Zsírdugóból biodízel – Londonban minden lehetséges
Lám, a leleményes londoniak semmitől nem rettennek vissza – Hasfelmetsző Jacknak múzeum, 130 tonnás zsírdugóból biodízel.
Előbbit inkább nem minősíteném, de az előtt az ötlet előtt, hogy a gigászi zsíróriást biodízellé dolgozzák, megemelem a kalapomat!
Történt még tavaly ősszel, hogy Kelet-London utcái alatt húzódó kanális keresztmetszetét jelentőse beszűkítette egy 250 méter hosszú, feltorlódott zsír- és hulladéktömb, nagy fennakadásokat okozva a járatban.
2013-ban, a város délnyugati részén már blokkolta egy kistestvér a csatornát, de az szinte szóra sem érdemes méretű volt, ennek „csak” tizede.
A WC „gyomra” sem vesz be mindent!
A képződmény a felelőtlenségnek köszönheti, hogy ekkorára hízott.
A WC-be dobált nem odavaló anyagok – pelenkák, betétek, tampon, törlőkendők, fültisztító pálcikák, papírtermékek, egyéb csatornahulladék – tömkelege, illetve a zsíros, olajos szennyhalom remek összmunkával préselődött stabil, betonkemény masszává. Hajszál híja volt, hogy nem árasztotta el Whitechapel utcáit a szennyvíz – de köszönhetően az éppen akkor zajló rutinvizsgálatnak, sikerült megelőzni a nagyobb bajt.
A csatornatisztító, duguláselhárító szakemberek vállvetve próbáltak az elképesztő tömbtől megszabadulni, bevetettek mindent, ami egy komplex, bonyolult dugulás alkalmával bevethető. Csákányokkal, ásókkal, nagynyomású csatornatisztító gépekkel bontották darabjaira, amennyire csak lehetett. A művelet több héten keresztül tartott.
Legyen belőled… legyen belőled… dízelolaj!
Közben megszületett a nagy ötlet – előnyt kovácsolni a hátrányból, azaz a zsírdugóból legyen biodízel!
A zsírt, olajat tartálykocsikkal a feldolgozótelepekre szállították, a használhatatlan maradék a szeméttelepre került. A zseniális terv a Thames Water vállalat szakembereinek agytekervényeiben született. Előzetes becslések szerint akár tízezer liter biodízel is lefejthető a zsírkolosszusból, és ha a koncepció beválik, a jövőben is alkalmazzák majd, hasonló esetekben…
Egy darab bekerül a múzeumba, demonstrálva, hova jutunk, ha nem keresünk megoldást a környezetszennyezésre, és mi a nemtörődöm hozzáállás következménye.
A városvezetés próbálja meggyőzni a lakosságot, hogy sok kicsi sokra megy – hiába apró egy fültisztító pálca a kanális méretéhez képest, a csatornába dobva előbb-utóbb…
Kényelmes kanális
Szerencse, hogy London csatornahálózata egy zseniális mérnöknek, Joseph Bazalgettének köszönhetően 132 kilométernyi gyűjtőcsatornát, és 1770 kilométernyi szennyvíz-elvezetőt tervezett. Ez a fókusza jelenleg is a nyolcmilliós város szennyvízcsatorna-hálózatának.
A labirintusszerűen kiépített, szakemberek számára is kényelmesen bejárható méretű, többnyire téglával falazott alagútrendszerben nem csak a szennyvíz folyik, hanem a falon rögzített telekommunikációs hálózat is fut.
Pelenka, betét, tampon, törlőkendő, fültisztító pálcika, papírtermékek, egyéb csatornahulladék, zsíros, olajos anyagok CSATORNÁBA NEM VALÓ!
Már csak azért sem, mert itthon nem lenne biodízel egy zsírkolosszusból…
***
Csatornáról máskor is írtunk fontos dolgokat: