PVC) – hideg és meleg vízre egyaránt használható. A műanyag csövek többsége jól alkalmazható megoldást jelent hosszú évtizedekre, de az ivóvízhez a KPE a legjobb.
  • A többrétegű csövek a polietilén és az alumínium előnyeit ötvözik, a legkorszerűbb vezetéktípusok.

Az ivóvíz összetétele további befolyásoló tényező lehet

A hálózatból kapott víz a szolgáltató által kezelt, jó minőségű. A saját kút létesítésének, az így nyert víz felhasználásának sajátos szabályai vannak, ezekre most nem térünk ki. Viszont a pH, másként a víz kémhatása, a keménysége (a vízkő lerakódásának mértéke), a kicsapódó pelyhek formájában megjelenő vastartalom mennyisége befolyásolja a csődugulás előfordulásának esélyét.

A klímaberendezésekben is megjelenő legionella baktériumok ellen a víz hatvan fok fölé történő fölmelegítése jó védekezés – de csak nagyobb víztárolóknál alkalmazható. Az átlagosnál nagyobb vastartalom viszont odafigyelést igényel, mert növeli a legionella-fertőzés esélyét.

A települési vízhálózatból eredő, külső nehézségek

Ebben a vonatkozásban főként a nyomóvezeték csőtörése vagy a hirtelen fogyasztásnövekedés zavarhatja meg a házi vízvezetékrendszer működését a dugulás irányába.

Milyen további hibák okozhatnak még dugulást a vízvezeték hálózatban?

A csapok vízszűrőiben, a szerelvények, idomok szűrőiben vízkő rakódhat le, amire a kemény vizű térségekben jobban számíthatunk.

A vécétartály dugulása ugyancsak a kemény vagy a vasas víz miatt következhet be.

A vezetékben keletkező rozsda, tömítő anyag, kóc a hosszabb távú működés során is jelentkezhet.

A nyomóvezeték törése, külső hatások kisebb jelentőségű veszélyforrást jelentenek.

És mi lehet az elhárítás módja?

Az egyik megoldás a mechanikai tisztítás, ami véleményünk szerint szakemberért kiált. A vezeték átmosása, hypós fertőtlenítése után többféle eljárással ellenőrzik az elhárítás sikerességét.

A rendszer nagy mennyiségű vízzel történő átmosása a csapok kinyitásával, a leeresztő szelepek dugóinak eltávolításával együtt hozhat sikert.

A vízkő a vaslerakódás sokszor házilag, ecet vagy vízkőoldó segítségével elhárítható, de erősebb hatású szerek (pl. sósav) alkalmazása esetén gondolnunk kell a rendszer alapos átöblítésére.

Néha a dugulás csak az ivóvízvezeték (illetve a szennyvízvezeték) teljes kicserélésével orvosolható, ezért erre a felújítások alkalmával eleve érdemes pénzt szánnunk. Teremtsünk tiszta lapot!

Baj van? Mi segítünk!

A Világi Duguláselhárítás sokat látott és szakmailag felvértezett munkatársai tanácsokkal és konkrét segítséggel is ellátják Önt duguláselhárítási gondja esetén. Hívjon bennünket!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük