A szivárgó cső átkai – a penész
Amikor „csak” szivárog a víz
A repedt vízvezeték, szennyvízcső számos azonnali problémával szembesíti az ingatlantulajdonosokat. Azonban a rejtett, szem előtt nem lévő, éppen csak szivárgó vezetéksérülések a legrosszabbak, hiszen mire észrevesszük a bajt, már jelentős károkat okozott a víz, szennyvíz. És itt nem csak a falszerkezetben okozott slamasztikákra gondolok… A nedves párás környezetben előbb-utóbb megjelenik a penész… Márpedig a penész nem csak ronda büdös és kellemetlen, hanem az egészségre ártalmas és magát az épületszerkezetet is rombolja.
Ezért is fontos, ha víz-szennyvízszivárgásra gyanakszik, mielőbb vegye fel a kapcsolatot velünk, hiszen nem csak duguláselhárító szakember, hanem vízvezetékszerelő mester is megtalálható cégünknél.
A penész egye meg!?
Az „Egye meg a penész!” az a magyar szólás, amit az ellenségemnek sem kívánnék. Ez a gombafajta ahol egyszer megvetette spóráit, csak nagy nehézségek árán űzhető ki – főleg, ha nehezen kezelhető/hozzáférhető helyen van –, de ami ennél is fontosabb, hogy számos komoly és krónikus megbetegedés okozója…
A penészgomba legtöbbjének szobahőmérséklet szükséges a szaporodáshoz, de egyes fajok a hűtőben is ragyogóan kivirulnak. Odavannak a savas közegért (pH<6) és nem szeretik az anaerob (oxigénhiányos) környezetet. Megtámadnak szinte mindent, ami megtámadható: fa, papír, ruhaszövet, élelmiszer. A penész színe lehet fekete, fakózöld, kék, ez attól függ, milyen a spórák és a gomba vegetatív teste.
Szaporodása a levegő, a víz és a rovarok útján történik. Egyes penészgombák az emberre is rendkívül veszélyes úgynevezett mikotoxinokkal komoly tüneteket produkálhatnak, ha bejutnak a szervezetünkbe: hányás, remegés, hasmenés, kiütések… Hosszú távon potenciálisan rákkeltők, fejlődési rendellenességeket okozók, immun- és idegrendszerkárosítók.
Amikor a penésztelepek már szemmel láthatóan is megjelentek, a lakásból kiszellőztethetetlenül és markánsan megjelenik a jellegzetes dohos, fülledt szag.
A penésztoxin okozta leggyakoribb tünetek
- felső és alsólégúti fertőzés, fulladás, légzési nehezítettség, torokkaparás, viszkető szem, fül, orr, száj,
- bőrpír, kiütések,
- fáradtság,
- láz,
- szívritmuszavar.
Egyes penésztoxinok akut allergiás reakciót és/vagy krónikussá váló betegségeket is okozhatnak: szénanátha, asztma, tüdőmikózis…
Mit tehetünk a penész ellen?
- Javíttassuk meg a vízvezetéket, szennyvíz vezetéket – az átázott/frissen javított falszakaszt, aljzatot szárítsuk hősugárzóval.
- Párátlanítsunk, szellőztessünk gyakran.
- Ecetes/hypos lemosással és más, kifejezetten penészeltávolításra szolgáló szerekkel végezzünk lemosást. Utóbbiakat csak akkor használjuk, ha más nem hatott, hiszen így is meg van a lakókörnyezetünk levegője terhelve.
- Használjunk „lélegző” festékeket, meszet!
- Szigeteljük az épületet és cseréljünk nyílászárót – kérjük ki építész tanácsát!
Szüntessük meg a kiváltó okot, mert amúgy minden megoldás csak tüneti, időleges. Az épületgépészeti meghibásodásokat – vizes fűtőberendezések, csőtörés, csatornaszivárgás… -mindig a lehető leghamarabb javíttassuk meg!