Maglód csatornázottsága – csatorna kőolajvezetékek találkozásánál

Maglód és a kommunális csatornahálózat

Maglód a Gödöllői-dombság és a Pesti-síkság találkozásánál fekszik, Budapest határától csak 3 km-re, a központjától pedig 28 km-re található.
Irányítószám: 2234
Körzethívószám: 29
Teljes népesség: 11 753 fő

Maglód északi részén, a Hármas-hegynél ered az Alsó-Tápió, a település nyugati oldalán pedig a Barátság I., délkeleti oldalán a Barátság II. kőolaj- és a Testvériség földgázvezeték halad.

Maglód történelméről

A település már az időszámításunk előtt is lakott volt, ezt a környéken talált régészeti leletanyagok is alátámasztják, bizonyítható a kelte, szkíta és avar jelenlét. Maglód nevét először Anonymus említette elbeszélésében 1200 körül.
A település a török hódoltság és a Rákóczi-szabadságharc idején elnéptelenedett, ezután csak az 1700-as évek elején telepítették újra. A lakosság az 1800-as évek második felétől 1910-ig több, mint két és félszeresére nőtt, pontosan 3302 főre. A település 1913-ban megkapta a nagyközségi címet. Az erős fejlődés hatására a lélekszám 1941-ben már 5318-ra emelkedett. A század második felében a község dinamikus fejlődése tovább folytatódott és a 80-as évek végére, több infrastrukturális fejlesztés mellett kiépült a község vezetékes ivóvízhálózata is.

Kommunális csatornahálózat

A kommunális csatornahálózat kiépítése az 1990-es évek eredményei közé tartozik. 2005-ben egy Gyömrővel és Ecserrel közös pályázat eredményeként 1500 m3 sikerült megnövelni a közös tulajdonban lévő szennyvíztisztító telep kapacitását. A településen több, mint 46 kilométer hosszan fektettek le víz, szennyvízcsatorna – és gázvezetéket.
A lakosságszám és az infrastrukturális fejlesztések eredményeképpen 2007. július 1-jén Maglód városi rangot kapott.

Bár Maglód csatornázottsága kiváló, 100%, a hálózatra rákötött ingatlanok aránya csak a 70%-ot közelítette meg az országos TESZIR felmérés szerint. A cél a 85%-os rákötöttség lenne. 2013 óta az ivóvíz szolgáltatást és a szennyvíz hálózat üzemeltetését a DPMV Zrt. biztosítja, ezt Maglód Város Önkormányzata szavazta meg, aki a gyömrői szennyvíztisztító telep 34,7%-os tulajdonosa
Bár az irodalomtörténet elsődlegesen nem tartozik a csatornázási szakemberek profiljába, de mindenképpen említésre méltó esemény, hogy Petőfi Sándor szülei, Hrúz Mária és Petrovics István Maglódon ismerkedett meg egymással. Erre a látogatót az Ófaluban a mai napig egy tábla emlékezteti.

Maglód érdekességei

  1. Maglódi Arborétum: Maglód büszkélkedhet egy gyönyörű arborétummal, amely egyedülálló növényritkaságokat és természeti szépségeket kínál. Az arborétum több mint 120 hektáron terül el, és lehetőséget nyújt kellemes sétákra, piknikezésre és természetközeli kikapcsolódásra.
  2. Kis-Duna parti lehetőségek: Maglód közel helyezkedik el a Kis-Duna partján, így a természet kedvelői élvezhetik a folyóhoz kapcsolódó tevékenységeket. Lehetőség van horgászatra, csónakázásra vagy akár egy nyugodt séta erejéig a parti sétányon.
  3. Történelmi épületek: Maglód több történelmi épülettel rendelkezik, amelyek érdeklődésre tarthatnak számot. Az egyik ilyen épület a maglódi Károlyi-kastély, amely az 1800-as években épült. A kastély impozáns építészeti stílusával és környező parkjával lenyűgöző látványt nyújt.
  4. Lovaglási lehetőségek: Maglód közelében található lovardák és lovasklubok lehetőséget nyújtanak a lovaglás szerelmeseinek. Itt lehetőség van lovaglásra, lovasterápiára vagy akár lovasversenyek megtekintésére is.
  5. Hagyományőrző rendezvények: Maglód településen gyakran rendeznek hagyományőrző eseményeket, amelyek bemutatják a helyi kultúrát és hagyományokat. Ezek közé tartozhatnak falunapok, néptánc fesztiválok, kézműves vásárok és más kulturális események.

Szerző: Világi Tamás

***

Más települések vízügyei: > Vízügy, csatornázás, duguláselhárítás

Kapcsolódó bejegyzések:

Kamerás csatornavizsgálat

5 ok, miért bízza a csatornatisztítást szakemberre

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük