A bűzelzáró Szuez-szifon bekötése

Nem csatorna, de csatornába vezet
Az épületgépészet, a szanitertechnika megszokottan használja manapság a Szuez-szifon elnevezést. Ezzel a szerepét elrejtő, ám hangzatos fantázianévként indult kifejezéssel már egy 1935-ös vízszerelési kiadványban is találkozhatunk. A bűzelzáró elnevezés helyett. Vagyis majdnem évszázados múltja van.
A hozzá hasonló és ugyancsak jól hangzó nevet viselő La Manche szifon néhány évtizede már kikopott a használatból. Az utóbbi a szabadon álló fürdőkádak alá beépített bűzzár volt, ami a megfelelő lejtés révén a padlóra folyó vizet is elvezette a szennyvízcsatornába.
A Szuez-szifon viszont a befalazott fürdőkádak lefolyójába kötött, de a kádon kívül elhelyezett, padlóba süllyesztett padlóösszefolyó vagy víznyelő szerepében továbbra is kedvelt szanitereszköz. Mindkét szifon a tartályában lévő vízzel szigeteli, szigetelte el a lakóteret, a munkahelyet a csatornaszagtól, az ott keletkező gázoktól, gőzöktől.

Három előnye és kevés hátránya van
A kezdetben öntöttvasból, ma már főként műanyagból és nagy változatossággal készült Szuez-szifon egyágú változata a viszonylag ritka használat közben nem egyszer kiszáradt, amit a terjengő büdösség árult el. Hogy ne legyen szükség a víz gyakori pótlására, megszületett a beömlő- és az elfolyó ággal rendelkező, kétágú szifon. A házgyári lakások, panelok fürdőibe, mivel az előre gyártott födém erre nem alkalmas, nem szereltek ilyen tartozékot. Ez utólag sem megoldható.
Ma azonban már a három- és a négyágú szifon beszerelését ajánlják napjaink fürdőszobáiba (és számos ipari létesítménybe) a hozzáértők, hiszen ha a fürdőkád mellett a kézmosó, a tusoló vagy más szaniter szennyvizét is idekötjük, sokkal kisebb az esély a szagokat távoltartó vízzár elpárolgására.
A lapos kivitelezésű és a kádtól távolabb elhelyezett Szuez-szifonok a padlóra kifröccsenő vagy a hibásan működő berendezések elfolyó vizét is összegyűjtik a padlószinten lévő rácson keresztül. Harmadik erénye, hogy az előforduló dugulások ezen keresztül falbontás nélkül elháríthatók – amihez nélkülözhetetlen a szifon házilag is egyszerűen megoldható, rendszeres tisztántartása!
Hátrányaként a lefolyó víz által keltett bugyborékoló, szörcsögő hangot említhetjük meg, ami zavaró lehet.
Mire figyeljünk, ha Szuez-szifont akarunk beépíteni?
- A tökéletes aljzatszigetelésre. A padlóburkolat résein átjutó vízmennyiség az építményt jelentősen károsíthatja.
- Küszöbök, vízzárók beépítésére. Ezekkel az eszközökkel megakadályozhatjuk, hogy a kifolyó víz több helyiséget károsítson.
- A megfelelő burkolat kiválasztására. A csúszásmentes padlóburkolat biztonsági szempontból lényeges összetevő, főként, ha nagy terhelés éri a padozatot.
- A jó burkolatszintezésre. A burkolat lejtését a vizes helyiségekben különös gonddal kell megtervezni és kivitelezni.
- Az optimális méretezésre. A szifon vízelvezetése jellemzően harminctól kétszáz literig változhat percenként.
- A tartós és rendszeresen ellenőrzött tömítések beépítésére.
Ha mégis eldugul a Szuez-szifon…
Ha a házilag történő elhárítási módszerek (drót, pumpa, csőgörény,…) nem használnak, segít a Világi Duguláselhárítás! Profi szakemberek, korszerű eszközök, ügyfélbarát munkavégzés – ezt a három dolgot vállaljuk!
Témánkat kiegészítő honlap oldalak: