A sík vidék mentes a dugulástól?
Az alföldek és a lapos területek duguláselhárításáról
Ahogy erről írtunk, a hegyvidéki ingatlanok szennyvízelvezetése sajátos megoldásokat kíván és ugyancsak egyedi nehézségeket jelent a dugulás elhárításának szemszögéből is. Ha nincsenek dombok, hegyek, völgyek, akkor vajon eljött a dugulásmentes Kánaán a csőfektetők, a tulajdonosok és a hivatásos elhárítók számára? Ugye sejthető, hogy nem…? A fő szempontok:
- A talaj minősége, az ahhoz történő alkalmazkodás.
- A csövek megfelelő mérete, anyaga, a csőszálak precíz csatlakoztatása.
- A cső lejtése.
- Az esetleges dugulás elhárításához szükséges tisztítónyílások kiépítése.
Fekszik, nyugszik, el nem dugul
Ha abban a szerencsében van részünk, hogy egy új ingatlant építhetünk – vagy éppen felújítás keretében hozunk létre új elvezető-rendszert –, csak módszeresen érdemes nekilátnunk a szennyvizet elvezető csövek elhelyezésének – akár elfolyásmentes, jól záró emésztőbe, akár a település központi szennyvízhálózatába kötjük be a vezetéket.
A talaj sokféle lehet, minősége alapján hét osztályba sorolják a homokostól a homokkövesig. Akármelyikhez van szerencsénk, a fagyhatár alá (legalább 85 cm, de a talajtól függően sokkal több is lehet) leásott árok alján érdemes homokágyat vagy kavicsos homokágyat képezni. A nedves homok vagy föld, ha megszárad, elég keményen megtartja a 110-es KG-PVC-csövet, míg be nem takarjuk véglegesen.
Az előkészítéshez tartozik még a közeli fák, bokrok esetleges eltávolítása, amelyeknek gyökerei a későbbiekben belenőhetnek a rendszerbe. A csövek megfelelő elhelyezése nagymértékben megelőzi a későbbi dugulást.
A jó lejtés segít a dugulás elkerülésében
Sajnos sokan félreértik, hogyan kell lejtenie a szennyvízcsőnek. A lakásban, házban az 5–10%-os lejtés megengedett. Az épületből kilépve a fő szabály: a ház felé nem lejthet a cső, ahogy vízszintes sem lehet. Viszont a háztól távolodó cső sem ereszkedhet túl nagy szögben a vízszinteshez képest. A mindössze 0,3–1%-os lejtés (tíz méteren ez 3 vagy maximum 10 cm) garantálja, hogy a (khm…) szilárd részek ne ragadjanak benn a csőben. Ezzel a lejtéssel elébe mehetünk a vízkő és a zsíros anyagok lerakódásának.
Ha a legfeljebb 45°-os szögben, lágyan kanyarodó csövet ellátjuk a szükséges tisztítónyílásokkal, még kisebb dugulások esetén is könnyebben beavatkozhatunk, akár egy slag vízsugarának erejével. És persze ügyeljünk a csőszakaszok pontos csatlakoztatására, a gumigyűrűk pontos illesztésére.
A Világi Duguláselhárítás mindig készen áll
Ha minden stimmel, egy idő után akkor is kialakulhat dugulás. Hívja a Világi Duguláselhárítást, a mi tapasztalt, szakképzett, korszerűen felszerelt munkatársaink minden gondját megoldják!
Kapcsolódó tartalmak: