A WC mint gondjaink epicentruma
WC duguláselhárítás
A WC vagy magyarosan a vécé évezredek alatt jutott el a római kori közös latrinától (ahol egy patak vagy folyó töltötte be az öblítő szerepét) a huszonegyedik századi okos vécékig. Szinte amilyen sokféle névvel illetjük a belejuttatott anyagcseretermékeket, olyan sokféle vízöblítéses szerkezetet dolgoztak ki a mérnök feltalálók a derítőbe vagy a szennyvízhálózatba való továbbításra. Márpedig akkor dugulás is lesz.
Mindenki tudja, hogy ide a királyok is gyalog járnak, meg a többi, de a megkönnyebbülés – általában kis alapterületű – helyszíne nem egyszer gondok forrása is lehet.
Hányféle lehet a WC?
A jellemzően fajansz vécécsészéből és öblítőszerkezetből álló vécék között nehéz rangsort felállítani minőség szempontjából. Egyformán jó vagy rossz lehet…
- a síköblítésű,
- a mélyöblítésű,
- a leszívó csésze,
- a magasan vagy a vécécsészére szerelt tartályos,
- a falon belülre szerelt
meg a többi, merész egyediségű 🙂
A mai vécék csak a nyilvános változatukban egészülnek ki általában piszoárral és nálunk egyelőre szintén ritkán bidével, ahol az altestünket hozhatjuk teljesen tiszta állapotba. Pedig ez a komoly nehézségeket hozó végbélrák elkerülése miatt is fontos lenne.
Ha eldugul, mintha megrendülne a föld is
Sajnos az igazi bajok a vécé eldugulása miatt következnek be. Az élet sok területén alkalmazható a felfogás, ami segíthet bennünket a földrengés, akarom mondani a vécé dugulás esetén: az odafigyelés, a megelőző karbantartás. Mire ügyeljünk?
- Ne juthassanak a vécéillatosítók műanyag tartályai a lefolyóba.
- Használjuk a szükséges mennyiségű papírt, annál ne többet! (A megmaradó vécégurigák közül csak azt ajánlatos beledobni a kagylóba, amely kifejezetten a vízben gyorsan szétfoszló anyagból készül. Ezt a csomagoláson feltüntetik.)
- Öblítsünk bő vízzel, nem itt kell a víztakarékosságot elkezdenünk.
- Alkalmanként ecetes öblítéssel védekezzünk a vízkő ellen.
- Forró vízzel szintén érdemes átöblíteni a lefolyót, ami a gondos odafigyelés ellenére lerakódott szennyeződéseket még időben magával ragadhatja.
Ha dugulás kialakulását sejtjük a szag erősödése, a vécé nehézkes lefolyása révén, a vécépumpa segíthet a legegyszerűbben elhárítani a fenyegető veszélyt. A vécében a vegyszerek alkalmazása kevés előrelépéssel kecsegtet.
Minden súlyosabb esetben rutinos és kellően felszerelt szakemberek bevonása hozhat csak eredményt. A profi duguláselhárító csőkamerával méri fel a dugulás helyét, jellegét, nagy teljesítményű csőtisztító eszközökkel (csőspirál (álnevén csőgörény) vagy akár nagynyomású WOMA…) teszi szabaddá a szennyvíz útját. Erre ajánljuk a Világi Duguláselhárítás harcedzett csapatát. Hívja a számunkat és hamarosan elfeledheti a vécét, mint a gondok epicentrumát!
Kis WC történelem
A WC (Water Closet) története az őskortól napjainkig tart. Az illemhelyek és az emberiség párhuzamosan fejlődtek egymás mellett. Az őskori ember nem volt helyhez kötött, és a vándorlás közben nem volt jelentősége, hogy éppen hol végzi el a nagy dolgát. Azonban ahogy saját lakhelyet épített magának és családjának, úgy már komoly probléma volt a salakanyag és a vele együtt terjedő szag jelenléte.
Az első lehajtható fedelű, vízöblítős illemhelyet Sir John Harington alkotta meg a XVI. században Angliában.
A WC kialakulása és története Magyarországon is érdekes. Őseink mivel vándorló életmódot folytattak így végérvényes letelepedésükig nem foglalkoztak különösebben kényelmes illemhelyek kialakításával.
Miért fontos a WC karbantartása, tisztítása?
A WC-karbantartás és tisztítás fontos az egészség és higiénia szempontjából, valamint azért is, hogy a WC-berendezések hatékonyan működjenek és hosszabb ideig tartósak legyenek.
Az egyik legfontosabb ok az egészség megőrzése. A WC-k baktériumok és egyéb kórokozók szaporodási helyévé válhatnak, amelyek számos betegséget okozhatnak. Például, ha nem tisztítjuk rendszeresen a WC-t, akkor a kórokozók tovább terjedhetnek, és így növelhetik a fertőzések kockázatát.
A WC-karbantartás és tisztítás fontos a kellemetlen szagok elkerülése miatt is. Ha a WC-t nem tisztítjuk megfelelően, akkor a baktériumok és a szennyeződések felhalmozódnak, és idővel kellemetlen szagokat okozhatnak. A rendszeres tisztítás és karbantartás segít eltávolítani ezeket a szennyeződéseket, és megszabadulni a kellemetlen szagoktól.
A WC-karbantartás és tisztítás emellett fontos azért is, hogy a WC-berendezések hatékonyan működjenek. Ha a WC nem működik megfelelően, akkor a víz nem folyik el vagy nem töltődik fel megfelelően, és ez hosszú távon komolyabb problémákhoz vezethet. A rendszeres karbantartás és tisztítás segít megelőzni az ilyen problémákat és a WC-berendezések hatékony működését biztosítani.
Végül, a WC-karbantartás és tisztítás fontos azért is, hogy a WC-berendezések hosszabb ideig tartósak legyenek. Ha a WC-t nem tisztítjuk rendszeresen, akkor a szennyeződések és a kórokozók felhalmozódhatnak, ami idővel károsíthatja a WC-berendezéseket. A rendszeres tisztítás és karbantartás segít megelőzni a károsodást, és hosszabb élettartamot biztosít a WC-berendezéseknek.
A tisztítatlanság hogyan hat az emberi szervezetre?
A tisztítatlanság számos egészségügyi problémát okozhat az emberi szervezetben. A szennyezett környezetben való tartózkodás, az alacsony higiéniai szintű életmód és a nem megfelelően tisztított tárgyak és felületek hozzájárulhatnak a kórokozók terjedéséhez és az egészségügyi problémák kialakulásához.
Az alábbiakban néhány példa található azokra az egészségügyi hatásokra, amelyeket a tisztítatlanság okozhat:
- Fertőzések: A kórokozók szennyezett felületeken és tárgyakon túl a szennyezett vízből és élelmiszerből is terjedhetnek. A nem megfelelően tisztított tárgyak és felületek, például a WC-k, a fürdőszobai mosdók és a konyhai felületek, szintén baktériumok és vírusok átadásának forrásai lehetnek.
- Allergiás reakciók: A tisztítatlanság nagyobb valószínűséggel okozhat allergiás reakciókat, mivel a szennyeződések allergiás reakciókat válthatnak ki. A penészgombák, a poratkák és a pollen is felhalmozódhatnak a szennyezett környezetben, amelyek allergiás reakciókat okozhatnak.
- Bőrproblémák: A baktériumok és a szennyeződések felhalmozódása a bőrön különböző bőrproblémákhoz vezethet, mint például az ekcéma, a pattanások és a fertőzések.
- Asztma: A szennyezett levegő belélegzése az asztma és más légúti betegségek kialakulásához vezethet.
- Hasmenés: A nem megfelelően tisztított élelmiszerek és víz fogyasztása baktériumok és vírusok beviteléhez vezethet a szervezetbe, amelyek hasmenést és más emésztési problémákat okozhatnak.
Ezek az egészségügyi hatások csak néhány példa arra, hogy milyen problémákat okozhat a tisztítatlanság az emberi szervezetben. Fontos, hogy folyamatosan tisztán tartsuk a környezetünket és a testünket is, hogy megelőzzük az egészségügyi problémákat.
Ajánlom még: Tipikus WC dugulás okok, tünetek