Nyári veszélyek a duguláselhárító szemszögéből
Hosszú, forró nyár – csak bírják a csatornák
Évről-évre igyekszünk összegyűjteni a téli időszak háztartási csőrendszereinket, hideg és meleg vizes berendezéseinket fenyegető veszélyeit. A fagy ellen fel kell készülnünk, ez nem vitás. De mi a helyzet a forrósággal? A nyári kánikulában mire figyeljünk az átlagosnál jobban a ház körül? Igyekeztünk összegyűjteni olvasóink számára néhány választ az előbbi kérdésre, bár afféle suszterként maradva a kaptafánál, vagyis a csöves rendszereknél. Amik akár el is dugulhatnak…
1.) Nagy esők jönnek…

Napjainkban, amikor sorra dőlnek a melegrekordok, nem egyszer csapnak le váratlan hidegfrontok, amelyek sokszor nagy széllel, sok esővel és időnként jéggel járnak. Természetesen mindezek a hatások megterhelik az egész tetőszerkezetet, és ingatlanunk további részeit, de mi maradjunk csak a csövek környékén! Bennünket elsősorban az esővíz és az érkezésével járó feladatok érdekelnek – amennyiben nem árvíz- vagy belvízveszélyes területen élünk, ami tovább bonyolíthatja a helyzetet.
Tegyük hivatalossá a folyamatot!
Nagyon lényeges kérdés, hogy az esővíz elvezetése, kezelése vagy szikkasztása vízépítési tevékenységnek számít, ami engedélyköteles, és amit számos rendelet szabályoz. A részletekről az engedélyező hatóság, a területileg illetékes Katasztrófavédelmi Igazgatóság Vízügyi szerve tájékoztathat bennünket és tervezőnket.
Az esővíz elleni védekezés lényege, hogy a háztól vagy környezetéből elvezessük a vizet, hiszen a túl sok víz károsíthatja az épületelemeket. Ennek első eleme az ereszcsatorna, aminek tisztaságáról elengedhetetlen időről-időre meggyőződnünk! Különösen a nagy zivatarok, záporok okozhatnak kellemetlen meglepetést, dugulást a lefolyókban.
Természetesen, ha mi építünk vagy építtetünk egy épületet, akkor van módunk az esővízgyűjtés módozatait előzetesen végiggondolni, megtervezni. Ha nem ez a helyzet, utólag még fontosabb az átgondolt, a későbbi károkat – süllyedő járdát, beállót, vizesedő falat – megelőző tervezés.
Csatornázás, csatornatisztítás
Nyilván a szóban forgó számítások elvégzéséhez, a munka megtervezéséhez hozzáértő szakemberre, tervezőre van szükség. Ahogy erre a továbbiakban is többször utalunk, ezt a tevékenységet csakis hivatalos formában, tapasztalt tervező vagy tervezőiroda illetve kivitelező megbízásával (Világi Duguláselhárítás !) oldhatjuk meg maradéktalanul.
Hová futhat a víz a háztól?
Az elvezetett víz sorsa háromféle lehet:
- közvetlen öntözés, elszikkasztás,
- az utcai vízgyűjtő rendszerbe való bevezetés,
- tárolóba, ciszternába gyűjtés.
(a) Nagy telken – a talajtípustól, annak vízáteresztő képességétől függően – viszonylag könnyen megoldható a kisebb tetőfelületek vizének eloszlatása a földfelszínen, amit jó esetben kertünk növényzete felszív, és így még a locsolóvízzel is takarékoskodhatunk. Természetesen gyorsítja a felszívódást, ha a kifolyókhoz külön telepítünk vízigényes növényeket. Persze az igazán nagy záporok ettől függetlenül okozhatnak kimosódásokat, ami ellen helyileg a földre kiszórt kaviccsal, kőzúzalékkal védekeznünk.
Ennek elkerüléséhez érdemes – akár kővel, kaviccsal kirakott, betonozott vagy kész folyókával szerelt és rendszeresen tisztított – árkokat létrehoznunk, figyelve a lejtési viszonyokra. Ugyancsak jó alkalmazható erre a dréncső, vagyis egy műanyagból készült, kilyuggatott cső, ami egyenletesen osztja el a vizet a növényzetre.
Vízelvzetők
A vízelvezetők, a dréncsövek esetében ismét szükséges a rendszeres ellenőrzés, hiszen az ereszből vagy a kert növényzetéből is belejuthat a rendszerbe olyan növényi rész – vagy akár a Szaharából származó, az esővel érkezett homok –, ami duguláshoz vezet! Ugyancsak elősegítheti a dugulást és egyben kellemetlen szagok oka lehet a gyűjtőfelületről bemosódó baktériumok, algák tömege. Vagyis a fertőtlenítésre is gondolnunk kell!
A föld bemosódása ellen geotextíliával és kaviccsal kibélelt szikkasztógödröt – vagy egy könnyen bővíthető szikkasztóalagutat – nagyobb tetőfelületekhez tervezzünk a telek lehetőleg mélyebb részén. A modern szikkasztórendszerek nagyobb szaktudást igénylő, összetettebb eszközök, amelyek akár a föld alá is telepíthetők. Ha a víz eltüntetésére egy régi kutat használnánk, akkor tudnunk kell, hogy a csapadékvizet csak tisztítás után szabad kútba vezetni.
(b) Az utcai vízgyűjtőbe való bevezetés előtt ismét csak érdemes az idevágó rendeleteket böngészni. Engedélyt a helyi önkormányzattól szerezhetünk be. Lényeges, hogy a csapadékvíz elvezetése a szennyvízcsatorna hálózatba törvénytelen megoldás. Ha ez mégis megtörténik, és felmerül a gyanú, hogy az ereszcsatornánk a csatornába ömlik, a szolgáltatók ravasz megoldással füstölőt hoznak a bizonyításra. Ha a csatornába fújt füst az ereszből tűnik fel, bizonyítást nyer az ügyeskedés…
A csatornázás tudományáról, a csatornatisztításról többet:
(c) Az esővíz épített vagy tartályos víztárolása még takarékosabb, ezért a leginkább ajánlott megoldás, amit kiegészíthetünk az esetlegesen már meglévő kút vizével. Viszont az ivóvízhálózattal tilos összekötni ezt a rendszert! A tárolókapacitást a házat használók létszámával arányosan kell kiszámítani. A tárolt vizet – teljes vízgyűjtő rendszer kialakításával – öntözésre és esetlegesen vécéöblítésre, mosásra is használhatjuk – nyilván ehhez elég nagyra kell méreteznünk a ciszterna térfogatát, illetve szükségünk lesz szűrésre, szivattyúra és más kiegészítő elemekre.
2. Nyaralni megyünk
Egyszer minden családban eljön a hosszabb-rövidebb ideig tartó nyaralás ideje. Ilyenkor az üdülőingatlan szezonkezdő lépéseihez hasonló, csak éppen fordított folyamaton menjünk végig. Győződjünk meg arról, hogy a csapok, a bojler, a vízmérőnél elhelyezett főcsap el legyen zárva. Az esetleges hibák, például a mosógép csatlakozásának meghibásodása kevésbé súlyos következményekhez vezet, mintha nyomás alatt van a rendszer. Emeletes épületben a rémálmok egyike, hogy a fölső szomszéd külföldre utazott, miközben csőtörés keletkezett nála.
Fontos tudnivalók: Nyár, nyaraló, dugulás és duguláselhárítás
És ha elmúlt a nyár?
Amikor vége a forróságnak és – ahogy az utóbbi években egyre gyorsabban – rövid átmenet után jön a hűvösség, gondoljuk át, hogy a háztartási csőrendszereink milyen állapotban vannak. Hogy mi volt az a szörcsögő hang, az a bugyborékolás, meg hogy lassan folyt le múltkor a vécé… És akkor hívjuk a Világi Duguláselhárítást, hogy a szaktudással és tapasztalattal egyformán felvértezett szakik megoldják a jövőben fejünkre növő gondokat. Mert erre biztosan számíthatunk!