Nyomasztóan kicsi a nyomás

Miből eredhet a víznyomáscsökkenés?
A víznyomás változása gondot jelent. Ritkább esetben nyomásnövekedés formájában jelentkezhet a hiba. Az ivóvízrendszerünkre túlzóan nagy terhelést jelentő hibát csak vízvezetékszerelő orvosolhatja, hiszen ilyenkor, első lépésként szaktudást igénylő nyomáspróbát kell hozzá végrehajtani. Ám az esetek – stílusosan fogalmazva – túlnyomó többségében a víznyomáscsökkenés borzolja idegeinket.
Kérdések, amikre mindenekelőtt választ kell keresnünk
Mielőtt bebillentyűznénk kedvenc szerelőnk számát, érdemes egy-két kérdésre választ találnunk.
- A szomszédoknál, az utcában máshol is jelentkezik a nyomáscsökkenés vagy csak nálunk?
- Az illetékes vízmű ügyfélszolgálata tud-e nyomáscsökkenéssel járó karbantartási munkálatokról?
Ha a válaszokból kiderül, hogy csak a mi háztartásunkat sújtja ez a hiba, a szakik ugrasztása előtt érdemes tovább folytatnunk a nyomozást. Sokat segít a még oly hozzáértőnek is, ha néhány alapvető kérdést már kezdetben tisztán láthat.
A hibák típusai
Jellemzően kétféle eredetű hiba keseríti az életünket.
- A vezetékekben fellépő rendellenességek.
- A különféle vizes berendezések, szerelvények hibái.
Az első pontba tartozó meghibásodások forrásaival kapcsolatban járjuk végig a következő csekklistát.
- Talán megfeledkeztünk a főcsap kinyitásáról egy kisebb szerelés után? Ha ez így történt, nagy sóhajjal fejezhetjük be a keresést…
- Gond van vízmérővel? Ez a szerelvény a vízmű tulajdona, aminek szerelése, cseréje szakembert igényel, a plombát semmiképpen sem sérthetjük meg!
- Vannak-e rozsdás vízcsövek és más alkatrészek a házban? Műanyag- vagy rézcsöves hálózat esetén ettől nem kell tartanunk.
- Az ingatlanunkban vízszivárgás vagy csőtörés történhetett? Az elsőt falvizesedés, a másodikat nagyobb arányú, akár a talajt kimosó vízmennyiség jelentkezése kísérheti. Ha bármelyik jelentkezik, a főcsap azonnali elzárásával folytassuk teendőinket!
A hálózatra kapcsolódó eszközök ugyancsak forrásai lehetnek a víznyomás csökkenésének.
- A vízmelegítőben keletkező lerakódások (vízkő, rozsda) szűkítik a vezetéket, gyengítve a víz erejét. Persze a kisördög itt sem alszik, hiszen a vízmelegítő saját csapját is elzárhattuk valamiért, csak elfelejtettük újra kinyitni… Mindenesetre vigyázzunk, hiszen a berendezésben lévő forró víz miatt komoly veszélyforrás ez az eszköz, óvatlanul ne nyúljunk hozzá!
- A gyöngyöztető, vagy másként a perlátor vízkövesedése szintén jelentősen megfoghatja a vízsugarat. Ilyenkor a háztartási ecet, a vízkőoldó szer használatával önállóan megoldhatjuk a feladatot, sőt, egy perlátorcsere sem tartozik a bonyolult szerelések közé.
- A víznyomásszabályozó szelep elzáródása viszont már egyértelműen szakemberért kiállt.
- A gyenge minőségű poröntvény szerelvények használatából megint csak eredhet nyomáscsökkenés. Az ilyenfajta alkatrészek minőségi cseréje az egyetlen gyógyír a hiba ellen.
Mi a megoldás, ha csőszivárgásra gyanakszunk a víznyomás csökkenése miatt?
Ha gyanakszunk arra, hogy csőszivárgás okozza a víznyomás csökkenését, akkor sürgősen intézkednünk kell, mivel a csőszivárgás súlyos károkat okozhat az épületben, a környezetben és akár az egészségünkre is hatással lehet.
A következők azok a lépések, amelyeket követnünk kell, ha csőszivárgásra gyanakszunk:
- Ellenőrizzük a vízmérőt: Ha a víznyomás hirtelen csökken, akkor az első lépés az, hogy ellenőrizzük a vízmérőt. Ha a mérőóra mutatója forog, miközben a víz nem használatban van, akkor valószínűleg csőszivárgás van.
- Ellenőrizzük a csapokat és a WC-t: Ellenőrizzük a csapokat, a zuhanyfejet és a WC-t, hogy nincsenek-e szivárgások. Ha a csapok vagy a WC tartály folyik, akkor ez is okozhatja a víznyomás csökkenését.
- Keressük meg a szivárgás helyét: Ha a fenti lépések után is gyanakszunk csőszivárgásra, akkor meg kell találnunk a szivárgás helyét. Ha nem tudjuk megállapítani a szivárgás pontos helyét, akkor érdemes hívni egy szakembert.
- Hívjunk szakembert: Ha megállapítottuk a szivárgás helyét, akkor hívjunk szakembert, hogy megjavítsa a szivárgást. Ne próbáljuk meg saját magunk kijavítani a szivárgást, mert ez súlyos károkat okozhat és bizonytalan eredményt hozhat.
- Távolítsuk el a felesleges vizet: Ha szivárgást észleltünk, akkor azonnal távolítsuk el a felesleges vizet az érintett területről. A felesleges víz okozhat penészt, baktériumokat és más egészségügyi problémákat.
A csőszivárgás súlyos probléma lehet, és sürgős intézkedéseket kell tennünk annak érdekében, hogy megakadályozzuk a károkat és a problémákat. Ha gyanakszunk csőszivárgásra, akkor a legjobb, ha minél hamarabb szakember segítségét kérjük.
Várjuk a telefonhívását!
A felsorolásból is kiderül, hogy a víznyomáscsökkenéshez vezető problémák jelentős része szakszerű ellenőrzést, javítást igényel. Ebben pedig bátran számítson ránk és képzett, megfelelően fölszerelt és tapasztalt munkatársaink elhárítják a hibát!
A viznyomás témájához kiegészítő információk:
A hálózati víznyomás problémái
Víznyomás csökkenés vs. WC dugulás
Kamerás csatornavizsgálat – a legkorszerűbb eszközökkel dolgozunk