Amit a csövek tudnak és mi a csőről

Cső kisokos: csatorna csövek - Világi Duguláselhárítás

Cső kisokos

Cső – a keresztrejtvényben csak egy hárombetűs megfejtés lehetne, de elég körültekintünk a lakásunkban, hogy rájöjjünk, milyen sokféleképpen található meg háztartásunkban. Nem csoda, mert a különféle csöveknek meglehetősen összetett követelményeknek kell megfelelnie. Jó szokásunk szerint ezért mi inkább a dugulás és a duguláselhárítás szemszögéből nézzük a csőrendszerek világát. Hiszen tudjuk: Önnek is fontos a duguláselhárítás.

Miből készülnek a csövek?

Az épületgépészek, akiknek a köszönése is lehetne ez a szó (Cső!), számos vezetékben alkalmazzák a csöveket. Régebbi vízvezetékekben alkalmaztak ólomcsövet, valamint azbesztbeton (AC) csövet, de ezek szerencsére már kimentek a divatból, hiszen egészségtelen megoldást jelentettek. Manapság három fő csőfajtát alkalmaznak az épületgépészetben.

  1. fémcsövek (esetenként védőbevonattal, például cinkkel – horganyzott cső)
  • rézcső
  • öntöttvas cső
  • rozsdamentes acélcső vagy inox (vas-króm-nikkel ötvözet)
  • szénacél cső
  1. műanyag csövek
  • polietilén (PE, KPE vagy HDPE és PEX csövek)
  • polivinil-klorid (PVC, KM PVC)
  • polipropilén (PP)
  1. ötrétegű csövek (Ragasztórétegekkel kiegészített alumínium- és térhálósított polietilén rétegekből állnak.)

Szinte valamennyi csőtípus több célra alkalmazható, legtöbbjüket a víz-, a gáz- és a fűtésszerelésnél, míg egyeseket a felületfűtésnél és -hűtésnél, illetve sűrített levegő szállítására is használják. Legtöbbjük ellenáll a korróziónak, a fagynak, a működési igénybevételnek – hosszú élettartamúak. Csatlakoztatásukra számos sajátos eljárást dolgoztak ki, amelyeknek a felsorolása is túlmutat e cikk keretein.

Csövek, amik eldugulhatnak

A lakóingatlanokban a családi háztól a panelekig alapvetően több területeken találhatók dugulásveszélyt hordozó csövek. Ugyan a rendszerek csőanyagát alapvetően a tervezők határozzák meg, a megbízónak is érdemes járatosnak lennie e területen.

  1. A házi vízvezetékrendszerekben. Ide tartoznak még az esővízgyűjtés és -szikkasztás rendszere, és az öntözőrendszerek vagy a tűzivíz-vezetékek elemei. A rézötvözet vagy a saválló, illetve a tüzi horganyzott acél vízvezetékcsövek jól használhatók ivóvíz vezetésére. Akár keverten is, ha szabályosan alkalmazzák a fémek szerelési rendjét. Rézből parkok öntözőrendszerei is készülhetnek.

Azonban ma már a – fémcsövekkel tetszőlegesen együtt szerelhető – műanyag csőrendszerek is nagy teret töltenek be ezen a piacon. A kék csíkkal jelzett KPE, vagyis kemény polietilén 12,5 barig nagyon ellenálló alapanyag, a belőle készített, 25–110 mm átmérőjű csövek alkalmas a földben és a föld felett ivóvíz szállítására. A lágyfalú, LPE cső csak öntözőrendszerekben használható.

A polipropilén (PPR) cső szintén sokoldalúan használható. Sokféleképpen erősítik: létezik szénszállal erősített, alumínium- vagy üvegszálbetétes változatban.

Az ötrétegű csövek sokoldalú előnyeik miatt ugyancsak meghódították az épületgépészeket. Uni Pipe Plus, Rehau Rautitan, Viega Prexfit,… – számos csúcsminőségű rendszert találunk a boltok és webáruházak polcain.

  1. A szennyvízelvezető-rendszerekben. A háztartási szennyvíz elvezetése általában nem támaszt különleges feltételeket, mégis jól beváltak a hőre lágyuló, mégis – még az erős tisztítószereknek is – jól ellenálló, könnyen szerelhető PVC-csőrendszerek (az épületen belül használható PVC KA és a földbe fektethető PVC-KG).

A polietilén ugyancsak nagyon megbízható, és évtizedekig ellenálló alapanyaga a szennyvízrendszereknek. A polipropilén alapanyagú (PP HT) csőrendszerek szintén jó tulajdonságokkal rendelkeznek. Leszámítva az acetont, a benzint vagy a benzolt, sokféle vegyszernek ellenállnak – legfeljebb 90 °C-ig.

A lefolyók és tartozékaik a legtöbbször PVC-ből készülnek, de az ACO cég rozsdamentes csöveivel és idomaival szintén korszerű, korróziónak ellenálló lefolyórendszer építhető.

Németországban nagy arányban használnak epoxibevonattal ellátott öntöttvas csöveket olyan szennyvízcsőrendszerekben, amelyek mechanikai igénybevételnek vagy tűzveszélyes helyeken.

  1. A fűtéscső-rendszerekben. Számos eddig említett csőfajta használható a fűtésszerelésnél. Mind a radiátoros, mind a felületfűtés vagy -hűtés területén részben vagy egészben alkalmazhatók a fém, a műanyag és az ötrétegű csövek. Ezeket vezethetik a falban, a padlóban vagy az erre kialakított padlószegélyben.

Hogyan tegyünk a dugulás ellen?

Több korábbi írásunkban leírtuk már a dugulásmegelőzés, a duguláselhárítás házi és a szakember általi módszereit, a korszerű duguláselhárító eszközök szakavatott alkalmazását. A különféle dugulástípusok elleni védekezés ugyancsak több cikkünk témáját képezte már, keresse ezeket itt és itt…

Profi csőgyártók

Szívesen ajánlunk Önnek konkrét csőtípusokat, de olyan széleskörű a kínálat, hogy valamely céget biztosan kifelejtünk. A teljesség igénye nélkül a szakáruházak és erre specializálódott webshopok kínálatából bátran választhatnak. Ilyen például a Dunatherm, a Henco, a Pipelife, a Rehau, a Superpipe, a Viega, a Wavin, az Uponor,… termékei.

Jó felújítást, új építést kíván a Világi Duguláselhárítás!

Témánkba vág:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük