Víznyomás csökkenés vs. WC dugulás

A WC dugulás okaként első körben mindig olyan alapvető dugulásokra gondolunk, mint a WC-be esett tárgy, például: illatosító korong vagy kosár). Rögtön eszünkbe juthatnak az oda nem való anyagok: ételmaradék, olaj, zsír, állati alom, tampon, nedvestörlőkendő, fültisztító pálca, matchbox (igen, a gyerekek élelmesek).

WC dugulás után csatorna tisztítás - Világi Duguláselhárítás
WC dugulás után csatorna tisztítás

A WC eltömődés-okok dobogós helyén áll a szennyvízvezeték elöregedése, a húgykő, vízkő, szerves anyagok (fekália) miatti keresztmetszet beszűkülés. A lista markáns eleme a túlzásba vitt WC papírhasználat, vagy a nem e célra gyártott papír (pl. kéztörlőpapír) használata. És tökéletesen beleillik a képbe az alacsony víznyomás is, mint WC dugulás ok.

Az alacsony víznyomás tünetei

A csapból kínkeservesen csordogáló víz, a nehezen telő WC tartály, a mosó-, mosogatógép, kazán, vízmelegítő haláltusája…

Az alacsony víznyomás, és/vagy ingadozó víznyomás problémájával mindenki találkozott már valószínűleg, hacsak nem kútból, vödörrel húzza a vizet. A toalett dugulás is biztosan ismerős, és azok a szerencsések kerülhetik csak el, akik még az udvari pottyantós békebeli budit használják. Halkan megjegyzem, manapság egyre többször megfordul a fejemben, hogy az udvari budi és a kút egyre nagyobb értéket képvisel a szememben, hiszen ezek akkor is működnek, ha minden más nem.

Természetesen ezt, mint magánember gondolom így, hiszen a kenyeret, mint duguláselhárító keresem, és lássuk be, az udvari árnyékszék esetében nincs keresni valója a csőgörénynek, WOMA-nak. Azonban egy percig nem aggódom, hogy nem lesz szükség a segítségünkre, hiszen Budapest, Érd, Székesfehérvár WC duguláselhárítás miatt továbbra is porondon fog maradni – és nem csak azért, mert a kerületek szűkölködnek klótyóban.

Alacsony víznyomás WC dugulás – családi ház kontra társasház

A duguláselhárító nagy erkölcsi dilemmája a víztakarékos WC tartállyal kapcsolatos állásfoglalás. A víztakarékos WC egyrészt közel áll hozzám, hiszen a víz kincs. Másrészt az emiatti elégtelen mennyiségű vízöblítés előbb-utóbb duguláshoz vezet, főleg ha ehhez van egy ideális háttér a szennyvízvezetékben – mondjuk vízkőfelrakódás, ami igazán vendégszerető módon akasztja el a papírt.

A renyhe vízáram csak a csészéből távolítja el a papírt, ami aztán akkurátusan megül a bűzelzáró ív fenekén. A következő elégtelen vízmennyiségű öblítés is csak kicsit tol rajta, ráadásul ott a nyomában a következő „versenyző”. Muszáj olykor egy egész tartály vizet ráhúzni a kisdolgokra, a nagyobbakról nem is beszélve.

A társasházban élők ilyen szempontból szerencsésebbek, hiszen egy rövid kivezető szakaszon kell csak a fekáliának, vizeletnek, papírnak átverekednie magát a strangig, ott aztán lendületet kap egészen a következő nagyobb gyűjtővezetékig.
Családi házban élők vannak a nehezebb helyzetben, főleg, ha az utcai közműcsatornáig hosszú az út. Egy rosszul kivitelezett csatornatelepítés, a nem megfelelő mértékű szennyvízvezeték-lejtés és az alacsony víznyomás következménye garantáltan visszatérő dugulások sorozatát generálja.

Az átfolyószelepes WC eleve kisebb nyomással működik, és sokáig kell nyomni a gombot, hogy elbúcsúzhassunk dolgainktól. Nincs mindenhol intelligens WC, ami magától tesz rendet utánunk – ilyen esetekben dugulás megelőzés okán ajánlott olykor egy-egy vödör vizet zuttyantani a csészébe.

A megfelelő víznyomás érdekében

Előfordul, hogy egy nagyobb vízvezeték tört el, ilyen esetekben is előfordulhat átmeneti vízhiány, víznyomáscsökkenés, ez esetben a megoldás a türelem.

Ha a víznyomás újkeletű és állandó, érdemes műszeres csőtörés bemérés miatt felkeresni cégünket, a Világi Duguláselhárítást, hiszen a megszokottól kisebb víznyomás oka lehet csőtörés, szivárgó vízvezeték. Ha a vizsgálat nem erősíti meg előzőket, az illetékes vízszolgáltatóhoz kell fordulni. Ez fontos, mert az ingadozó víznyomás hosszú távú következménye az, hogy vízzel dolgozó berendezéseink meghibásodnak.

Ha a víznyomás ingadozása állandó, szereltessünk be háztartási víznyomás-szabályozót. Így kivédhetjük azt, hogy egy nagyobb létszámú lakossági vagy ipari zóna nagyobb vízigényű időperiódusában ne legyen elég vizünk. A magasabban fekvő ingatlanok tekintetében alapvető a nyomásfokozó szivattyú alkalmazása.

FONTOS: csak a területileg illetékes vízművek által jóváhagyott és beépített nyomásfokozó telepíthető!

Bártól bárig

Itt nem egy kocsmatúra állomásairól ejtenék szót, hanem a lakossági víznyomás értékeiről. A leggyakoribb üzemi víznyomás 4 és 6 bar, de általában 1,5 bartól a 16 barig is nyomhatják számunkra az éltető vizet.

Mint látjuk, az alacsony víznyomás közvetlenül és közvetve sem ideális állapot.

***

Még elolvasásra ajánlom: WC dugulások

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük