Szennyvízcsatorna nincs csatornapatkány nélkül
A duguláselhárítás és a patkányok
A „csatornapatkány”, azaz a vándorpatkány igazi csúcsélőlény! Okos, óvatos, ravasz, rendkívül szapora! Ha Noé nem vette volna fel a bárkára, ezek a rágcsálók akkor is túlélték volna az özönvizet!
Jut eszembe az özönvízről.
Iszonyú esőzés után szivattyúzni hívtak bennünket Budapest több kerületébe, de Győrbe, Érdre és sorolhatnám.
Mivel a csatorna nem bírta a vízterhelést, telítődött, így a patkányok kénytelenek voltak menteni az irhájukat. Csak úgy bugyogtak ki a víznyelőrácsokon át!
Azóta sem találkoztam akkora mértékű patkányinvázióval, pedig számtalan esővízzel elárasztott szennyvízcsatornában dolgoztam azóta. Egyéb csatornázási munkálatok, korszerűsítés, szennyvízcsatorna csere is alaposan felbolygatja a rágcsálókedélyeket – olyankor is számíthatunk megjelenésükre.
A szennyvízcsatorna és a vándorpatkány olyan, mint zsák meg a foltja. Nagyobb vezetékek duguláselhárítása elképzelhetetlen patkányok nélkül!
Hazánkban elméletileg már csak a Dunántúlon található házi patkány, a vándorpatkányok kiszorították emezeket. A BBC múlt hónapban írt cikkében pedig arról számol be, hogy a fekete patkány „vöröslistás”! Ez nem azt jelenti, hogy rettentően veszélyes, hanem azt, hogy a súlyosan veszélyeztetett fajok közé tartozik! Nálam egyelőre egészen más listán szerepel, legalábbis csatornatisztítás közben…
Lássuk a vándorpatkányt! De csak így, virtuálisan!
A házi jobban kedveli a magtárakat, padlásokat, főleg ahol kukorica, dió, egyéb finomság szárad… A vándorpatkány csatornákon kívül pincékben, istállókban tanyázik, de bárhol fellelhető ahol elegendő élettérhez jut, és viszonylagos nyugalma van. Nem őshonos, jóval később jelent meg errefelé, mint rokona a házi patkány. Nagyobb és robusztusabb a testfelépítése, mint a házi fajtáé. Szőre a hátán barnás, sárgásszürke, hasán, lábán fehér, de a fekete sem ritka. Farka gyűrűs, 200 gyűrűből is állhat. Orra tompább, füle rövidebb, mint házi rokonáé. Metszőfogaik vastag bőrszerű védőréteggel bevontak, így azok ferdén kopnak, élesebbek, jobb lesz a vágóképességük.
Társas lények, a vándorpatkány közösség jobban szervezett, mint a házi fajta. A földbe, szeméthegyekbe fúrják be lakóüregeiket, és kényelmesre bélelik. Szerteágazó járatrendszerükben ellenség legyen a mancsán, aki megtalálja őket!
Rendkívül szapora fajta, már 8 hetesen ivarérettek, és durván 3 hét alatt átlagosan 10 kölyköt ellenek, évente akár nyolcszor… Hát, én ki nem számolom…
Fagyökér benövés megszüntetése – mi van, ha labilis a talaj?
Jutott eszembe… Fagyökér benövés miatt végeztünk duguláselhárítást Érden. Nem volt kis udvar, de ahova léptünk, besüllyedt a lábunk alatt a föld – az egész udvar alá volt aknázva járatokkal. A földfelszín közvetlen közelében kanyarogtak a labirintusok… A megbízó mesélte, hogy a szomszédban disznókat tartanak és a patkányok hihetetlen mértékben elszaporodtak. Nem kellett bizonygatnia, a szag alaposan alátámasztotta…
A csapdákat elkerülik, a lassú méreg a leghatásosabb ellenük, mert tényleg nagyon sok a sütnivalójuk. Gyorsan átlátják miért döglött meg X patkánytársuk, hacsak nem telt el bizonyos idő az irtás óta.
Ha egyetlen természetes ellenségük jelentős mértékben elszaporodna, nagyobb eséllyel pusztulnának ki, de mivel azok a kígyók, így maradjunk szerintem a patkányoknál. Mindenevők, számtalan veszélyes betegséget terjesztettek és terjesztenek, törvény kötelezi irtásukat.
Van, aki tenyészti… Hát… egészségére.
***
Csatornákról, vízszivattyúzásról korábban: