A dugulás jelei – látjuk, halljuk

A dugulás látható, hallható jelei - infografika
A dugulás látható, hallható jelei

A legkorrektebb karbantartás esetén is előfordul, hogy a lefolyó egyértelműen kommunikálja, hogy elakadás van a lefolyóban, szennyvízvezetékben. Nem kell duguláselhárító szakember a ténymegállapításhoz – a jellegzetes tüneteket észlelve mi is azonnal felkapjuk a fejünket, és gyanakodni kezdünk, hogy valami nincs rendben. Ajánlott ilyenkor rögtön a tettek mezejére lépni, hogy a csatornába lévő góc ne hizlalja magát akkorára, ami aztán teljes keresztmetszetében elzárhatja a szennyvíz útját. Összegyűjtöttük azokat a jeleket, melyek meglétekor szinte száz százalék, hogy dugulás áll a háttérben.

Dugulás jelei – mosogató, mosdó, fürdő, WC

A dugulás kialakulása – hacsak nem akut dologról beszélünk –, megfelelő odafigyelés és lefolyókarbantartás mellett viszonylag lassú. Elöljáróban tanácsoljuk, hogy amikor dugulás jeleit tapasztaljuk, mindig érdemes a szifonok, padlóösszefolyók tisztításával kezdeni.

Kis megjegyzés: igazán praktikus jószág a rugalmas univerzális leeresztő tömlő, mely harmonikaszerű kialakításával könnyebben, kevesebb illesztéssel teszi lehetővé a szerelést. Azonban a harmonika árkaiban sokkal könnyebben lerakódik a szennyeződés, zsír, szőr, haj, mint a simafalú flexibilis lefolyócsőben, tisztítása pedig elég sziszifuszi feladat…

Lassú vízlefolyás

A legegyszerűbb eset, amikor a szifonban, vagy a környékén van eltömődés. Ilyenkor a mosogatóvíz lassan, vagy egyáltalán nem folyik le, bugyborékolhat, illetve egyik mosogatótálcából a másikba vándorolhat. A megoldás a pumpálás, és/vagy a szifontisztítás. Szedjük szét, mossuk át az alkatrészeket. Cseréljük a gumitömítést, és precízen szereljük össze a rendszert, ha nem szeretnénk csepegést az illesztéseknél. Ha nincs ehhez időnk, gyomrunk, hívjunk duguláselhárító szakembert. A duguláselhárítás zárómomentumaként forraljunk vizet, és öntsük le a mosogató torkán. Ügyeljünk a biztonságunkra!

Amikor már hangot is ad…

Izgalmasabb a helyzet, ha a dugulás a szifontól távolabb rakta le áldatlan hordalékkupacát. Ez esetben a lefolyó jellegzetes bugyogó, szörcsögő méltatlankodásával egyértelműen jelzi, hogy valami nincs rendben. A lustább elfolyás, vagy amikor egyáltalán nem folyik le a víz is tipikus dugulás-tünet.

A lefolyótisztítószerek és a kézi csőgörény jó szolgálatot tehet, ám nem mindegy, hol, hogyan és milyen anyagokból állt be a blokk a szennyvízvezetékben, illetve hogyan kezeljük a csőtisztító spirált. Sajnos tapasztalat, hogy összességében ezek inkább ártanak, mint használnak. Ezeket a szereket karbantartás jelleggel javallott alkalmazni. Jó ötletnek tűnhet, ha a kézi csőgörény szárát fúróba illesztve „gépesítjük”, viszont ettől óva intek mindenkit, mivel széttörheti a csöveket! Ennél a problémánál nem ajánlott kísérletezni, hívjunk duguláselhárítót.

Bűz, „emésztőszag”

A gyomorforgató szagok a dugulások gyakori jelei. A nedves, langyos környezet ideális közeg a bomlási folyamatoknak, melyek bizony bűzzel járnak. Az érzékeny szaglóhámmal rendelkezők ezt a dugulás kezdeti szakaszában is megorrontják. A bűzbombák meglétére azonnal fény derülhet, ha beleszagolunk a lefolyóba.

A WC dugulás eltér az előzőktől abban a tekintetben, hogy itt nem beszélhetünk szifonról, amit megtisztítunk, és pont kerül a baj végére. A dugulás mértékét jelzi, ha a víz egyáltalán nem folyik le, lassan folyik le, illetve a tiszta víz lefolyik, viszont a fekália, WC papír már akadozva. A bűzelzáró vízszintje is állhat alacsonyabban, mint a megszokott.

A dugulás folyamatának gyorsasága sok mindentől függ. Függ az októl, hiszen egy beesett tárgy (pl. WC illatosító) hamarabb elzárja az utat, mint a lassabban lerakódó vízkő, húgykő. A toalettbe öntött, nem odavaló anyagok (macskaalom, ételmaradék, olaj zsír) szintén kedvez a gyorsabb keresztmetszetszűkülésnek.

A toalett, piszoár dugulás megszüntetése duguláselhárító segítségével ajánlott, mivel a konyhai, fürdőszobai lefolyókkal szemben ez speciálisabb, bonyolultabb művelet, és az a tapasztalat, hogy megfelelő duguláselhárító berendezések híján többet árthatunk, mint amennyit használunk. Azonnal tudok számtalan példát mondani: a legutóbbi ilyen WC duguláselhárítás Székesfehérvár Öreghegy részén esett meg. A tulajdonos kézi csőspirállal szerette volna megoldani a problémát, azonban a galád csőgörény elakadt, az indulatok elszabadultak, és a rángatásnak meglett a következménye. A szaniter máza több helyen lepattant, a dugulás maradt. Így a duguláselhárítás mellett WC kagyló cserére is sor került.

Nedves foltok a falon, padlón, penész a lakásban

A nedves foltok esetén első gondolatunk általában a vízvezeték szivárgása. Azonban ezek szintén lehetnek a szennyvízvezeték sérüléseinek jelei, illetve következményei. Ilyenkor a duguláselhárítás bontás nélkül nem valósítható meg. A duguláselhárító szakember a helyszínen gyorsan választ ad arra a kérdésre, mitől nedvesedik a fal.

Viruló növényzet az udvaron, felázás

A szép kert nem mindig csak az áldott kezű kertésznek köszönhető. A beroppant, elöregedett, hanyagul, rosszul kivitelezett szennyvízvezetékbe gyorsan utat találnak a növényi gyökerek. Nem véletlen, hogy többször hangsúlyoztuk már, a szennyvízcső közelébe nem ajánlott erős, mélyre kúszó gyökerű növényeket ültetni. A budapesti duguláselhárító szakember Budapest, Székesfehérvár családi házas övezeteiben – főleg a régi építésű ingatlanoknál – gyakran találkozhat olyan vezetékkel, melyet teljesen belakott a gyökérzet. Ilyenkor a duguláselhárítás általában kevés, főleg, ha egy elöregedett rendszerről beszélünk. A tüneti kezeléssel csak odázunk, visszatérő dugulásokkal kell számolni. Ennek elkerülése csatornacserével, és a nyomvonalhoz közeli növények eltávolításával lehetséges csak.

***

A témában korábban írtuk:

WC dugulások – a karbantartástól a duguláselhárításig

A mosogatógép és a dugulás

Amit a háziasszonynak tudnia érdemes a mosogatógépről

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük