Majd ha fagy! A téliesítésről

Hogyan téliesítsük a vizet használó berendezéseket, vízcsöveket?

Fagy, jégcsapok az ereszen. - Világi Duguláselhárítás
Fagy, jégcsapok az ereszen

Bár Tél tábornok az utóbbi években mintha veszített volna erejéből, alkalmanként meg-megcsillan még fagyos ereje a jégcsapokon. Éghajlatunk melegedésének ellenére érdemes végiggondolnunk, hogy a téli hónapok során milyen eszközeinket fenyegetheti a megfagyó víz. Az ebben az időszakban általában az üresen tátongó létesítményekben okozhat kárt a hideg, ám a használatban lévő ingatlanokra sem árt odafigyelnünk. Hogy a március idusán beköszöntő alkalmi hóviharok időszakairól már végképp ne szóljunk…

Milyen típusú ingatlanokban van szükség fagyvédelemre?

  • A lakótelepi, társasházi lakásokban,
  • a családi házakban, a sorházakban,
  • a hétvégi házakban, a nyaralókban, a présházakban, a ritkán lakott vagy üresen álló lakásokban, házakban.

Szóval lényegében minden olyan ingatlanban, amiben általában lakik vagy pihen az ember. A téliesítés terén a legkevesebb gond a lakótelepi vagy társasházi lakásokban terheli az egyént, hiszen ezek esetében alapvetően a lakóközösség feladata a vízóra, a fagyveszélyes vízvezetékszakaszok védelme. Minden további helyen a tulajdonos, a tulajdonosok felelnek a téliesítésért. És ez elemi érdekük, hiszen a belső hálózaton a jég miatt keletkező minden kár a vízfogyasztókat terheli.

Mi legyen rajta a fagyvédelmi csekklistánkon?

A téliesítés során egyformán gondolnunk kell a szabadtéri és a belső térben elhelyezett eszközökre.

  1. A vízmérő és a fagynak kitett vezetékszakaszokra.
  2. A kerti csövekre és öntözőberendezésekre, azok tartozékaira.
  3. A medencékre és a hozzá tartozó berendezésekre, eszközökre.
  4. A tűzvédelmi berendezésekre.
  5. A belső vízhálózat csöveire. (ivóvíz és szennyvíz)
  6. A különféle vízmelegítő eszközökre (bojler,…)
  7. A mosó- és mosogatógépekre.

1. A vízmérő védelméhez az aknán, vagyis az akna megóvásán keresztül vezet az út. Gondosan ellenőriznünk kell, hogy nincs víz az üreg fenekén, bár mélyebben fekvő helyeken a talajvíz emelkedése és süllyedése ellen nehéz mit tenni. Ide tartozik még az aknafedlap megfelelő illeszkedése, zárása, ami a beáramló hideg levegőt hatékonyan tarthatja távol a vízmérőtől. Ha a mérő pincében vagy alagsori helyiségben van, a téli hónapokban zárjuk be az ablakot.

2. A kerti csapokat, csővezetékeket és öntözőrendszereket a téli időszak előtt üzemen kívül kell helyeznünk. A vizet a teljes rendszer minden eleméből (csövek, szivattyúk, szórófejek, szelepek,…) el kell távolítani, hogy teljesen száradjon ki minden. Persze a szelepek ne maradjanak nyitva a leeresztés után, mert az ősz során egyes növények hajtást növeszthetnek ezekben. Ha a locsolóberendezés a vizet kútból nyeri, amihez búvárszivattyút alkalmazunk, akkor erről is gondoskodni kell.

3. Ha az ingatlanunkon medencét üzemeltetünk, a fagyok közeledésével az elsők között kell lépnünk a károk megelőzésének érdekében. A medencékben olyan nagy károkat okozhatnak a mínuszok, amiknek helyrehozatalan jelentős kiadást jelenthet. Természetesen a téma bonyolultsága miatt itt minden részletre nem térhetünk ki, de megpróbáljuk összefoglalni a főbb teendőket.

A medencetéliesítés főbb lépései:

  • A medencetest szerkezetének és hidegburkolatának védelme.
  • A medence gépészeti elemeinek megóvása.
  • A csövek és a szerelvények fagyás elleni megoltalmazása.
  • A medence vizének tisztán tartása.

Lényeges, hogy az úszómedencében lévő víz huzamosan 15 °C-nál hidegebbre hűljön, hogy ne szaporodjanak el benne a mikroszervezetek és tiszta legyen. Idetartozik a vízkő eltávolítása savas szerekkel, a zsíros foltok megszüntetése lúgos anyagokkal. A pH-értéket a semlegesnél kicsit magasabb értékre (7,2–7,6) kell beállítani. Be kell állítani a klórtartalmat, szükség esetén pelyhesítőszert is érdemes alkalmazni. Az öntözőrendszerekhez hasonlóan a csöveket, a befúvókat és egyéb tartozékokat vízteleníteni, a nyílásokat fagydugókkal, esetleg műanyag fóliával lezárni szükséges. Az egész medencét különleges téli védőtakaróval oldhatjuk meg optimálisan.

4. A fagyvédelem vonatkozásban nyilván a vízzel működő oltóberendezések igényelnek nagyobb odafigyelést. Ezek a – magáningatlanokban kevésbé jellemző – eszközök téliesítésére az említésen túl nem térünk ki. A gázzal, habbal vagy vízköddel oltó masinák téliesítéséről végképp nem szólunk, hiszen ezek nagyon speciális eszközök, bár ezeket is érinti e téma.

5. A napjainkban beszerelt klímaberendezések jellemzően fűtésre is alkalmasak. A fagyveszély az ilyen gépezetek kültéri egységét fenyegeti, amelyben kondenzvíz keletkezik, a fagypont közelében pedig jég képződik. Az újabb klímák ezt képesek automatikusan leolvasztani, miközben természetesen szünetel a fűtőfunkció.

6. Az épületek belső vízvezetékeiben, különlegesen erős hideget hozó időszakokban jégdugó alakulhat ki, főleg, ha a vezeték részben a szabadban halad, vagy ha elégtelen a falszigetelés. A többi vezetékrész általában védett a fagyástól.

7. A vízmelegítő eszközök víztelenítésének nyilván olyan ingatlanokban van igazán értelme, amit nem használnak rendszeresen. A vízmelegítő tartályának kiürítése, a csövek, tartozékok víztelenítése elegendő megoldást jelent.

8. A fagyveszélyes helyen álló, vagy oda áthelyezendő, áramtalanított mosógépeket le kell választani a csapról, és ki kell venni a vízbevezető és a vízleeresztő csöveket. A víz lehető legteljesebb eltávolítása mellett feltölthetjük az álló helyzetű gép üres dobját fagyálló folyadékkal. Egy rövid centrifugálással a víz és a fagyálló legnagyobb része eltávozik, de némi fagyálló biztosítja a fagymentességet. A mosószert és az öblítőt tartalmazó rekeszt szintén ki kell venni és kiszárítani. Tavasszal egy teljes mosási programmal eltávolítható az összes fagyálló.

A mosogatógép téliesítése során szintén az áramtalanítás és a bemenő vízcső lecsatlakoztatása az első. Egy edénybe engedve le kell engedni a vizet a befolyótömlőből és a vízszelepből. A teknő alján elhelyezett szűrőt átmenetileg el kell távolítani, de előzőleg az ott összegyűlt vizet egy szivaccsal szükséges felitatni.

Mivel védekezhetünk a fagyás ellen?

A legtöbb esetben a kültéri csapokat és a vízvezetékeket télre el kell zárni, hogy elkerüljük a fagyást. Minden kül- és beltéri vezetékből kompresszor segítségével lehet a legalaposabban kifúvatni a maradék vizet. A csövekre felszerelt polifoam-csőhéjszigetelés javítja az energiafogyasztást, és segít csökkenteni a hőveszteséget, illetve a fagyás veszélyét.

Újabb keletű megoldás a fagyvédő fűtőkábel, amelyet kimondottan a kültéri vízvezeték és csaptelepek fagyvédelmére terveztek. E kábelek érdekessége, hogy beépített termosztátjuk önműködően bekapcsol a + 3°C-nál kisebb hőmérséklet esetén. A fűtőkábel telepítése során egyszerűen és csomómentesen rátekerjük az eszközt a vízcsőre vagy a kerti csapra. A szigetelőszalaggal rögzítés után a terméket az elektromos hálózatra kell kapcsolni és máris működőképes a berendezés.

Szép telet kíván a Világi Duguláselhárítás csapata, fagyás nélkül és kevés energia felhasználás mellett!


Korábban a tél, a fagyok, a téliesítés témájában:

Duguláselhárítás: az első fagyok – felkészülés a téliesítésre

Téli pára, pimasz penész

Csatorna és vízvezeték: védekezés a fagy ellen

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük